Ve druhém trimestru těhotenství čeká nastávající maminky další velké genetické ultrazvukové vyšetření. Provádí se zhruba ve 20. týdnu a má za úkol odhalit případné vrozené vývojové vady. Co může odhalit a proč by jej měla absolvovat každá žena?

První preventivní genetické vyšetření máte pravděpodobně (je dobrovolné) za sebou. I když bylo v pořádku a možná vám připadá zbytečné absolvovat další screening, není tomu tak. Ve druhém trimestru (20. týden těhotenství) se lékaři zaměřují na jiná rizika spojená s vývojem plodu.

Po dvacátém týdnu těhotenství jsou již dobře rozpoznatelné všechny části těla miminka, a to i jeho orgány. Proto může lékař důkladněji posoudit, zda s nimi není něco v nepořádku. Pokud by přece jen zjistil přítomnost nějaké vývojové vady, pošle vás přímo za specialistou, který díky tomu bude na komplikaci připraven a může bezprostředně po porodu začít jednat. U skutečně fatálních vad se stále ještě můžete rozhodnout pro ukončení těhotenství.

srceening

Co všechno bude lékař kontrolovat?

  • Množství plodové vody
  • Uložení placenty a proudění krve pupečníkem
  • Velikost hlavy, bříška a stehenní kosti
  • Ruce, nohy a prsty
  • Obličej, obzvláště nos a oblast horního a dolního rtu
  • Páteř
  • Mozek a jeho struktury
  • Vývoj a činnost srdce
  • Žaludek, střeva, ledviny a močový měchýř
  • Budete-li si to přát, může vám lékař prozradit i pohlaví miminka, pokud se ovšem správně natočí.

Vyšetření obvykle netrvá déle, než půl hodiny, ale někdy se stane, že miminko nespolupracuje. Pokud se správně nenatočí, není možné jej změřit. Někdy tak maminky musí dělat dřepy, nebo si zajít na něco sladkého.

Platit, či ne?

Základní screening ve 20. týdnu těhotenství, který by měl být dostačující, hradí pojišťovna. Může se ale stát, že vám někde nabídnou možnost připlatit si za podrobnější vyšetření, kdy se bude lékař věnovat prohlídce všech tělesných parametrů miminka více do hloubky. Je jen na vás, jak se rozhodnete. Výše příplatku se v jednotlivých klinikách liší, ale řádově se pohybuje kolem 1 000 Kč.

Nic není na 100 procent

Při velkém ultrazvukovém vyšetření ve 2. trimestru mohou lékaři odhalit okolo 90 % závažných strukturálních vad plodu. I tak ale platí, že se lékař i přístroj mohou zmýlit, nebo není vada odhalitelná.

Jen pro připomenutí

Prvním důležitým genetickým ultrazvukem, který těhotné ženy absolvují už ve 14. týdnu těhotenství, je takzvaný prvotrimestrální screening. Pomáhá odhalit většinu anatomických abnormalit u plodu a stanovit rizika přítomnosti vrozených vad jako je Downův, Edwardsův nebo Patauův syndrom.

Čtěte také:

Reklama