Dovolená v Egyptě je pro mnohé vysněnou dovolenou. Kdo by nechtěl navštívit zemi s bájnou minulostí, obestřenou tajemstvím mnoha mystických bohů s nádhernými památkami a úžasným mořem plným korálů a barevných ryb?

 

Do Egyptské Hurghady jsme s kamarádkami vyrazily spolu s partou potápěčů, takže o zábavu nebyla nouze. I balení bylo rychlé. Pár lehkých oblečků, sluneční brýle, plavky a hlavně šnochrl, ploutve a potápěčské brýle. Na šnorchlovací výbavu rozhodně nezapomeňte, koupat se v Rudém moři a nešnorchlovat – to raději zůstaňte doma a nikam nejezděte.

 

Přilétáme do Egypta a dýchne na nás svět orientu. Doslova. Ty vůně, pachy, tolik specifické pro tuto zemi, cítím vždy, když si vybavím tuto dovolenou. Už se těšíme, jak si tady užijeme neznámých věcí!

 

Co všechno jsme objevily a zažily?

 

Nakupování

Egypťané jsou odjakživa výborní obchodníci, takže se nebojte, že si to tady neužijete. Jen se nenechte vystresovat, že na žádném zboží prakticky nejsou cenovky. Cenu si totiž musíte s prodavačem domluvit. Patří to ke koloritu země, k arabským praktikám. Musíte přistoupit na hru a smlouvat. Nebojte se jít na polovinu až třetinu prvně vyhlášené ceny. Smlouvá se všude. Na trhu i v normálním kamenném obchodě. V obchodě se zlatými šperky se dávám do řeči s prodavačem, který trvá své ceně, ale když vidí, že nepořídil, vybíhá za mnou na ulici s tím, že přece jen slevil. Dobrá rada je – neustoupit. Když nepořídíte, určitě v dalším krámku narazíte na něco podobného, co jste si předtím chtěli koupit.

Pokud milujete různé cetky a suvenýry, Egypt bude pro vás ráj. Díky bohaté minulosti jsou schopní vytvořit sošku a napodobeninu čehokoliv. Oblečky jsou hodně egyptské, ale když chodíte doma na břišní tance, určitě vám bederní šátek s cingrlátky budou závidět všechny zasvěcené tanečnice.

 

Nelíbejte se v baru!

Pokud si vyberete pro svou dovolenou velké letovisko a ne uzavřený hotelový komplex, užijete si večer a v noci parádní zábavu a poznáte noční život města. Kavárničky, hospůdky, kde se pečou úžasné krevety, čajovny, kde pokouříte vodní dýmku, a diskotéky, to všechno je tady pro vás.

Každý večer s partičkou kamarádů potápěčů někam vyrážíme, je to obrovská zábava. Když jdete večer do baru nebo na diskotéku, nemusíte sedět u klasických stolků, ale tady mají cosi podobného vypolstrovaným bazénkům, kde se pohodlně natáhnete na polštáře a popíjíte. Pokud jste ale v baru se svým přítelem a smyslná noc vás pobídne k vášnivým polibkům, budete mít hned na stole účet a číšník se bude tvářit, že je nejvyšší čas, abyste opustili lokál. Po takové zkušenosti si raději dáváme panáky tequily a vášně necháváme na hotelový pokoj.

   

Sex na pláži? Na to tady zapomeňte...

Egypt je země, kde místní policie je neustále v pozoru. Takže když se se svými milým vydáte na romantickou procházku po pláži, zejména večer či v noci, budete budit pozornost. Oči ostrých ozbrojených chlapíků v uniformě budou sledovat každý váš krok. Navíc, když si budete chtít najít nějaké intimní místečko při šumění moře a jasném měsíčku, vydají se po vašich stopách. Už si budete myslet, že jste jim unikli, schováni v nějakém nenápadném zákoutí se začnete oddávat milostným hrátkám, nohy s naleštěnými botami ve vaší blízkosti odhalí vaše pronásledovatelé. Je to dost rušivý element, tak si raději šetřete sexuální apetit pro pohodlí hotelu.

 

  

Užijte si šnorchlování

To, co je v Egyptě nejkrásnější, je Rudé moře. Když se nám chce, vyrážíme s potápěči na celodenní výlet lodí. Balíme šnorchlovací náčiní, plavky a ručník a hurá na výlet. Loď většinou zastaví na místě, kam byste se z normální pláže těžko dostávali. A takových krásných míst s nádhernými korály v blízkosti Hurghady je! Nevadí nám, že se loď pohupuje, že trochu fouká, těšíme se jako malé holky, jak si nasadíme potápěčské brýle – masku a budeme jen pozorovat neuvěřitelně barevné ryby. Navíc s partou potápěčů je legrace, je to větší zážitek než se celý den slunit na lehátku na pláži. Když loď zastaví, naše očekávání se splnila. Korály, ryby... Je to nádhera. Jen doporučuji si na potápěčské základně (většinou je u každého hotelu) vypůjčit za pár Euro krátký neoprén, protože i když je moře teplé, může vám být za chvíli ve vodě zima. Je škoda opouštět vodní svět jen proto, že vás z ní vyžene chlad.

