Kolem botulotoxinu stále existuje řada mýtů a předsudků, a tak jsem se obrátila na odbornici MUDr. Karolínou Kykalovou, aby nás zasvětila do tajemství této zázračné látky. Je třeba se botulotoxinu obávat? „Ano i ne. Botulotoxin může být dobrým sluhou, ale špatným pánem.“

Botulotoxin je jed, takže z toho pramení obavy, že může poškodit naše zdraví.
Ano, botulotoxin je jed, který patří mezi nejsilnější přírodní neurotoxiny, proto ho stačí nepatrná dávka, aby byl účinný. V estetické medicíně se používá pouhý zlomek dávky, která je naprosto bezpečná.

Jak se vůbec přišlo na to, že se dá použít na vyhlazení vrásek?

botuV půlce XX. století přišli s botulotoxinem neurologové, dodnes je to standardizovaná terapie. Používají ho i v jiných medicínských oborech, třeba oftalmologové pro léčbu očního okolí.  Tak jak mnoho „vynálezů“, zrodil se i nápad používat botulotoxin na vyhlazení vrásek vlastně náhodou. Kanadští manželé, jeden dermatolog, druhý oftalmolog léčili oko, které bylo  dlouhodobě stažené a nešlo otevřít. K povolení očního svalstva využili právě účinky botulotoxinu. Oko se nejen otevřelo, ale vrásky okolo něj se vyhladily. 

Od druhé poloviny 90. let se tento postup používá standardně. Ale dnes pomáhá i při nadměrném pocení v podpaží, na dlaních a ploskách nohou.

Ale je potřeba zmínit, že pouze některé preparáty mají atesty, takže si musíte dát pozor, komu se svěříte.

To jste mě přivedla na další otázku. Aplikace botulotoxinu nabízí i už i různá kadeřnictví a některé kosmetické salony. Co si o tom myslíte?
Botulotoxin je lék, a tak by měl patřit jen do rukou lékaře. Dokonce jsou v plánu legislativní opatření, aby botulotoxin neaplikovali nekvalifikované osoby bez lékařského vzdělání. Pouze lékař zná přesně anatomii člověka, ví, kam botulotoxin aplikovat, ale také může řešit i případné komplikace.

Jaká jsou rizika? Slyšela jsem, že může klesnout oční víčko. To bych tedy nechtěla!
Rizika mohou nastat při nesprávné aplikaci. Buď se botulotoxin aplikuje do špatného svalu, nebo se aplikuje příliš často. Důležité pro pacienta je, aby nezačal s další aplikací dříve, než se sval nezregeneruje a nezačne opět pohybovat!!!

A to vše může lékař ovlivnit, protože to s klientem konzultuje. Znovu tedy apeluji na dobrý výběr zkušeného lékaře.

Ale i lékař je omylný a může udělat chybu. Někdy se u klienta vyskytne svalová anomálie, která se může stát příčinou vámi zmiňovaného defektu… Ale botulotoxin má jednu velkou výhodu, a tou je, že má omezené trvání, a tedy i nežádoucí účinek vždy přejde. A naštěstí pro klienta přejde dřív než ten žádoucí. Pro příklad: Efekt vyhlazení trvá 6 až 8 měsíců a nežádoucí účinek do 4 týdnů zmizí.

Jsou místa, kam není možné botulotoxin aplikovat?
Botulotoxin je určen především na dynamické – mimické vrásky. Meziočí, čelo, vrásky kolem očí. V poslední době se aplikuje i na dolní části obličeje. Ale tady bych doporučovala spíš aplikaci jiných preparátů. Lékař musí umět kombinovat, není jen jedna procedura použitelná na vše.

Na botulotoxin chodí už i muži, je v tom nějaký rozdíl?
Aplikace, hlavně množství jednotek, se řídí podle síly svalů, takže to má svá specifika, ale jinak bez problémů.

Je aplikace botulotoxinu omezená věkem? Jaká nejmladší pacientka k vám přišla? V jakém věku může nejdříve aplikaci podstoupit?
My se „neženeme“ do těch nejmladších, i když jsou pacienti, kteří se již od narození vrásčí. Ale většinou ošetřujeme nejdřív od 25 let, spíše od 30 let. Asi jsem v tomto ohledu trochu konzervativní, ale v zásadě to takto mladým rozmlouvám. Záleží na indikaci, většinou jsou to výjimky. Pokud se klientka živí modelingem nebo jí hodně záleží na tom, jak vypadá, třeba herečka, zpěvačka. Nicméně musí přijmout, že se jedná o dočasný efekt.

