Po porodu budete mít jistě plnou hlavu starostí o miminko, ale nesmíte zapomenout ani na celou řadu povinností, které se s jeho narozením pojí. Jaké formality je třeba s novým členem domácnosti zařídit?

Rodný list miminka

Záleží na tom, v jaké porodnici přijde váš potomek na svět. Některé se totiž o zařízení rodného listu postarají samy. Stačí, když předem vyplníte potřebné formuláře a dodáte požadované podklady. Rodný list si pak jen vyzvednete na příslušné matrice, nebo vám dokonce přijde poštou až domů. V opačném případě je nezbytné, abyste tento doklad vyřídili sami, a to do 15 dnů. Co s sebou na matriku, pod jejíž působnost spadá místo narození dítěte, přinést?

baby

  • Občanské průkazy obou rodičů.
  • Souhlasné prohlášení o jménu miminka.
  • Originál oddacího listu. Pokud jste svobodná a tatínka uvádět nechcete, tak stačí jen váš rodný list.
  • Žijete s novopečeným tatínkem na „hromádce“ a chcete, aby byl v rodném listu vašeho potomka uveden? Kromě rodných listů vás obou budete potřebovat ještě souhlasné prohlášení o určení otcovství. I to vyřizují na matrice, ale je lépe obstarat si jej ještě před porodem.
  • Rozvedené maminky by neměly zapomenout na pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, vdovy na úmrtní list manžela.

Zdravotní pojištění

Narození miminka je jeho zákonný zástupce povinen oznámit do osmi dnů ode dne narození zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Je ale nezbytné předložit nejen občanský průkaz matky, ale také rodný list dítěte. Ten však v té době ještě nemusíte mít, pokud jej zařizujete sami. Pak raději zavolejte do své pojišťovny a domluvte se, že registraci provedete ihned, jakmile jej obdržíte.

baby


Dejte vědět zaměstnavateli

Pokud jste zaměstnaná, oznamte narození potomka také v práci. Budou tu chtít vidět rodný list dítěte, nebo alespoň znát jeho datum narození a rodné číslo. V účtárně je bude také zajímat, kdo z rodičů bude uplatňovat slevu na dítě v daňovém prohlášení. V případě, že otec, i jeho zaměstnavatel bude potřebovat rodný list dítěte.

baby


Rodičovský příspěvek

Po porodu pobírají maminky ještě nějaký ten měsíc peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), takže rodičovský příspěvek řeší až po jejím uplynutí. Pokud na ni ale nemáte z jakéhokoli důvodu nárok, zažádejte si ihned po porodu o rodičovský příspěvek. To řeší oddělení státní sociální podpory na úřadu práce, pod nějž spadáte. Kromě vašeho průkazu totožnosti a rodného listu miminka po vás budou chtít ještě potvrzení od České správy sociálního pojištění o nároku na dávku, která ovlivňuje nárok a výši rodičovského příspěvku.

baby

Pokud jste v době narození miminka ještě pobírala rodičovský příspěvek na starší dítě, je třeba jej na úřadu práce zrušit.

Více informací naleznete ZDE.


Porodné

Finanční injekce v podobě porodného už dávno není vyplácena plošně, jak tomu bylo dříve. Dnes o tuto dávku musíte zažádat na úřadu práce. Zda vám bude porodné vyplaceno, to ale závisí na výši příjmu ve vaší rodině. V kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny.

baby

Více informací naleznete ZDE.

Rovnou se na úřadu můžete zeptat, zda vám nevznikl také národ na přídavek na dítě.

Více informací naleznete ZDE.


Trvalý pobyt

Novorozenec je automaticky přihlášen k trvalému pobytu v místě, kde jeho matka. V tomto případě se nemusíte o nic starat. Co už je ale na vašich bedrech, to je přihlášení potomka k platbě za komunální odpad. Tedy pokud to ve vaší obci není řešeno jinak, například paušální platbou za celou domácnost.

Pokud bydlíte v podnájmu, jste také povinni oznámit do 15 dnů pobyt nového člena domácnosti pronajímateli.

baby


Návštěva pediatra

Jakmile vás propustí z porodnice, zavolejte co nejdříve (nejlépe do dvou dnů) do ordinace pediatra, kterého jste ještě před porodem zvolila. Objednejte se u něho k první návštěvě s miminkem. Někteří vám dokonce ušetří cestu do ordinace a přijedou za vámi domů.

baby

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: