63ea2ed23d00cobrazek.jpg
Foto: Klára Křížová

Výhody má bezesporu i jeho poloha, údolí ve výšce 1 816 metrů nad mořem je obklopeno dvěma skvělými skiareály Carosello 3000 a Mottolino na protilehlých kopcích. Lyžařům poskytují obě střediska skvělé podmínky, dostatek kvalitního sněhu, a to během celé sezony, která začíná 1. listopadu a končí až začátkem května.

Co všechno můžete v Livignu zažít a vyzkoušet kromě sjezdovek a běžeckých tratí?
Vedle lyžování a snowboardingu se v Livignu můžete těšit na běžecké okruhy, nordic walking, freeride areál, sněžnice, fat bike, dětské fun parky a nejlepší snowparky v celé Itálii. Ráda vám dám několik tipů, co dělat v Livignu, pokud zrovna nelyžujete.

63ea2fecb597dblobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Bezcelní zóna, Livigno je rájem pro ty, co rádi nakupují
Livigno je také nákupním rájem. Především díky statutu bezcelní zóny. Tu městečku kvůli jeho špatné dostupnosti v dobách dávno minulých udělil císař Napoleon Bonaparte. Livigno je dnes dostupné i v zimních měsících takřka bez problémů. Statut bezcelní zóny mu však zůstal přidělen dodnes. Pro nákupčí to znamená, že z prodávaného zboží se neodvádí clo, daň z přidané hodnoty ani jiné další spotřební daně. Tento fakt městečku přirozeně přidává na popularitě. Nejvíce obchodů je přirozeně ve středu města tedy spíše na pěší zóně, která se vine městečkem. V Livignu a jeho okolí nalezneme dle všeho více než 200 duty free obchodů. Musím uznat, že kouzlu výhodných nákupů jsem podlehla i já. Zejména obchodům s módou. Byla jsem ráda, že jsem si jeden večer v klidu sama prošla obchůdky, které nabízejí kosmetiku, oblečení, boty a sportovní potřeby. A nebyla jsem sama, zejména ženy, stejně jako já si prohlížely, zkoušely a nakupovaly věci, které možná nepotřebovaly, ale chtěly. Takže můj tip je určitě nechat si čas na prohlídku místních obchodů! Světové značky tady mají své butiky, určitě najdete inspiraci pro své nákupy.

Muzeum MUS!

63ea2e9543916blobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Ráda vám doporučím místní muzeum MUS! Díky komentované prohlídce tak poznáte historii městečka. Měla jsem možnost toto muzeum navštívit, byla to pro mě velmi zajímavá zkušenost. Zejména pro poznání, jak v této drsné lokalitě lidé dříve žili a jak zvládali náročný život, který velmi ovlivňovaly přírodní podmínky a částečná izolace. Prohlídka mi zprostředkovala tehdejší těžký každodenní život, tradice v minulosti i to, jak si místní obyvatelé postupně vybudovali vyváženou životní úroveň v drsných podmínkách. Když procházíte muzeem, které je věrnou kopií tehdejších domácností, můžete si prohlédnout i drobné detaily jako byly nástroje pro každodenní potřeby, například pro výrobu másla, sýra, zpracování masa, ale i pro výrobu látek a zpracování vlny. Jaké používali pasti na myši, na medvědy nebo vlky a jak chránili maso při procesu sušení před nechtěným hmyzem. Poznáte například i to, jak se děti vzdělávali a to, že bylo nutné nosit do školy kromě tašky s učením i svázaná polena pro zatopení. Je to velmi poučné, muzeum vám poodhalí minulost a vše, s čím se museli místní potýkat a jak to řešili. Vlivem izolace Jejím zde vznikly unikátní zvyky, jazyk, skvělé jídlo a oblečení značně odlišné od ostatních částí země. Dnešní život je ale díky bohatství z turismu pro obyvatelé Livigna naštěstí daleko méně náročný. Dnes se v Livignu kombinují inovace s tradicemi. Rozhodně prohlídnu tohoto muzea doporučuji!
Více najdete na www.livigno.eu/en/museum nebo na www.museolivigno.it

