Ať chceme, nebo ne, přibývající léta se nám do tváře zkrátka vepíší. A rukopis stárnutí není tak těžké poznat: Kontury ochabují, pleť ztrácí pevnost a objevují se první vrásky. Tento proces však nastává u každého v jiném věku. Jaké faktory působí na stárnutí pleti?

Faktory ovlivňují stav pleti lze rozdělit do dvou skupin – vnitřní a vnější. K těm vnitřním patří například typ pleti. Především u pleti suché se někdy objevují známky předčasného stárnutí. Suchou pleť poznáte podle typických znaků: Je zhrubělá, načervenalá, olupuje se, často svědí a je nepříjemně napjatá.

Na stav pleti mohou působit také některá kožní onemocnění, například lupénka, ichtyóza (rohovění kůže projevující se její suchostí a šupinatostí). Dalším významným faktorem jsou hormonální změny, které v období dospívání způsobují akné, během klimakteria pak atrofii pokožky.

Do druhé skupiny, tedy mezi vnější faktory, patří volné radikály. To jsou sloučeniny kyslíku, které vznikají přímo v našem těle jako vedlejší produkt buněčného metabolismu. Volné radikály mohou poškozovat buňky a způsobují jejich stárnutí. Do těla se dostávají prostřednictvím UV záření (nepřímo tak působí i ubývání ozonu), léků, alkoholu, cigaret i některých potravin.

Ohrožena je pleť osob, které denně přicházejí do styku se škodlivými agresivními látkami, například silné čisticí prostředky, kyseliny, ředidla nebo některé kosmetické přípravky. Tyto látky mohou poškodit rohovou vrstvu pokožky a v důsledku toho dojde k vysušování kůže. Na poškozené a suché kůži se dříve objevují známky stárnutí.

Nezanedbatelný vliv na stav pleti má také vnější prostředí. V souvislosti se stárnutím pleti je často zmiňováno tolik oblíbené opalování. Dosud se předpokládalo, že slunění v soláriích je zdravější než pobyt na slunci. Výsledky studie prováděné zdravotníky ve Velké Británii ovšem hovoří jinak. Vědci při svém bádání zjistili, že ultrafialové paprsky v soláriích jsou podle všeho mnohem škodlivější než sluneční záření. Podle závěrů lékařů ultrafialové paprsky ničí DNA kožních buněk, čímž urychlují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže.

Kromě škodlivého UV záření se na stárnutí pleti může podepsat také vlhkost a teplota vzduchu. Nejen nadbytek slunečního záření, ale i vystavování se mrazu nebo časté sprchování příliš teplou vodou může způsobit olupování pleti. Časté sprchování horkou vodou totiž snižuje hydratační schopnost pokožky, a dochází tak k nadměrnému vysušování.

Vysušení kůže vlivem vysokých teplot vzduchu způsobuje rychlé odpařování potu. Při vystavení nízkým teplotám je výsledek totožný, působí zde však jiné mechanismy. Cévy v pokožce se v chladném prostředí zúží, tělo se tak chrání před ztrátou tepla. Jenže se také snižuje činnost mazových žláz, což pokožku vysušuje.

Působení některých faktorů nelze ovlivnit. Avšak rychlost, jakou pleť stárne, záleží také na péči, která je jí věnována. Za všechny zmiňme alespoň pravidelné ošetřování kvalitními výrobky a snahu zbytečně se nevystavovat negativním vlivům.