Dny se krátí, večery natahují a možná se začínáte nudit. A možná se také řadíte do té skupiny, která nudu zahání vařením nebo pojídáním různých pamlsků třeba u pěkného filmu. Jenže když pak tu ochutnáte zákusek, tam zase uždíbnete kousek uzeniny, můžete si zadělat na střevní potíže. Ale žádný strach, jsme tu my, abychom vám poradili, jak „podomácku“ vyhrát nad špatným trávením.

Mnoho lidí navštíví praktického lékaře s tím, že mají zácpu nebo naopak průjem, ačkoliv ve skutečnosti žádnými střevními potížemi netrpí. Je dobré vědět, že stolice třikrát denně až jednou za tři dny je stále v normě.

Trápí-li vás běhavka…

Běžným projevem nejrůznějších poruch zažívání je průjem. Nebývá to nemoc sama o sobě, ale patří spíš mezi příznaky nějakého onemocnění nebo poruchy. Akutním průjmem se tělo snaží vyloučit toxiny, dráždidla nebo infekci ze zažívacího traktu. Vzniká náhle a většinou trvá několik dnů. S takovým průjmem si většinou poradíte doma sama. Pokud vaše problémy neustoupí do několika týdnů, hovoříme o průjmu chronickém, jehož příčinou může být onemocnění tlustého střeva, jater, žlučníku nebo slinivky. V tomto případě vyhledejte lékaře.

Léčba průjmu spočívá v dostatečné hydrataci, neboť tělo mnohem rychleji přichází o tekutiny, a přívodu minerálních látek do organismu. Nemocný se musí řídit dietou. Velkým pomocníkem při průjmech bývají i bylinky.

Nejdůležitějším krokem je zvýšený příjem tekutin. Pijte čaj a minerálky. Nemocný by měl vypít alespoň deset sklenic tekutiny denně. Pokud smícháte půl litru jablečné šťávy a jeden hrnek vody, pomůže vám tento nápoj nahradit ztracený draslík. Pokud jste na jablka citlivá, samozřejmě je důležité se jim vyhnout.

Nastolte dietu. Při silném průjmu se nejčastěji doporučuje první den podávat jen čaj a rohlík. Během dalších dnů by se strava nemocného měla obejít bez všech mastných a smažených pokrmů. Střeva naopak zklidní uvařená mrkev s rýží, dušená šunka, banány či jemně nastrouhané jablko. Osvědčila se například i hořká čokoláda. Hořké příchutě totiž podporují tvorbu žaludečních šťáv. Velmi často by vám známí doporučili Coca-colu. Coca-cola „umí“ srovnat trávení. Při střevních či žaludečních problémech se doporučuje podávat po lžičkách a hodně vychlazená. Dietu je nutné držet ještě pár dní po odeznění všech potíží.

Pomohou vám i bylinky. Blahodárný vliv na trávení má například čaj z ostružiníku, heřmánku, máty peprné či třezalky tečkované. Tyto bylinky uvolňují střevní plyny a křeče zažívadel, podporují tvorbu žaludečních šťáv, a tím podporují správný chod trávicích orgánů. Samozřejmě by léčba přírodními prostředky měla probíhat společně s léčbou medikamenty, nikoli ji konkurovat. Užívání účinných léků (např. endiaron) vám proto nikdo nezakazuje.

Na zácpu i bez projímadla

Pokud vás potkají opačné potíže – tedy obtížné vyprazdňování, nemusíte vždy sáhnout po projímadle. Jednou z příčin zácpy bývá strava chudá na vlákninu, nedostatečný přísun tekutin, málo pohybu. Časté užívání projímadla vám může více uškodit než pomoci. Mohla byste mít „líná střeva“, což znamená, že trávicí trakt si zvykne, že za něj potravu zpracuje projímadlo, a přestane fungovat, jak má.

Při zácpě vám pomůže vhodně zvolená strava, dostatečný příjem tekutin, bylinky, ale i pohyb. Pokud se vydáte na delší procházku nebo si zacvičíte, uvedete tím střeva do pohybu.

Stejně jako u průjmů je kladen důraz na správný pitný režim. Kromě vody můžete ráno nalačno vypít sklenku teplé vody se šťávou z jedné poloviny citronu. Na někoho může mít projímavý účinek mléko. Stejně tak působí i káva, která stimuluje činnost metabolismu.

Během zácpy je také třeba držet dietu. Rozhodně se vyhněte bílému pečivu, jemným pokrmům nevýrazné chuti a alkoholu. Naopak byste si měla dopřát tuky (olej, máslo, margaríny), mléko a mléčné výrobky, maso, zeleninu, ovoce, koření (chilli, kmín, koriandr, kopr) a potraviny s obsahem vlákniny. Dobrým pomocníkem při špatné činnosti střev jsou ovocné kompoty.

Při zácpě volíme například bylinné čaje z kopřivy nebo fenyklu, který urychluje pohyb střev. Čaj lze připravit z listu nebo lusků senny, jeho účinky však mohou být poněkud prudší, tento čaj navíc není vhodný pro těhotné ženy. Užívá se též lněné semeno, jehož projímavé účinky spočívají v následném nabobtnání v traktu.

Máte nějaký zaručený recept na trávicí potíže?

Reklama