Kdo je Colette? Celým jménem Sidonie-Gabrielle Colette - francouzská varietní umělkyně, novinářka a spisovatelka nominovaná v roce 1948 na Nobelovu cenu za literaturu, žila v letech 1873 až 1954 (zdroj: cs.wikipedia.org). Film popisuje pouze určitou část života této nekonvenční a talentované ženy – a to zásadní období, kdy jako mladičká venkovanka následuje svého muže do Paříže. Tam se velmi rychle přizpůsobuje bohémskému světu svého manžela a v mnoha směrech ho přerůstá. Po zhlédnutí filmu budete mít nejen chuť dozvědět se o této fascinující ženě víc, ale také se začíst do jejích knih.  
Colette: Příběh vášně
Víte, že Colette byla asi jednou z prvních celebrit, jak by se dnes řeklo?
Ačkoliv úspěch si připisoval její muž, na veřejnosti vystupovali jako manželský pár. Mluvilo se o nich, psalo, měli svou značku předmětů - jako je tomu dnes třeba v případě Joanne Rowlingové, jež obratně prodává na všem možném svého Harryho Pottera. Mýdla s vyobrazením knižní hrdinky Claudine šly údajně na dračku. Oba si také byli vědomi, že skandál je výborný marketingový tah a uměli toho využívat podobně jako současná popová diva Madonna.

Z venkovského slamníku do pařížských budoárů:
Colette: Příběh vášně
Dějiny píše ruka, která drží pero, vštěpoval své zpočátku nesmělé ženě pařížský literát Willy. To ještě netušil, jak velmi dobře a rychle to jeho manželka pochopí. 
Colette: Příběh vášně
Emancipovaná Colette touží po uznání - začátek konce úspěšné značky Willy: 
Colette: Příběh vášně
Svůj spisovatelský talent věnovala svému choti (vydával její psaní za své), o milenku se však dělit nechtěla:
Colette: Příběh vášně
Ona měla ráda přírodu, jeho děsila. Ona měla talent, on jméno a postavení:
Colette: Příběh vášně
Tohle je také Colette - výrazná osobnost, jež se nebála budoucnosti, resp. uměla si vždy poradit: 
Colette: Příběh vášně
Hlavní role ztvárnili na Oscara dvakrát nominovaná Keira Knightely (série Piráti z Karibiku, filmy Kód Enigmy, Pýcha a předsudek, Vévodkyně) a na Zlatý Globus dvakrát nominovaný Dominic West (seriály Aféra, The Hour, film Tomb Raider).

Váháte s návštěvou kina? Pak si poslechněte, co o své roli říká sama Keira Knightely:

… a zaposlouchejte se do ukázky filmové hudby, jež vás dokonale vtáhne do časů, kdy ještě ženy nosily jen sukně a muži si mysleli, že to tak bude napořád:

Byla přeživší. Prostě pořád šla dál. Osvobodila se a zůstala věrná svému uměleckému já. To jsou věci, které se snažím dělat. Takže musím říct, že jsem se během celého procesu od Colette toho hodně naučil,“  nechal se slyšet sám režisér filmu Wash Westmoreland. A’t zaujme a naučí něco i vás. 

Přečtěte si také: 

Reklama