Na výletní loď se není vůbec problém dostat, i když se neznáte s potápěči. Stačí se domluvit u kotviště lodí nebo přímo v hotelu, kde bydlíte. Výlet na celý den stojí kolem 25-30 Euro, v ceně máte skromný oběd. Rada na cestu – přibalte bundičku a čepici nebo šátek, na lodi můžete pěkně profouknout.

 

 

Bugginami do pouště

Po pár dnech u moře jsme si naplánovaly výlet na půl dne do blízké pouště. Je to jednoduché, zaplatily jsme si u delegátky výlet, který nás moc lákal. V poušti na naší skupinku čekaly čtyřkolky – bugginy. I když nemáte řidičák, velmi rychle zjistíte, jak se buggina řídí. Ale důležité je vzít si s sebou pokrývku hlavy a šátek, který si uvážete přes obličej. Na poušti hodně fouká a do tváří vás bodá zvířený prach a písek.

Když si šátky budete chtít koupit na místě, odkud bugginy vyrážejí, dáte za šátek „Palestina“ hodně peněz. Tady to neusmlouváte, protože prodavači vědí, že nemáte jinou možnost. Kupujeme si tedy arabské šátky a vyrážíme na pekelných strojích pod vedením statného Egypťana do vnitrozemí pouště. Vypadáme jako zahalené beduínky. Buggina se na ztvrdlém zvlněném písku pěkně natřásá. Za chvíli máte pocit, že máte vyklepané celé tělo. Je to ale dobrodružné!

Cílem je asi hodinu cesty vzdálená vesnice, kde čekají místní obyvatelé na turisty. Je to něco jako skanzen, ale po prohlídce zjišťujeme, že ti lidé tady opravdu tak žijí. Překvapuje nás venkovní „kuchyně“ – hromada hliníkového nádobí na dřevěném budniku. Na turisty také čeká stádo velbloudů se svými pány, můžete se na nich projet a vyzkoušet si jejich houpavou chůzi. Odměnou je pro tyto lidi pár drobných, je to pro ně příjemný výdělek.

  

Břišní tance

Snad v každém hotelu vás v určitý denní čas učí místní animátoři tradiční břišní tance. Za zvuku táhlých melodií si zkoušíme vlnění boky a břichem, ale spíš to vypadá jako kroucení těla než ladný břišní tanec. Závidíme zkušeným Egypťankám, které to válí o sto šest. Je to legrace, není za co stydět, když vám to nejde… Pokud vás ještě nějaký vtipálek natočí na video, je na co se smíchem vzpomínat. Určitě to aspoň jednou zkuste.

 

Faraonova pomsta

Je to výstižný název pro velmi silnou střevní chřipku doprovázenou horečkami. Snad každého, kdo byl v Egyptě, tato kletba postihla. Bohužel evropské léky na tuto nemoc nezabírají. Jdeme tedy do lékárny a pro jistotu si kupujeme místní Antinal, kdyby náhodou „Faraon“ zasáhl i nás. A stalo se. Postupně jsme ji chytly všechny. Bohužel někteří naši přátelé i v den, kdy byli na výletě a cestovali autobusem… S tím ale v Egyptě nic nenaděláte. Léky je nutné vzít hned, zabírají rychle.

 

 

Dovolená v Egyptě je super. Když chcete, dá se podniknout spousta věcí, možností je mnoho. Místní cestovní kanceláře organizují výlety do Káhiry, Údolí králů, Luxoru, výstup na Mojžíšovu horu… pokud cestujete do vzdálenější egyptské Taby, dostanete se i do Izraele či do jordánského skalního města Petry. Je jen na vás, co si vyberete.

 

   

TIPY:

Pozor na nebezpečné živočichy, kteří vypadají v moři velmi nenápadně – na „stone fish“ – kamenné ryby. Svými jedem napuštěnými ostny vám znepříjemní pobyt.

Jestli si chcete užít sluníčka, moc nevyspávejte. Zejména při dovolené na podzim a v zimě je v Egyptě kolem páté odpoledne úplná tma.

Dejte si pozor při výměně peněz ve směnárnách. Místní měna vypadá v papírové podobě velmi ošuntěle a bankovky jsou si dost podobné. Jako neznalou turistku vás mohou okrást.

Co nejdříve kupte léky na Faraonovu pomstu, jakmile vám není dobře, nasaďte léčbu.

Zabalte si do kufru boty do vody, stačí staré tenisky. Na většině pláží je ostré korálové podloží při vstupu do vody. 

 

Jak se dostat do Egypta? Například s cestovní kanceláří Exim Tours www.eximtours.cz

 

Jaké máte zážitky s Egypta vy? Co nás nadchlo a co byste naopak už nechtěli zažít? Napište nám o tom!