Televizí proběhla kauza dětí – a jejich rodičů – které se chovaly v restauraci tak hrozně, že jim byl zakázán vstup. Další stravování pouze po dohodě s personálem. To už je poněkud silná káva, nezdá se vám? A nemyslím zákaz, ale to, co všechno povolí rodiče svým ratolestem.

Je to vážně fascinující, co všechno mohou některé děti proto, že jsou děti. Moje maminka i její maminka vždy zastávaly názor, že metla vyhání děti z pekla. A já se na jejich stranu kloním také. Tresty by měly být symbolické, ale být by měly. Pak by se rodičovství nedočkalo toho, že jejich ratolesti zdemolují půlku restaurace a navíc přivedou do Bohnic půlku personálu.

„Vždyť je to díííítě!“ je možno čas od času zaslechnout úpění matky, jejíž harant – jiné označení si čas od času děti nezaslouží – je napomenut někým, kdo už se nemůže dívat na to, jak ničí obecní záhonek, kope vedlejší dítko, bere stařečkům hůl, nebo nedejbože střílí po veverkách.

A vůbec mám dojem, že rodiče zapomínají na to vysvětlit dětem, jaká je hodnota lidské práce a vůbec majetku. Patologické rozbíjení věcí a deptání svého okolí – na to jsou některé děti kadeti. A právě tady má zasáhnout rodič-vychovatel a povysvětlit potomkovi, že ničit vlastní, ba co hůř, cizí majetek, je ostuda a neřádstvo. Tady to začne a kde se to zastaví? V okamžik, kdy jsou pomalované celé tramvaje a ulice?

Pravda, „tagování“ má pro teritoriální městskou komunikaci svůj smysl, ale stále je v něm dost vandalství na to, abychom začali pochybovat, zda to nedělají právě ty děti, které zamlada demolovaly restaurace. A co si o tom myslíte vy, milé ženy-in?

Jak pohlížíte na televizní kauzu?
Měla restaurace právo zakázat vstup?
A co s podobnými výtečníky?
Myslíte si, že se „to s nimi potáhne“?
Jaké prostředky se vám zdají při výchově přiměřené?
Kde jsou hranice toho, co dítěti povolit?
Co už dítě v žádném případě nesmí?
Napište mi o tom na adresu
redakce@zena-in.cz
a vyhrajte dar!

Reklama