antikoncepce

Hormonální antikoncepce je sice známá už skoro 60 let, stále se však vyvíjí o nové a lepší preparáty a nové informace. Co chtěly vědět čtenářky Ženy-in?

Odpovídá gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová

MUDr. Dagmar Makalová v Praze provozuje soukromou praxi ambulance gynekologie, porodnictví a dětské gynekologie. Je současnou popularizátorkou gynekologie. Je autorkou a odbornou konzultantkou odborných i populárně naučných publikací, např.: O dospívání a menstruaci, Zánětlivé onemocnění pochvy, Antikoncepce a mladistvá uživatelka, Antikoncepční pilulky.

m

Jaká je poslední novinka na trhu?
Novinkou v oblasti výzkumu je nová antikoncepce Qlaira, která obsahuje estradiol valerát, jenž se v organizmu mění na přirozený estrogen, tedy ten, který se normálně tvoří v ženském těle. Tento přirozený estrogen se rychle vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu.

Jak vysvětlit 10leté slečně menstruaci? Je hodně vyspělá a průvodní znaky jsou už hodně patrné (ochlupení, prsa). Bojím se, aby se nevyděsila.
V současné době není menstruace ani pohlavní život takové tabu jako dřív. Můžete si být jistá, že ve škole si o tom dívky hodně povídají, je toho hodně i v časopisech a ve škole se to nejen učí, ale pořádají se obvykle i přednášky pro dívky, které vede většinou ženský lékař. Myslím, že byste s dcerou mohla začít dotazem, jestli a co ví o menstruaci a dospívání – a možná budete překvapená.

Jaké značky antikoncepce příznivě působí na pleť a jsou do částky 650 Kč za tři měsíce. Mám Jeanine, která mi sice vyhovuje, ale její cena už je hodně vysoká. Je mi 21 let.
Nejúčinnější antikoncepční preparát na zlepšení akné je Diane -35, jejíž cena se pohybuje kolem 600 Kč na 3 měsíce a působí přímo proti mužským hormonům přítomným v ženském organismu.

Jaký je rozdíl mezi YADINEM a novou antikoncepcí Qlaira? A nevadí, že YADINE užívám již několik let.
Qlaira má zcela jiné složení i dávkování hormonů. Obsahuje tělu vlastní, tedy přirozený estrogen. Neúčinkuje proti zadržování nadměrného množství tekutiny v těle, na pleť působí příznivě, ale ne tak intenzivně jako např. Yadine. Pokud nemáte problémy s užíváním, což hodnotí váš předepisující gynekolog, rozhodně užívání Yadine ani jiné antikoncepce nevadí.

Moc by mě zajímalo, zdali tuto novinku „antikoncepční pilulky“ mohu užívat, když jsem před třemi lety měla po operaci trombosu. Je mi třicet let, mám dvě děti a další neplánuji.
Bylo by vhodné vyšetření tzv. trombofilních mutací - jde o genetické dispozice k vyššímu srážení krve. Pokud budou v pořádku, není užívání antikoncepce jednoznačnou kontraindikací.

Je vhodné přerušovat užívání antikoncepce po rozchodu s partnerem v případě dlouhodobé sexuální abstinence?
Otázka je, co je to dlouhodobá sexuální abstinence. Obecně se vysazení antikoncepce nedoporučuje, pokud je předpoklad, že sexuální život bude obnoven do šesti měsíců. Také pokud berete antikoncepci kvůli dalším problémům (porucha cyklu, akné, apod.), není vhodné ji vysazovat.

Jak je to s antikoncepcí a kouřením? Existuje ke každé i ekvivalent pro kuřačky?
Mluvíme-li o hormonální antikoncepci, obecně platí, že by antikoncepce neměla být nově předepsána kuřačce nad 35 let, ale je nutné individuální posouzení i dalších okolností gynekologem, případně ve spolupráci s internistou.

Dá se bez následků brát antikoncepce třeba 30 let?
Pokud je žena zdravá a pravidelně sledovaná v rámci dispensární péče u svého gynekologa, je to možné.

Jak dlouho před početím je vhodné antikoncepci vysadit?
Ihned po vysazení antikoncepce se může začít se snahou o otěhotnění, vhodné je začít užívat vitamin – kyselinu listovou - již k poslednímu balení pilulek.

Je pravda, že nějakou dobu trvá, než se po vysazení antikoncepce tělo srovná a dívka může otěhotnět?
Někdy se stane, že nástup činnosti vaječníků po vysazení antikoncepce trvá delší dobu, obvykle do 2-3 cyklů, ale otěhotnět lze ihned po vysazení.

