5af448968836fobrazek.jpg
Ženám často otékají nohy. Co tyto otoky může nejčastěji způsobovat? 

Otoky dolních končetin mohou být způsobeny jak celkovými, tak místními příčinami. Mezi nejčastější příčiny u žen patří vedle hormonálních změn i chronické žilní onemocnění.

Proč otékají víc, když je venku hodně teplo?
V teplém prostředí se zhoršuje (zpomaluje) žilní návrat.

Jak to vnímají pacienti, s čím si otoky spojují, jakou s tím máte zkušenost?
Nejčastěji pacienti přichází s obavami z akutní trombózy. Po vyloučení této diagnózy (která může být až život ohrožující) pátráme po dalších možných příčinách otoků dolních končetin.

Jaké nejčastější mýty jsou spojené s otoky nohou? S jakými se setkáváte?
Velmi často jsou nemocní přesvědčeni, že trpí onemocněním srdce či ledvin. Leckdy pak bývají překvapeni, jak pestrá je paleta zahrnující možné příčiny otoků.

Jaké faktory mohou otoky ještě zhoršovat?
Rozvoj otoků podporuje imobilizace, těsný oděv, obezita. Ke zhoršení otoků dochází dále při absenci pohybu, což vede ke stáze krve. Následně dochází k přetížení mikrocirkulace (tedy oblasti na rozhraní tepny/žíly). Toto přetížení může být po nějakou dobu kompenzováno zvýšenou funkcí lymfatického systému, ale při přetížení i tohoto systému dochází k rozvoji flebedému- otoku z žilních příčin.

Co můžeme udělat pro to, aby nám nohy neotékaly? 
Je důležité dodržovat zdravý životní režim, předcházet nadváze. Pravidelná pohybová aktivita je samozřejmostí, v případě nutného delšího stání či sezení (např. v práci) jsou vhodné „drobné“ cviky s dolními končetinami. Dietní opatření zahrnují doporučení ke stravě bohaté na vlákniny, dostatek tekutin. Mezi „vhodné“ potraviny řadíme například citrusové plody, červenou řepu (ovoce a zeleninu obecně), pohanku, luštěniny, rýži, celozrnné pečivo.

5af447bb3b52fobrazek.jpgCo je varovným signálem, kdy bychom měli vyhledat lékaře? 
Lékaře by měli vyhledat všichni nemocní, kteří mají náhlý jednostranný otok dolní končetiny i ti, u kterých nedochází k regresi otoků dolních končetin i přes dodržování režimových opatření.

Může nám lékař předepsat nějaké léky, které nemocnému žilnímu systému uleví? 
Ano, lékař má k dispozici vedle poskytnutí celkových rad i možnost předpisu tzv. venoaktivních léků- tedy léků, které mají pozitivní vliv na žilní stěnu. Výběr vhodného léku by měl být založen na znalosti o jeho účinnosti i bezpečnosti.

Jaký máte názor na různé doplňky stravy nebo masti? Přinesou úlevu? 
Lokální efekt mastí může mít velmi dobrý podpůrný účinek celkové léčby, mnoha pacientům přináší úlevu od symptomů. Účinek potravinových doplňků je minimálně sporný. Potravinové doplňky nepodléhají přísným schvalovacím pravidlům jako léky a jejich efekt nemůže být tedy predikovatelný.

Žilní onemocnění a otoky spolu souvisí, jaké další problémy ohrožují ty, kteří mají problémy s křečovými žilami? 
Otoky dolních končetin žilního původu patří do obrazu chronického žilního onemocnění. Toto onemocnění má několik stupňů, dalšími stupni jsou křečové žíly (varikózní syndrom), barevné kožní změny na dolních končetinách (s maximem u vnitřních kotníků), bércové vředy. Nemocní jsou jistě náchylnější ke vzniku žilních zánětů, které mohou při své propagaci do hlubokých žil pacienta až ohrozit na životě při vývoji dalších komplikací.
 
Naše články:

Náš tip:  Více informací naleznete na www.zilniporadna.cz
 
Mobilní aplikace přináší celou řadu informací a praktických usnadnění. Pokud vás trápí otoky a nepříjemné bolestí nohou, vyzkoušejte mobilní aplikaci „BOLÍ VÁS NOHY?“

5af4480a9dfe7obrazek.jpgStáhněte si mobilní aplikaci „BOLÍ VÁS NOHY?“, nebuďte na své trápení sami a zjistěte více o tom, jak ulevit bolavým a oteklým nohám.

Oteklé nohy, bolesti nohou nebo křečové žíly jsou problémy, které mohou znamenat chronické žilní onemocnění dolních končetin. Nová a přehledná aplikace pro chytré telefony „BOLÍ VÁS NOHY?“ přináší tipy a triky týkající se této závažné nemoci. Najdete v ní potřebné informace o chronickém žilním onemocnění dolních končetin rozčleněné dle jednotlivých stádií, vysvětlení možností léčby nebo třeba doporučení na vhodné cvičení. Aplikace je ke stažení zdarma pro Android a iOS.
5af4481e7205cobrazek.jpg

Více informací k chronickému žilnímu onemocnění naleznete na www.zilniporadna.cz

Uložit

Uložit