63ea2f0dda89dobrazek.jpg
Foto: livigno.eu

Vodní park Aquagranda, zábava pro celou rodinu
Určitě doporučuji si během pobytu v Livignu sbalit plavky a vydat se do super centra Aquagranda, který je jedním z nejvýše položených vodních parků v Evropě, který nabízí zábavu, sport a relaxaci, a to pro celou rodinu. Tady můžete strávit celý den, pokud budete chtít. Toto moderní sportovní centrum nabízí 25 m bazén pro kondiční plavání, fitness centrum, Wellness&Relax zónu pro milovníky masáží a saunového světa, ale také skvělé bazénové sekci pro rodiny s dětmi - ve Slide&Fun zóně najdete tři velké tobogany, které vedou vně i vnitřní částí. Také ale bazénky s fontánami pro nejmenší děti, pro které je tato zóna rájem. My jsme tady strávili celé odpoledne a ráda potvrdím, že toto centrum je opravdu krásné a moc jsme si to užili. Jak plavání, tak relax a pohodu. Myslím, že když sundáte lyže a chcete si dobít baterky, je Aquagranda ideálním místem. Pokud potřebujete, je možné si zde vypůjčit ručník, župan, ale i pantofle či čepici pro plavání v kondičním bazénu.
Pro více informací se podívejte na webové stránky www.aquagrandalivigno.com

Fat Bike, zábava nejen pro dospělé

63ea277c58611obrazek.jpg
Foto: livigno.eu

Chcete zažít adrenalin? Pak vyzkoušejte Fat Biky! A kde jinde než v Livignu? Horská kola Fat Bike s robustními plášti umožní v poklidu projíždět cesty a stezky pokryté sněhem. S Fat Bikem se dostanete do míst, kam by to s běžným kolem nešlo. Vynález Simona Rakowera z roku 1989 se stal již klasikou ve světě akčních sportů. Díky masivním a lehce podhuštěným plášťům s dokonalou přilnavostí můžete bez problémů jezdit také po sněhu a na našem 20 kilometrů dlouhém okruhu zažijete opravdu zábavnou jízdu. Je to zábava i pro děti, Fat Biky jsou k dispozici i v dětské velikosti. Nebo si půjčte a za Fat Bike zapojte Charriot, vozítko pro malé děti, a můžete vyrazit.

Panoramatické lety
Určitě se najdete někdo, kdo touží vyletět vrtulníkem nad vrcholky hor a užívat si tyto výhledy. Unikátní panoramatický let umožní letět nad nejvyššími vrcholy celého Livigna. Pokud sníte o tom letět vysoko nad vrcholy Rhétských Alp na hranicích Švýcarska a Itálie, v Livignu si splníte si svůj sen.

Jízda na koních zasněženou krajinou

63ea26f4499e8obrazek.jpg
Foto: livigno.eu

Představte si, jak sedíte v sedle a jedete krásně prosluněnou zasněženou krajinou! To rozhodně můžete zažít v Livignu! Jízda na koních pod vedením zkušených instruktorů nebo projížďky na trénovaných koních jsou vhodné nejen pro začátečníky, ale i zkušené jezdce. Dostupné jsou skupinové i soukromé lekce.

Podívejte se na video 

Nordic walking
Nordic walking je celoroční aktivita, jejíž podstatou je chůze přírodou se speciálně navrženými holemi. Přináší jednoduchou, přirozenou a velmi efektivní metodu zlepšování celkové tělesné kondice bez ohledu na věk, pohlaví a zkušenosti. V Livignu si můžete Nordic walking užít i v zimě. Pokud chcete objevit zajímavá místa a trasy, obraťte se na místní průvodce.

63ea337b9a4faobrazek.jpg
Foto: livigno.eu

Jízda na sněžných skútrech

63ea27385410cblobid0.jpg
Foto: livigno.eu

Pokud jste nikdy neměli možnost jet na sněžném skůtru, pak to můžete zažít v Livignu. Vyzkoušejte nový způsob zábavy při projížďce na sněžných skútrech na zamrzlém jezeře.

63ea34552ba75obrazek.jpg
Zajímavé odkazy, které se vám budou pro cestu do Livigna hodit:

Zájezdy do Livigna najdete na těchto odkazech: