čočkový salát

Luštěninové saláty jsou výborné teplé i studené. Můžete do nich přidat zeleninu podle vaší chuti, a co obsahuje vaše spíž, ale i kus masa, sýr, vajíčko. Každý si najde své oblíbené kombinace. My jsme ten dnešní připravili s tuňákem a vajíčky. Byl vynikající.

I když jsem ho udělala děsivě velké množství (aspoň to tak vypadalo), tak byl pryč za chvíli. Všichni ho chtěli :-) Dali jsme si ho na oběd, na večeři a na druhý den si ho manžel zabalil zase na oběd do práce.

Čočka je na třetím místě v obsahu bílkovin, mezi rostlinami. Tohle určitě uvítají vegetariáni, ale nejen oni. Kterou čočku do salátu použijete, nechám na vás. Já jsem použila, co bylo po ruce – klasickou hnědou čočku, kterou seženete v každém obchodě, a červenou čočku. Tu milujeme. Kromě vajíček jsem do salátu dala ještě dvě plechovky tuňáka ve slunečnicovém oleji. Používám značku Calvo a naprostá spokojenost.

Jako pojivo jsem použila bílý jogurt a k dochucení kremžskou hořčici. Salát neměl chybu. Byla ho hromada a už není ani trocha. 

Suroviny

  • 400 g hnědé čočky
  • 200 g červené čočky
  • 6 vajíček
  • 2 plechovky Calvo tuňáka ve slunečnicovém oleji
  • sůl a pepř
  • 1 lžíce kremžské hořčice
  • 6 lžic bílého jogurtu
  • 2 stroužky česneku

Postup

Vajíčka si uvařte natvrdo. Obě čočky doměkka, ideální bude, když je nerozvaříte. Vařte v osolené vodě. Já jsem začala nejdříve vařit hnědou čočku, a když už byla téměř měkká, přidala jsem červenou. Tak byly obě uvařené akorát (trochu kecám, možná mohly být malinko méně).

čočkový salát

Vajíčka nakrájejte na kousky. Čočku nechejte okapat a vychladnout.

Vajíčka i čočku opatrně promíchejte v  míse. Proč opatrně? Aby se z vařené čočky stala co nejméně kaše. Přidejte tuňáka i s olejem.

čočkový salát

Přidejte rozmačkaný česnek. Ideální bude, když přisypete ještě nadrobno nakrájenou zelenou jarní cibulku. Tu jsem bohužel neměla a celkem mi v salátu chyběla.

Přidejte lžíci hořčice a jogurt. Ochuťte solí a pepřem.

čočkový salát

Ještě můžete přidat zelenou petrželovou nať.

A tradáááá….hotovo! Dobrou zdravou chuť přeje Elly.

Čtěte také:

Reklama