Skromně si roste u cest a na loukách a pohledem o něj téměř nezavadíme. O koho? O jitrocel, léčivou bylinu, jejíž zázračné účinky znali už antičtí lékaři. Poznejte ji také.

Myší ouško na poli

jitrocel

Jitrocel, latinsky Plantago lanceolata, lidově také myší ouško, psí jazyk nebo volský jazyk, je vytrvalá bylina rostoucí na sušších stanovištích, loukách a polích, kde je bohužel povětšinou brána jako plevel. Původně jitrocel rostl v Evropě a západní Asii, poté se rozšířil do celého světa, neboť byly vyšlechtěny odrůdy pro farmaceutické využití.
Jitrocel kvete od května do září, květy jsou uspořádány do hustého, válcovitého, před květem zašpičatělého klasu. Plodem je zdřevnatělá tobolka vejcovitého tvaru.

Sběr jitrocele

Ještě než vyrostou první stvoly, v období od června do srpna se sbírají listy jitrocele. Před sušením se musí dobře přebrat, odstranit veškeré příměsi, jinak se při sušení snadno zapaří a ztmavnou. Suší se rychle na slunci, ve vrstvách do 5 cm. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Správně usušené listy mají zelenou barvu, ty tmavé se vyhazují. Sušené listy skladujeme v uzavřených nádobách.

Léčivé účinky

jitrocelLéčivé účinky jitrocele znali už antičtí lékaři, ale i mezi prostým lidem, kdy ještě všechno léčení obstarávaly porodní báby a babky kořenářky, byl velice uznávaný. Čerstvé listy, nebo jejich šťáva, byly užívány při léčbě povrchových poranění nebo omrzlin. Známe je i ohledně použití na uvolnění hlenů, při zánětu průdušek a kašli.

Čaj z jitrocele vhodný pro kuřáky

Čaj a nálev z jitrocele musela svého času umět „uvařit“ každá hospodyňka. Čaj je velmi vhodný v době nachlazení, při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, je prospěšný i pro astmatiky, ale také pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky. Je zároveň účinný při trávicích potížích.
Nálev z jitrocele je účinný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dásní, nebo také při bolesti v krku a zánětu mandlí. Úspěšně léčí i mnohé kožní problémy a poranění kůže, kdy se do nálevu namočí čisté plátno nebo gáza a poté přiloží na postižené místo.

Recept na čaj

1 vrchovatou kávovou lžičku sušeného jitrocele přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 - 15 minut luhovat. Nesladíme. Doporučuje se užívat 1 - 3x denně, podle požadovaného účinku a akutnosti zdravotních potíží.

Jitrocel proti pomluvám

Ve světě magie je jitrocel znám především pro svou schopnost „léčit“ duševní rány způsobené zraňujícími slovy, týkajících se pomluv a závisti. Spolu s jilmem plavým a lobelkou je jitrocel používán jako hlavní přísada do odvaru, který vypijeme a pomluvy na naši osobu potom prý ustanou. (kéž by to bylo tak jednoduché). Jiná pověra praví, že jitrocel se používal také k odhánění hadů. Máte-li tedy kolem sebe nějaké „hady“, noste sebou kytičku jitrocele a tou těmto hadům a hadicím zamávejte před nosem, ať odsyčí zpět, do světa zloby a nenávisti.
Vy se ze života radujte.

použitý zdroj: www.ceskebylinky.cz Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama