1. Lyžování

63d79b4977c05obrazek.jpgZdroj foto: Kärnten Werbung, Edward Groeger

Nezáleží na tom, zda jste začátečníci nebo zkušení lyžaři - pokud se rozhodnete lyžovat v Korutanech, přijdete si zde opravdu na své. 31 lyžařských středisek v Korutanech a Východním Tyrolsku s více než 800 kilometry zasněžených a dobře upravených sjezdovek vám zaručí velkou rozmanitost. To vše navíc s jediným skipasem s názvem „TopSkiPass“. O nezapomenutelné chvíle na sněhu se v závislosti na chuti, náladě a náročnosti postarají vysokohorské sjezdovky ležící obklopené třítisícovými vrcholy Alp, ale i široké a pohodlné svahy pro rodiny s dětmi nebo sjezdovky s boulemi a halfpipes. Zapomenout nesmíte ani na netknuté svahy, které představují ideální terén pro milovníky hlubokého sněhu a freeride.

2. Služby na svazích

Na sjezdovkách střediska Turracher Höhe se již mnoho let o vaše pohodlí denně starají komorníci. S láskou pečují o velké i malé hosty a rádi vám přispěchají na pomoc s papírovými kapesníčky, krémem na opalování, sladkostmi, sklenkou prosecca nebo výtečnou zmrzlinou ze statku (od března). Také v dalších korutanských lyžařských oblastech na vás již čekají prvotřídní služby, které vám zpříjemní pobyt na horách. Patří k nim úschovny lyží (Heiligenblut, Nassfeld, Mölltaler Gletscher), převoz z parkoviště k vleku (Nassfeld), jízda kočárem z hotelu k dětskému kurzu lyžování (Katschberg), lyžařský servis na sjezdovce (Nassfeld), parkovací aplikace a online informace o vytížení parkovišť (Gerlitzen, Turracher Höhe), papírové kapesníčky u stanic vleku (např. Turrach a Nassfeld), nebo možnost koupit si skipas pro téměř všechny korutanské lyžařské oblasti již v pohodlí domova a dostat se tak na sjezdovku ještě rychleji a bezpečněji.

3. Skialpové túry

Zajímavou nabídkou zimní sezóny v Korutanech je nockbergský trail, který spojuje pět lyžařských oblastí Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se pro pohodové příznivce skialpinismu, kteří už mají dostatek zkušeností a dobrou kondici, ale nechtějí mít na trailu vysokohorské úseky. Na každou etapu si naplánujte až šest hodin chůze. Protože jsou zde částečně k dispozici vleky a lanovky, můžete na každé etapě ušetřit několik výškových metrů. Zvláštností je také, že na nockbergském trailu na rozdíl od jiných vícedenních skialpových túr nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních hotelech.

4. Bruslení na zamrzlých jezerech

63d7941570abcobrazek.jpg Zdroj foto: Kärnten Werbung,Tine Steinthaler

Povrch některých korutanských jezer v zimě zamrzne a stane se z nich zrcadlově hladké kluziště pod širým nebem, na kterém se to hemží bruslaři, hráči hokeje a metané. V nejjižnější rakouské spolkové zemi se také nachází největší zamrzlá plocha s přírodním ledem v Evropě – jezero Weissensee. Od 21.1. do 4.2. 2023 se zde koná holandský závod okruh 11 měst s královskou disciplínou – bruslařský maraton na 200 km.

5. Zimní wellness v termálech a u jezer

Celoroční koupání s jezerním wellness u Millstätter See nabízí 1. Kärnten Badehaus. Areál leží přímo u jezera a otevírá nádherný výhled na překrásnou okolní přírodu a hory. Také ve vodním ráji, v jezerní plovárně Werzer’s Badehaus v Pörtschachu am Wörthersee strávíte velmi příjemné chvíle u jezera i během zimy. Novinkou letošní zimy je nová jezerní plovárna Badehaus Klopeiner See s infinity bazénem, 4 tématickými a jednou jezerní saunou.

63d793460198aobrazek.jpgZdroj foto: Kärnten Werbung, Franz Gerdl Gerlitzen

Sloganem regionu zimních sportů Bad Kleinkirchheim je „ze sjezdovky do termálů“. Na výběr máte hned ze dvou termálních lázní. Termály Römerbad na ploše 12 000 metrů čtverečných. Na třech podlažích se nachází přes deset různých saun a z celého termálního areálu máte skvělý výhled přímo na sjezdovku Franze Klammera. V termálních lázních St. Kathrein na rodiny s dětmi čeká největší krytá vodní plocha v Korutanech a nejdelší tobogán ze všech korutanských termálních lázní.

Přibližně deset milionů litrů termální vody o teplotě 29,9 stupňů se na úpatí vrcholu Dobratsch každý den vlévá do prostorného bazénu s termální vodou v akvaparku KärntenTherme ve Villachu. Najdete v něm obří tobogány, plavecký bazén, zónu pro děti a zajímavé nabídky SPA

Jeden speciální tip pro milovníky přírody - termální pramen Maibachl uprostřed lesa v blízkosti lázní Warmbad Villach, který tryská vodu jen po dlouho trvajících srážkách a tání sněhu a vytváří malé termální jezírko.

6. Když se v Korutanech setmí

63d79b8d661b8obrazek.jpgZdroj foto: Kärnten Werbung, Michael Stabentheiner

Zimní dny v Korutanech jsou plné zábavy, dobrodružství a často nových napínavých zkušeností. Když se slunce až do příštího rána schová za horami, nemusí tyto krásné pocity vůbec skončit. Právě naopak. Na jihu Rakouska si na své přijdou i podnikavé „noční sovy“. Třeba během nočního lyžování (např. v Bad Kleinkirchheimu a Nassfeldu) nebo skialpinismu s čelovkou ve středisku Dreiländereck. Na mnoha místech se navíc pořádají túry se sněžnicemi při úplňku (např. Dobratsch) nebo noční sáňkování (např. na Katschbergu, Turrachu). Zcela nové dojmy čekají při „noci hvězd“, lezení na ledu při umělém osvětlení v Heiligenblutu nebo úplňkové proceduře v KärntenTherme ve Villachu.

7. Chcete vyzkoušet něco nového? Třeba běžky?

Běžkování zlepšuje výdrž, sílu a koordinaci. Navíc napomáhá metabolismu, posiluje imunitní systém a aktivuje spalování tuků. Nemluvě o tom, jaký balzám na duši je pohyb na čerstvém vzduchu. Chcete vyzkoušet něco nového? Běžecké trasy v Korutanech jsou rozprostřené po celé zemi v různých výškových polohách a nabízejí optimální podmínky pro začátečníky i pokročilé, ať už zvolíte Národní park Vysoké Taury, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental nebo Katschberg. Vlastní běžecká centra se nachází ve sportovním areálu Villacher Alpenarena, v místě St. Jakob in Rosental, u Pressegger See v Nassfeldu a u jezera Pirkdorfer See.

8. Romantika na chatách a ochutnávky korutanské alpské kuchyně

Nedaleko sjezdovek lákají k občerstvení četné chaty. Mnoho z nich své hosty rozmazluje typicky korutanskými pochoutkami. V korutanské alpsko-jadranské kuchyni se spojují čerstvé přísady z jednotlivých regionů, staré kuchařské tradice a nové interpretace a společně tvoří velmi chutný celek. Také víno, mošt a pálenka se v Korutanech často vyrábí po domácku. Jak se sluší na skutečně autentickou kuchyni, jsou to jak nejrůznější oblasti, ale také průběh ročních období, které určují podobu kuchyně. Určitě musíte ochutnat korutanské Käsnudel, ryby od místních producentů, např. korutanské pstruhy nebo siveny, Ritschert, lokální speciality ze zvěřiny, gailtalskou slaninu, Reindling a borovicovou pálenku.

9. Zimní Kärnten Card

V zimní sezóně 2022/2023 bude opět k dispozici zimní výletní karta Kärnten Card. Součástí této skvělé karty jsou známé cíle jako například lanovky, termály a další zajímavé atrakce.

Více najdete: www.korutany.com.