Vzpomenete si ještě, na co jste si hráli? Co předváděly vaše panenky ve vašich rukách? Co bylo námětem scénářů vašich her s kamarády, když se rodiče prokazatelně nedívali? Bude asi málo takových uvědomělých, jejichž hry byly vždy na školu…
Co se lekáš?
Včera jsem odpoledne nečekaně vtrhla do trucovny s úmyslem vyndat prádlo z pračky. Je to takový malý pokojík za kuchyní. Více šatna a prádelna než pokoj, ale postel tam je.
Trucovna se to jmenuje od té doby, co mě jednou Radek v noci sepsul, že pouštím televizi v ložnici a svítím lampičkou. Já se urazila a šla spát tam. Dnes si zvykl, ale trucovna už je trucovnou.
Johanka si tam někdy hraje. Jak mi včera došlo, tak hlavně ve chvílích, kdy patrně nechce, aby při hrách byla rušena.
Viditelně sebou trhla a stála jako solný sloup s vyvalenýma očima…
„Hraju si.“
„A proč tady?“
„Proto!“
„A co se lekáš?"
„Se nelekám.“
„Hraješ si s panenkami, viď?“
„NE!“ (divné, panenky byly všude, i v jejích ručičkách) Ze skříně visel kus lana.
„Co to je?“
„Nic.“
„Hele, neděláš tady něco se sirkama nebo tak?“ ptám se vzpomínajíc na Alici a její úspěšný pokus založit požár a v zápětí neúspěšný pokus jej uplivat.
„Ne.“
„Hmmm… dobře... tak tě tedy nebudu rušit...“
„Díky. Ještě sem půjdeš?“
„Asi už ne.“
Dlouho jsem pak přemítala, co tam vlastně dělá. Zkusila jsem lípnout boltec na dveře, ale připadala jsem si záhy trochu hloupě. Navíc, jak jsem tak špehovala u těch dveří, vrátily se mi vzpomínky na mé dětství a mé hry. No nic právě pozitivního to nebylo. Na klice jsem oběsila medvěda a vyděšené mamce vysvětlila, že zabil jednu paní, tak ho popravili. První barbíny „s prsama“ jsem logicky svlékala a spolu s jinými panáčky… no ták, bylo mi dvanáct!
Vzpomínám, že když jsme si s kamarádkou Andulou hrály na rodinu, taky to nebylo zrovna pro oči a uši rodičů. A to jsem nevyrůstala právě domě neřesti… čili žádná traumata z dětství.
Později se k nám přidal jeden kamarád a my vyměnili panáčky za vlastní role. Měli jsme bunkr na Okrouhlíku, kde jsme trávili celé odpoledne. Naše nejčastější hry byly o tom, kterak jsme ho zajaly a mučily. Tarrantino by se za to nestyděl. Byly jsme neuvěřitelně vynalézavé. No dobře, dobře… jeho to ale taky náramně bavilo!
O čem vlastně mluví dětské hry?
„Dítě má velice bohatou fantazii a nekonečnou obrazotvornost. Hry používá k ventilaci emocí. Mezi pátým a dvanáctým rokem prochází dětské chápání a pohled na okolí dost dramatickým vývojem. Učí se rozpoznávat, co je dobré a co je špatné. Hry v tomto věku bývají někdy hodně brutální a podivné. Je to proto, že dítě začíná rozumět tomu, že existuje nebezpečí a že se člověk, v jeho případě panáček, může dostat do potíží. Není třeba se nijak zvlášť děsit. Pokud děcko ve hře, byť i agresivní a násilné, manipuluje s panáčky, a když upřednostní trest padouchovi a záchranu nevinnému, je to dokonce známka toho, že dítě si správně formuje vlastní hodnotový systém a morální kodex. Od určitého věku se pak hra přesouvá na vlastní osobu. Panáčky vymění za sebe a kamaráda. V této chvíli již dítě zpravidla chápe, že živé je něco jiného než neživé. Pokud se tedy hra, i třeba agresivní, omezuje na takzvané markýrování, čili dítě naznačuje násilí a kamarád předstírá bolest, není třeba se děsit. Všechno je prakticky pořádku. (rozdíl realita – hra) Nenápadný, občasný dohled ale rozhodně doporučuji v zájmu bezpečnosti dětí,“ uvádí dětský psycholog, PhDr. Tomáš Hložek z pedagogicko-psychologické poradny v Děčíně. |
Záměrně jsem se vyhnula případům, kdy dítě v rámci hry ublíží nebo, a takové případy se stávají, rovnou smrtelně poraní kamaráda, či sourozence. Tenhle článek o tom být neměl, protože je to zcela jiná rovina a zaslouží si samostatné téma i jiný pohled odborníka.
