Minulý týden jsme se dozvěděly, jaké dodržovat zásady, aby mělo cvičení co nejlepší účinky na naše těla – musí být dostatečně intenzivní, musí trvat nejméně 20-30 minut a měly bychom se mu věnovat alespoň 2-3x týdně.

Dnešní článek věnujeme praktickým radám, co všechno si s sebou vzít na cvičení.

Co na sebe?

Nejdřív to nejdůležitější – měly bychom dbát na správnou obuv: boty musí mít dostatečné vypolštářování (tzv. cushioning) tak, aby byly schopné absorbovat 2-5ti násobný náraz váhy vašeho těla; při každém dopadu nohy musí být dostatečně stabilní a s boční podporou, aby vyhověly nejrůznějšímu směru pohybu při aerobiku. Také by měly mít pevný vršek, aby chránily nohu a kotník při pohybech ze strany na stranu. Pokud střídáte více sportovních aktivit a nechcete investovat do speciálních bot na aerobik, kupte si obuv na cross-training, která je vyrobena pro víceúčelové sporty. Počítejte však s tím, že kvalitní obutí není nejlevnější záležitost - bude vás stát 2.000 Kč a výš.

A teď můžeme přistoupit k oblečení: na sebe si oblékněte, v čem se budete cítit pohodlně. Oblečení by mělo sát pot, mělo by být prodyšné a pohodlné. Začínající si na sebe mohou vzít co najdou doma - tričko a tepláky.

Možná se necítíte zrovna nejlépe v elastických obtáhnutých oblečkách, ale na hodině aerobiku mají své opodstatnění – cvičitelka tak lépe pozná, jestli provádíte správně jednotlivé cviky a stejně tak máte vy lepší možnost kontrolovat se v zrcadle (např. jestli se příliš neprohýbáte v bedrech, jestli správně unožujete nohu apod.).

Zejména v chladnějším období pak oceníte mikinu, kterou si na sebe oblečte na začátku cvičení než se rozehřejete a pak při závěrečném strečinku, abyste zabránily prochladnutí organismu, zejména jste-li po cvičení hodně propocené.
Důležité je mít s sebou na lekci cvičení ideálně dva ručníky. Jeden použijete k otírání potu během hodiny a při cvičení na zemi, kdy je z hygienických důvodů vhodné položit si ručník na podložku, na které cvičíte. Druhý ručník vám poslouží k otření po osprchování.

Poslední věcí, na kterou byste neměly zapomenout, je láhev s pitím. V krátkosti nelze říct nic jiného, než pít alespoň 2-3 litry tekutin denně, nejlépe neslazené, nealkoholické nápoje. Při cvičení je ideální popíjet každých 20 minut, nejlépe obyčejnou neperlivou vodu. Při aerobní zátěži a námaze organismu bychom se měly vyhnout příliš sladkým tekutinám, protože se v našem těle mnohem pomaleji tráví a vstřebávají (pitnému režimu se budeme věnovat v jiném článku).

Na závěr ještě upozorníme, že je lepší zapomenout na parfémy, které mají překrýt „vůni“ potu. Potit se při cvičení je naprosto přirozená věc a je velmi prospěšná pro náš organismus – odplavují se tak přebytečné odpadní látky. Používání prostředků, které pocení zabraňují (např. deodoranty, antiperspiranty) těsně před cvičením přímo na pokožku, není proto nejlepším řešením. Tím spíše užití výrazných parfémů, jejichž vůně nemusí být příjemná všem cvičícím.

Takže nyní už jste připravené a zbývá vám jen vyrazit do některého z fitnesscenter!

Připravily:
Míša Lounková, Kateřina Moresová - instruktorky aerobiku Převzato z www.aerobics.cz