4cc6387edc739-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud je člověk sám a v noci ho nemá nikdo šanci poslouchat, potom je občas složité přijít na to, zda netrpíme spánkovou apnoe. Většinou totiž na tuto poruchu přijdou partneři, jež kvůli přerušovanému chrápání nemohou sami spát.

Příznaky apnoe

Existují dva typy spánkové apnoe: obstrukční a centrální. Obstrukční spánková apnoe vzniká, když je proudění vzduchu blokováno, přestože se člověk snaží dýchat. Centrální spánková apnoe, která je vzácnější, nastává, když mozek nevysílá správné signály k zahájení dýchání. Samotné chrápání není spánková apnoe, i když může být příznakem, protože apnoe často způsobuje přerušovaný spánek, což vede k únavě a změnám nálad během dne. Mezi další příznaky patří suchost v ústech po probuzení kvůli dýchání s otevřenými ústy a ranní bolest hlavy způsobená nízkou hladinou kyslíku během spánku. Tato spánková porucha také může stát za mnoha zdravotními problémy.

Vysoký tlak a srdeční problémy

Lidé s obstrukční spánkovou apnoí (OSA) jsou vystaveni vyššímu riziku závažných zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, srdečního selhání a mrtvice. Spánková apnoe totiž narušuje spánek a způsobuje opakované výpadky dechu, což snižuje hladinu kyslíku v krvi. Tím se zvyšuje stres v těle a aktivují se hormonální systémy, které mohou zhoršit hypertenzi. Nedostatek kyslíku také ovlivňuje srdce, což může vést k infarktu nebo fibrilaci síní. Apnoe může oslabit pravou srdeční komoru, což může vyvolat tzv. plicní hypertenzi a pravostranné srdeční selhání, které se projevuje otoky nohou a kotníků. Nízký průtok krve a hladina kyslíku v mozku zvyšují riziko ischemické mrtvice, která se často objevuje během ranní REM fáze spánku.

Cukrovka 2. typu

Spánková apnoe je velmi častá u lidí s tímto onemocněním, může ji mít až 80 % z nich. Obezita zvyšuje riziko obou těchto poruch. Přestože výzkumy dosud neprokázaly přímou příčinu mezi spánkovou apnoe a cukrovkou 2. typu, nedostatek spánku může narušit správné využití inzulínu, což vede k rozvoji cukrovky.

Přibývání na váze

Nadbytečná kila zvyšují šanci na rozvoj spánkové apnoe, a zároveň apnoe ztěžuje hubnutí. Odborníci věří, že nárůst případů spánkové apnoe za poslední dvě desetiletí je způsoben právě obezitou. Při nadváze mohou tukové usazeniny v oblasti krku blokovat dýchání. Spánková apnoe navíc podporuje uvolňování hormonu ghrelinu, který zvyšuje chuť na sacharidy a sladké. Také únava způsobená apnoe může mít neblahý vliv na energetickou přeměnu potravy, což přispívá k nárůstu váhy.

Pálení žáhy

Neexistují důkazy, že spánková apnoe způsobuje reflux, ale mnozí lidé s ní na tento problém trpí. Odborníci tvrdí, že léčba refluxu někdy zlepší i apnoe, a naopak léčba apnoe může zmírnit reflux.

Mozková mlha

Pokud se cítíte roztěkaní, zapomínáte, máte pomalejší reakce nebo nejasné myšlení, může jít o tzv. mozkovou mlhu. Tyto potíže jsou spojené s neléčenou spánkovou apnoe. Výzkum z roku 2011 zjistil, že po třech měsících CPAP terapie se může zlepšit paměť, pozornost a myšlení.

Ospalost

Častým příznakem OSA je únava během dne. Denní ospalost může ovlivnit vaši náladu a schopnost jasně myslet. Někteří starší lidé mají větší problémy s pamětí než jejich vrstevníci. Tato mírná kognitivní porucha (MCI), jak ji doktoři nazývají není tak závažná jako demence, a ne všichni s MCI jsou na cestě k demenci. Výzkumy naznačují, že problémy s pamětí mohou přijít dříve u lidí s poruchami dýchání ve spánku, jako je obstrukční spánková apnoe.

Deprese

Špatný spánek může zvyšovat riziko deprese, a deprese zase může zhoršovat spánek. Pokud máte OSA a už delší dobu se cítíte skleslí, poraďte se s lékařem. Může vám doporučit léčbu, která vám zlepší náladu i kvalitu spánku.

Zdroje: WebMD, Hopkins medicin