Víte, nač si hrají vaše děti? Co tak asi dělá bárbína s Kenem, když se nikdo nedívá? A jaká je náplň hry na maminku a na tatínka, neřku-li na doktora, jsou-li aktéry děti, a ne panáčci?
Jak jste si hráli vy? Měli jste bunkr? Co jste tam dělali?
Nový komentář
Komentáře
je to pravda! Dnes dostat děti ven! Já vim když tu mam vnučky! 10 až 18 let-čtyři! To se hádaj o počítač a ty dvě starší ještě tak navečer vyrážej! Ještě ty mladší ,ty někdy jdou ,nebo doma hrajou hry ,ale ty starší se jen pořád malujou a malujou a nakonec ani nikam nejdou! Jsou to trdla!Nás honili rodiče domu ,my je vyháníme ven!
Hmm, kolik dnešních dětí si smí hrát na louce nebo dělat bunkry v křoví? Dětí je tady v okolí spousta - vidím jak je rodiče vozí do školy nebo je slyším na chodbě. Ale venku jsem ještě žádné hrát si neviděla..
Ťapina: Já týrala hmyz i z vědeckých důvodů.
Jé dětství! To už je dávno! Venku na schovku! ,krvavý koleno-velmi oblíbená hra!!A jasně míčový hry! A PRAHA-BRNO,cvrnkalo s kamínkem .a taky tříkolka ,pak koloběžka,jen kolo sem neměla.A panenky,s těma sem si dlouho hrála! Pokojíček v krabici! No Barbíny ještě nebyli! No bylo to prima! Furt sme lítali venku! V zime doma s bráchou s "angličákama" a indiánama. A taky s našima sme hráli žoliky a kanastu. A hodně sem četla. Jo a taky sme skákali gumu. No a ty snad všude známý hry: cukr ,káva , nebo polívka s evaří a na vodníka,..
Já si taky hrála s partou mladších kluků na četníky a zloděje, lezli jsme po stromech, jezdili na kolech, hráli vybiku a podobný hovadinky. Jó, dětství bylo fajn. Naši se o nás nebáli, málo aut a jen semtam úchyla. Já stejně vypadala jako starší kluk, tak nebylo čeho se bát.
Jinak jsem měla samo i panenky, stavebnice, to jsme se ségrou stavěly domy a různý patvary. Nějak jsem si nevybavila, že bychom hráli i hru na doktory, asi jsem na to nějak nebyla...to přišlo až mnohem později a pak už rovnou naživo
V Šárce jsme taky stavěly s kámoškou bunkr a hrály si na vaření a uklízení (to mi teda nezůstalo..), jen si pamatuju rozdělení bordelu na čistou a špinavou špínu
Rikina: Taky jsem jich jako dítě pár utýrala. Nicméně jsem se aspoň ujistila, že kobylka je schopná plnohodnotného života a dlouhého skoku i s jednou zadní nohou, třeba
Těch velkých kobylek jsem měla pocit, že je pomalu čím dál víc. Za posledních pár let jsem ji několikrát potkala uvnitř baráku, doma, ve škole, v hospodě. Kolik jich pak musí být na lukách?
