poskozena

Ve středu minulého týdne vynesl Okresní soud v Mostě rozsudek nad jedenašedesátiletým gynekologem, který se měl přímo na gynekologickém lehátku pokusit o styk s jedenadvacetiletou pacientkou…

Velkou vlnu zájmu vyvolat tento podivný případ a ještě podivnějším průběhem. Společnost prakticky rozdělil na dva tábory.

Jedni věří slečně poškozené.

Druzí lékaři.

Kostky jsou vrženy. Pan doktor vyfasoval poměrně mírný trest na to, čeho se měl dopustit. Zaplatí pokutu a rok a půl se nesmí ani podívat na... nesmí vykonávat praxi. Nuže, kdo z vás o případu neslyšel, tady je jeho děj.

Když byla poškozená pacientka na návštěvě u lékaře před oním incidentem, už tehdy se podle její pozdější výpovědi nechoval tento muž zcela normálně. Olízl jí totiž bradavku. Následně ji olízl dokonce v místech, kde gynekolog zpravidla nejčastěji ženu vyšetřuje. Tehdy nic nehlásila.

Případ se dostal k uším policistů až ve chvíli, když se onen lékař, zatímco žena ležela na vyšetřovacím lehátku, rovnou pokusil o pohlavní styk. Tehdy žena seskočila a ještě hanbatého lékaře obratem počastovala spravedlivým hněvem. Dokonce prý plakala, načež byla lékařem nazvána hysterkou.  

S celou věcí se později svěřila svému příteli a matce. Přítel reagoval okamžitě. Hned po víkendu naběhl do ordinace, vykopl dveře a mínil si to s lékařem vyříkat jako muž. Chtivého gynekologa zde ovšem nenašel. Odjel s rodinou na dovolenou.

 „Najednou jsem ucítila, že do mě proniká. Lekla jsem se a seskočila. Lékař stál přede mnou obnažený. Když jsem se v ordinaci jen trochu vzpamatovala, začala jsem brečet a křičet. Lékař chtěl ze mě udělat hysterku. Z ordinace jsem proto utekla. Byla jsem i v Praze u psychologa. Tam mě poslali policisté. Psycholog zkoumal, zda je moje výpověď věrohodná. Myslí si, že je, že nelžu,“ vypověděla o celé věci dívka mnoha novinářům.

Policejní vyšetřovatelé se celým případem zabývali až doposud.

Rozsudek nad panem doktorem už znáte.

A já se vás ptám:

Je vůbec možné, aby žena pokládala za normální vyšetření, když ji gynekolog oblizuje jako nanuk, a s klidem k němu šla znovu?
Co se musí odehrávat v hlavě lékaře s mnohaletou praxí, když najednou kvůli jedné pacientce, kterých vidí denně klidně dvacet, riskoval kariéru, pověst svou i své rodiny a hlavně i práci?
Zbláznil se pan doktor na svá starší kolena, nebo je to celé tak trochu nesmysl?
Co by vedlo tu mladou slečnu k tomu, by někoho obvinila z takové věci neprávem?
A v případě, že by to celé byla vskutku bizarní pravda, jak se mohlo stát, že lékař byl „odměněn“ za svou chlípnost jen pokutou?

Případ je tak diskutabilní, že jsem se poptala i po redakci


 

Co si o tom celém myslíš…?

Dana: Myslím, že je to kravina. Už ten jeho první čin by přece za normálních okolností okamžitě vedl k tomu, že by tam žena přinejmenším podruhé nešla. Nebo, kdyby se to stalo mně, okamžitě bych mu jednu přišila. No, možná je to jeho specielní diagnostika – možná pozná nemoc po chuti (smích).

Simona: Nevím, co si mám myslet o inteligenci ženy, které gynekolog olizuje přirození oproti její vůli a ona k němu přijde na další vyšetření a pak se diví. Vždyť už samo ono olizování je důvodem k podání žaloby.