Říká se, že když někdo jednou zkusí botulotoxin, stane se na něm závislý, co je na tom pravdy?
To už je spíš otázka pro psychiatra. I když si člověk zvykne vypadat dobře. Když jsme to na sobě zkoušeli (od roku 1997 v ústavu Lékařské kosmetiky), taky jsem si také zvykla, že jsem bez vrásek a kůže je vyhlazená. Ale když jsem přestala, kvůli těhotenství a kojení, tak jsem s tím problém neměla.

A tak by k tomu měl člověk přistupovat.

A co říkáte „hvězdám“, které ztratily mimiku?
Já nikoho takového neznám, myslím, že se to všechno na botulotoxin svádí. Nejvíc komplikací vytváří přemíra všeho možného. Spoustu komplikací způsobují aplikace různých permanentních „výplní“. Dočasné aplikace, jako je botulotoxin nebo kyselina hyarulonová, jsou bez problému, protože se vstřebají. Ale na anorganické látky, které nejsou tělu vlastní, může tělo zareagovat problematicky. Tělo se brání tím, že cizí těleso zapouzdří, posune, a pak může obličej nepřirozeně deformovat. Proto já za sebe preferuji aplikace, které nemají dlouhého trvání, ale dá se s nimi pracovat. Nic není na věčné časy, protože kůže a tvář se mění, takže jsem pro proceduru na míru i vzhledem k věku.

Jaké klienty máte nejraději?
Ty, kteří vědí, co chtějí, a nezdráhají se zeptat. Aby věděli, co se aplikuje, jak se to aplikuje, co má následovat, jaká je rekonvalescence.  

A jak by měla vypadat ideální aplikace?
Výsledek by měl vypadat přirozeně, takže si vaše okolí všimne jen toho, že vypadáte odpočatě, jako po dobře strávené dovolené.

Za jak dlouho to začne působit?
Od tří dnů do tří týdnů, je to individuální. Pokud efekt za tři týdny není viditelný, aplikuje se znovu, tzv. se dopíchne. Jsou ale i pacienti, kteří na botulotoxin nereagují vůbec. Někteří lidé mají v těle enzymy odbourávající botulotoxin.

Na začátku našeho rozhovoru jste se zmínila o použití botulotoxinu proti pocení. Která místa se nejčastěji ošetřují?
Nejčastěji se aplikuje botulotoxin do podpaží. Tím se přeruší spojení mezi malou potní žlázkou a nervem. Tím lze ovlivnit až 95 % žlázek. Dlaně a plosky jsou více enervované, takže se při aplikaci používá umrtvení, někdy se citlivější pacient i „přispí“.

Která místa platí k nejžádanějším a proč?
Jednoznačně podpaží. Klientům vadí mokré koláče, které jsou neestetické, a navíc pot ničí oblečení. Aplikace botulotoxinu se vyplatí i finančně. Kolegyně spočítala, kolik se utratí za antiperspiranty, deodoranty, čistírnu a nové oblečení za rok a zjistila, že při aplikaci botoxu jste na nule... Aplikace vydrží 10 až 15 měsíců.

A pak jsou to dlaně. Zpocené ruce lidem vadí společensky (podání ruky), ale třeba i při práci s dokumenty.

Pro některé lidi je velkým handicapem nadměrné pocení, při kterém jsou schopni vypotit půl litru až litr vody, to jsou ty „čůrky“ potu stékající po těle. U těchto lidí jsou žlázky citlivější na nervové podněty a botulotoxin jim může hodně pomoci.

Pocení je ale pro tělo prospěšné, zdravé…
Jistě, ale zbytkem těla vypotíte, co je třeba.

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor s MUDr. Karolínou Kykalovou vznikl ve spolupráci s Esthesia, Klinikou rodinného zdraví a krásy, Opletalova 1013/59, 110 00 Praha 1.

Pokud Vás zajímá více o této problematice, najdete na www.zivotbezvrasek.cz

Reklama