Jak dlouho byste doporučovala brát hormonální antikoncepci? Myslím roky…
Podle zdravotního stavu a podle potřeby, nedá se to říct paušálně.

Je opravdu jedno, když beru antikoncepci stále v kuse za sebou a nemám během toho žádný problém? Není to nepřirozené?
U mladých žen se doporučuje spojovat 3 plata dohromady, ne víc - to aby zůstala vysoká vnímavost děložní výstelky na hormonální podněty kvůli otěhotnění.

Prosím vás o radu, jakou zvolit antikoncepci. Pilulky mi nedoporučil můj gynekolog, protože jsem po operaci mozku (téměř tot. resekce kavernomu mozkového kmene před 3 lety). Jinak nemám žádné problémy a neberu žádné léky. Je mi 35 let a nekouřím.
K vhodnosti užívání hormonální antikoncepce by se měl vyjádřit neurochirurg a neurolog, který vás má v péči. Gynekolog to pak respektuje. Zvažovala bych eventuálně nitroděložní systém s hormonem Mirena.

Kamarádka má antikoncepční kroužek a pochvaluje si ho. Jakou s ním máte zkušenost? Mám trochu obavy, jestli by mi třeba nevypadl.
Tyhle obavy má každá nová uživatelka a naprostá většina zjistí, že kroužek drží na svém místě. Obvykle jsou s ním ženy spokojené, záleží samozřejmě na tom, jestli složení hormonů bude vám vyhovovat – stejně jako u tabletek.

Zkoušela jsem brát antikoncepci v kuse, abych nemenstruovala. Po dvou měsících jsem ale měla hrozné pocity – zduřela mi prsa, začala jsem trochu špinit. Gynekolog mi doporučil prášky na týden vysadit, odmesntruovat  a zase je začít brát. Ráda bych je brala v kuse, ale bojím se, že to mé tělo jaksi odmítá. Jak mám postupovat?
Přesně podle rady gynekologa – tělo si postupně zvykne na dlouhé cykly.

Uvažuji o Mireně, ale mám ale strach, že mi nebude vyhovovat a že vyhodím 5000 korun. Jak to mají vaše pacientky, našly se nějaké, které ji chtěly předčasně vyndat (ne z důvodu těhotnění)?
Zavedla jsem už kolem 300 Miren, a pokud žena počítá s tím, že bude nějakou dobu nepravidelně, ale slabě krvácet, dá se říct, že jen několik žen (cca 5) chtělo Mirenu předčasně vyjmout – obvykle kvůli krvácení.

Mám 14letou dceru, pomalu bych měla začít uvažovat o antikoncepci – jakou šetrnou byste jí doporučila?
Není univerzální rada – gynekolog musí zjistit anamnestická data, zdravotní stav, váhu, životní styl dcery (např. zda sportuje), zda má akné, jak krvácí, a podle toho antikoncepci vybere.

Mám dceru, je jí 10 let. V kolika letech jí mám nechat naočkovat proti rakovině děložního čípku? Na trhu jsou dvě vakcíny, je některá lepší?
Nejlepší odpověď na očkování je kolem 12. roku věku, dá se říct, že očkovat je ideální do 15 let. Osobně upřednostňuji Silgard - navíc chrání proti velmi častým genitálním bradavicím.

Jak poznám, že se blíží přechod? Všude je plno reklam na doplňky stravy, co mírní vedlejší stavy přechodu, mají nějaký účinek? Nebo si mám nechat něco raději napsat na předpis?
Pokud nejsou klasické přechodové příznaky – pocení, návaly…, je vhodné se poradit se svým gynekologem – záleží taky na pravidelnosti cyklu, zda řešit i otázku antikoncepce a podobně

Stále se mi vrací mykóza. Už jsem zoufalá. Mám ji už skoro půl roku. Manžel se vždy léčí se mnou – mastička Canesten. Nicméně po menzesu se zase objeví. Můžete mi něco poradit? Nesouvisí to také s imunitou?
Je nutné vědět, že se opravdu jedná o mykózu. Existují i vakcíny – buď vyrobené individuálně v laboratoři, nebo látky obecně zvyšující imunitu proti kvasinkové infekci. Je to například Femivaxin nebo Allivictus.

Zajímalo by mě, jaký máte názor na působení probiotik na poševní pohodu. Na všech možných letácích jsou tyto benefity zmiňovány, ale já jako laik to rozhodně nepoznám. Jsou na to nějaké studie? Nebo je to jen oblbování zákazníků?
Obvykle se účinek pozná, pokud sama pociťujete nějaký dyskomfort - pálení, svědění - a stav se po probiotiku zlepší. Pokud nemáte sebemenší obtíže, nevidím jejich používání jako nutné, i když mohou zvýšit imunitu proti infekci.

Koupila jsem si Wobenzym – podlehla jsem reklamě, že mi pomůže k překonání gynekologických zánětů pochvy. Udělala jsem dobře? Také mi přijde zmatené dávkování, pokud jste se s tím setkala, můžete mi napsat, jak to mám přesně brát? 
Záleží na indikaci – pokud jde o prevenci, stačí 2-3x denně 2 tbl. nalačno, pokud jde o léčbu aktuálního problému nebo například stavu po operaci, dávka se podstatně zvyšuje.

Vždy po depilaci intimních míst – „dohladka“ mám pocit, že mám lehký výtok, jako bych byla pak citlivější. Je to možné?
Možné je v medicíně všechno. Zkuste do pochvy před a po depilaci aplikovat čípky Cicatridina – obsahují nehormonální kyselinu hyaluronovou, která zlepšuje poševní komfort a hojí.

Trpím často na mykózy a začala jsem brát Candi Stop. Myslíte, že to je k něčemu?
Velmi pravděpodobně to při dlouhodobém užívání zvýší obranyschopnost organismu proti kvasinkám.

Gynekoložka mi teď předepsala antikoncepci Qlaira. Čekám na menstruaci, abych si je nasadila... Chtěla jsem se zeptat - na 13. 1. 2010 mám naplánovanou operaci - zvětšení prsů - podle toho, jak mám teď menstruaci, tak bych to měla nějak kolem toho data dostat. Je možné, že bych to třeba dostala 14. nebo 15. 1. Ale je možné touto HA menstruaci oddálit, když se bere bez přerušení? A pokud ano, tak jak je tedy mám užívat, abych to oddálila... A nevadí braní této antikoncepce, když jdu na operaci?
Menstruaci jde u Qlairy spolehlivě oddálit tak, že budete pokračovat v užívání tablet, kterých je nejvíc, tedy těch, kterých je 17 - na tuto barvu navážete další barvou z dalšího plata, to pak dojíte tak, jak máte, a začínáte pak plato další.

Chtěla bych se zeptat, jak je to s užíváním HA Qlaira v případě potřeby vynechání/oddálení menstruace.
Menstruaci jde u Qlairy spolehlivě oddálit tak, že budete pokračovat v užívání tablet, kterých je nejvíc, tedy těch, kterých je 17 - na tuto barvu navážete další barvou z dalšího plata, to pak dojíte tak, jak máte, a začínáte pak plato další.

Mám otázku ohledně vhodné antikoncepce - je mi 23 let, mám stálého partnera a nebylo mi z důvodu Crohnovy choroby (zkrácení střeva a občasné průjmy, před vypuknutím nemoci a operací jsem brala asi 3 roky Jeanine a byla jsem spokojená) doporučeno brát hormonální antikoncepci. Mám prý „něco zkusit“ a uvidím, jak mi to bude vyhovovat, ale četla jsem, že prášky nejsou vhodného z možného špatného vstřebání kvůli mé nemoci a uvažovala jsem nad horm. kroužkem, ale nejsem si jistá, jestli je to také vhodná metoda. Mám také „problém“ s tím, že mám bolestivou ovulaci i menstruaci, ale vše pravidelné, mívala jsem migrény, ale po Jeanine mi vymizely a ani teď se nevrátily. Mohla byste mi poradit, co by mi podle Vás mohlo vyhovovat?
Crohnova choroba je u mladých žen stále častější, zatím nemohu potvrdit negativní zkušenosti se vstřebáním antikoncepčních tablet, nicméně vyloučit se tenhle problém nedá. Nuvaring je kroužek složením adekvátní nízkohormonální kombinované antikoncepci (dtto jako Mercilon) a určitě jej lze ve vašem případě doporučit.

Měla bych jeden dotaz ohledně nové antikoncepce Qlaira. Mám migrény a neuroložka mi doporučila změnit antikoncepci. Je mi 25 let a již 4 roky beru Logest, byla jsem s ním spokojená, a ani jsem nepřibrala. Teď díky migrénám přemýšlím o změně. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tato antikoncepece dobrá a zda se po ní přibírá?
Není migréna jako migréna - pokud je její výskyt způsoben např. problémem s krční páteří, složení antikoncepce jej neovlivní. Nicméně změna druhu estrogenu - ze syntetického za přirozený může být ve vašem případě jen ku prospěchu věci. Nenechte se odradit možnými adaptačními jevy v prvním 1-2 cyklech - vždy při změně preparátu se v začátku užívání nové antikoncepce může objevit paradoxně více nepříjemných pocitů, rychle ale odezní.

Pokud váš zajímají další informace, můžete je nalézt na stránkách www.antikoncepce.cz

Reklama