Ťapina: jsme je zase pouštěli. No, občas došlo k nehodě, pravda, děti mají slabší koordinaci pohybů... ale na vyhynutí druhu to snad vliv nemělo.
Suzanne: ovšemže jsou kobylky, spousty. Různých druhů. Taky sarančata bývají na louce. Měla jsem na mysli konkrétně ten jeden druh velkých zelených lučních "koníků", název kobylka luční. To není totéž, co obecně luční kobylka.
Ti na čas skoro vymizeli, patrně právě z důvodu chemických postřiků. V poslední době, asi tak dva tři roky se opět objevují, což je jedině dobře.
Ni-ka: Jo na Hry bez hranic jsme si hrály taky. A na pevnost Boyard a Xapatan.
Rikina: kobylky jsou pořád, zajdi na louku
Normálka:)))Bunkr ze stolu a dek,na obchod-nejhorší bylo nanosit všechno zboží,na doktory-strašně moc ráda jsem někoho píchala do zadku:)))Teď se krve bojím.Jinak jsme honily se sestřenou slepice,pustily králíky,hrály jsme se na olypiádu,hry bez hranic.Prostě každý den něco jiného.Jedny prázdniny jsme celá banda dva měsíce hráli dostihy a sázky:)))
Ťapina: Rikina spíš myslí, že je zničily chemické přípravky, kterými se v zemědělství skutečně nešetří...
Rikina: Dneska už kobylky nejsou, už je děti všechny vylovily?
No jo, měli jsme bunkry. Venku, v lese, nebo u vltavských tůní. Taky jeskyně v pískovci. Hrálo se vesměs na indiány, pralidi, někdy na strašidla, cestovatele, mimozemšťany. Na obchod a na školu.
Případně koňské dostihy na louce - s kobylkami lučními, tenkrát ještě byly.
Každopádně týrali psa zapřaháním do vlastnoručně vyrobených vozíků.
Synové, pokud vím, taky měli bunkry a podobné schovávačky, jestli se tam mučili zajatci, to nevím, ale je to klidně možné.
Žábina: hra na školu byla odpočinková v hlavním programu dne
Kde loňské sněhy jsou...
já byla jediná holka v ulici, takže - na doktory, bunkry, hokej, fotbal, učila jsem házet kluky nožem, kouřit, oni mě chytat slepice (marně
), ten hokej,...házet...normální klučičí a dětské hry. Bunkry jsme u sousedů samozřejmě měli. V předpubertě jsme se nějak přestali stýkat a po pubertě zas začali- normálka. Pokecáme, i s manželkama a tak.
My jsme si pořád stavěli nějaké bunkry, nejčastěji v pokojíku ze židlí a několika dek, zajištěno ještě provazy uvázanými na skříni
.
.
A taky jsme si často hráli na obchod, doma jsme pobrali prázdné obaly od potravin, venku do toho nasypali písek a kamínky a prodávali jsme to před barákem.
Ale byli jsme i docela tvořiví, tak třeba jsme si vyrobili celou hru Dostihy a sázky, všechno jsme si vystříhali z papíru a sestřenka na to namalovala koně, vymysleli jsme úkoly a hráli jsme to potom několik let
Panenku jsme měly jednu a tu hodil táta do plotny, když jsme se jednou o ni tahaly. Mičudu jsme měly také jen jednu, tu nám táta zabavil, když jsme s ní rozbily okno u prádelky. Kolo jsme měly také jedno, naučil nás na něm lepit píchlou duši, abychom mu zalepovaly případně duši na jeho kole. Ale docela jsme hrály deskové hry: Ukaž, co umíš, Závod míru, šachy ...a karty, hlavně mariáš.
Nestyda: jen jestli
gerda:
Já četla "na sochy, na barvy, na obchod, na blbosti" a přemýšlela jsem, jak se hraje "na blbosti"