Jakub: Myslím, že to mohlo být i tak, že s ním třeba něco měla, nebo mu něco dovolila, třeba i tak jako mnoho jiných, a pak se jí to najednou nějak zajedlo, nebo co já vím, co se stalo a ona se rozhodla, že ho udá.

Eva: No to jsem blázen. Stát se to mohlo, nakonec, všechno se může stát, ale pak mi tedy hlava nebere chování té slečny.

Klárka: Pokud se to stalo, pak musela být ta slečna hodně naivní. Nedovedu si představit, co si asi o jeho chování předtím myslela. Že jde o test sekretu, nebo co? (smích). Nechápu, ale stát se to mohlo, všechno je možné.

Radek: Když nemáme všechny informace, když nikdo z nás nehovořil ani s jednou stranou, točíme se po zprávách a třeba kusých informacích z médií. Nemůžeme posoudit, co je a není pravda. Klidně to mohlo být ještě trochu jinak. Jsem uprostřed, protože nemám jinou možnost.

Klára: Podle mě je statisticky dokázáno, že spousta žen znásilnění nebo sexuální obtěžování nenahlásí - a to z několika důvodů. Pocit trapnosti a hanby, nic se nevyřeší, je to tvrzení proti tvrzení a ještě bude za blbou, že to chtěla na někoho hodit, atd. Moje kamarádka byla znásilněna v parku, šla to nahlásit hned po aktu, odkud měla pořezané ruce. Nic se nevyřešilo, policajti ji ještě deptali vyfabulovanými teoriemi, že měla milence a tímto chtěla očistit svou nevěru před manželem, který byl na vojně - vymyšleným znásilněním. Ještě jí řekli, že tam zrovna probíhala tajná akce, takže by ji přece někdo viděl, ale že pomoci jí nemohli, protože to přece byla tajná akce. Odnesla si z toho zkušenost, že kdyby se jí příště něco stalo, rozhodně to nepůjde nahlásit. K případu, který v článku probíráme: Dovedu si představit, že se to stalo, jak líčí státní zástupkyně - která dává za pravdu té 21leté dívce. Taky jsem byla mladá a blbá a některé mé kamarádky, jak vím, byly ještě blbější. Prostě nejde reagovat hned a správně, zvlášť, když si k vám dovoluje doktor - pro mnohé z nás autorita. Taky je pak blbý se někomu svěřit, že jí doktor zasunul penis do pochvy... Jsem na straně té dívky. A nechápu soud, že to přehodnotil jako omezení její svobody. Představte si, že se to opravdu stalo a doktor se teď směje, že z ní udělal hysterku. Že viděl xyz obnažených genitálů je argument? Podle mě je to normální prasák.

Zuzana: Já si nedovedu představit nikoho s průměrným IQ, kdo by si něco takového nechal líbit. Taky mi přijde divné, že by 61letý doktor něco takového „najednou“ udělal – že na něj není žádná další stížnost a že se ani při vyšetřování neprokázal náznak jakéhokoliv obtěžování…
Zároveň nechápu, pokud nejsou žádné důkazy a je to jen tvrzení proti tvrzení, že ho odsoudili.


A za sebe? Možná té slečně strašně křivdím, ale mám dceru ve stejném věku a prostě si nedokážu představit, že by neuměla rozeznat, co je vyšetření a co ne. Navíc nemám čím pochopit, že by lékař s Xletou praxí, kterému denně projde ordinací X žen, má rodinu a pár let do důchodu, byl tak s odpuštěním tupý, aby riskoval svou pověst, pověst své rodiny, práci, diplom a vůbec celou existenci takhle pitomě. Kromě toho, za tolik roků praxe bych se spíš nedivila, kdyby ho už pomalu žádná žena svými částmi těla nedohnala byť k náznaku erekce. Nebo kdyby ho třeba víc vzrušovala její kabelka.

Ovšem, pokud se jedná o neuvěřitelně nepravděpodobnou pravdu, pak by trest za takovou věc byl opravdu směšný.

A teď vy. Co si myslíte vy?

Reklama