Nedávno vyšel na stránkách Ženy-in článek o jednom šíleném snu. Od té doby přemýšlím nad sny jako nad energií. Často se mi zdají sny, které nějak vysvětlují situaci, ve které se nacházím, anebo mě upozorňují na situaci, která nastane… Možná to znáte sami.

Dost často se mi také opakují nepříjemné sny, jako že jsem kdesi mezi lidmi a jsem nahá nebo že potřebuji někomu zatelefonovat a telefon nefunguje nebo je rozbitý… Ovšem abych nebyla jen v těch nepříjemných proudech, zdávají se mi i krásné sny - a nejraději mám ty létací.

sny

Nad psaním o snech přemýšlím již nějaký ten den, ale dnes v noci jsem měla opravdu divný sen a ten mě přiměl k tomuto psaní. Ve snu jsem viděla obrovského černého pantera s velkými tesáky a ten se mi zakousl do levého boku, úplně jsem cítila, jak se mi ty zuby noří do masa. Panter mi ve snu nabídl, že mě zbaví trápení, a pokud chci, kousne mě do krku… To jsem nechtěla, ale i tak jsem cítila jeho dech na zátylku. Je zvláštní, že jsem se pantera nebála, a i když jsem se z toho snu probudila, tak jsem necítila strach jako u některých děsivých snů. 

Existuje jedna teorie, která praví, že nám sny sdělují něco, co nejsme připraveni slyšet, pokud je nám to tedy předloženo v nesrozumitelné podobě, nebudeme se tím příliš trápit. Freud dokonce věřil, že symboly nás chrání před skrytým významem snů, který je mnohdy tak znepokojující, že bychom se při jeho plném uvědomění okamžitě probudili.

Další teorie nás nabádá, abychom se záhadnou řečí snů a jejich poselstvím zabývali detailněji a hlouběji a také abychom je luštili…

Budu tedy o svém snu přemýšlet a hledat jeho význam…

Časté náměty snů podle Sally Morningstarové a její knihy předpovídání budoucnosti

  • Létání či vznášení - takovéto sny zpravidla odrážejí pocity svobody a radosti.
  • Pronásledování - tento sen nás upozorňuje, že pravděpodobně utíkáme před nějakou situací, která nás zneklidňuje, nebo se na ni necítíme.
  • Padání - sny o pádu mohou ztělesňovat pocit, že se nám život vymyká z rukou či že jej nezvládáme. Existuje ale také výklad, který znamená, že máme strach dát věcem volný průběh.
  • Tonutí - takový sen symbolizuje oblast, ve které se jen stěží dokážeme udržet nad vodou.
  • Velké vodní plochy pak symbolizují naše podvědomí, což ve spojitosti s topením se může dávat smysl, že nám naše potlačené či podvědomé potíže přerůstají přes hlavu.
  • Vypadávání zubů - jde o dosti častý sen, který je poněkud znepokojivý, obvykle symbolizuje strach ze stárnutí, ze ztráty moci či ze změny. Mě tento sen vždy upozorňuje na nějakou nepříjemnost… Zuby pak jsou podle Sally symbolem agresivity! Můj panter měl velká zubiska.
  • Znehybnění - neschopnost se pohnout z místa, kterou doprovází touha uniknout, je jednou z klasických nočních úzkostí (tento sen se mi také občas opakuje). Fyzická paralýza zde symbolizuje paralýzu emoční a s ní spojený strach či nechuť cosi rozhodnout nebo změnit .
  • Nahota na veřejnosti - ta je odrazem touhy po svobodě konání, a ta se pak projevuje útěkem k nevinnosti dítěte. Nahota, která vyvolává v druhých nesouhlas, je ztělesněním obavy z odhalení našeho skutečného já…

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama