16f40dc919d17-shutterstock-2432076063.jpg

Foto: Shutterstock

Uklidit a prokypřit půdu

Na začátku jara je třeba odstranit ze záhonků zbytky starých rostlin, listí, jehličí a plevelů, které by mohly bránit růstu nových rostlin. „Půdu je vhodné prokypřit pomocí speciálních provzdušňovacích hrábí nebo kultivátoru. Tím se zlepší její propustnost, vzdušnost a struktura. Při prokypřování je možné přidat i hnojivo, kompost nebo mulč, které dodají půdě živiny. Zároveň je dobré záhony vyplet od rašících plevelů, dokud nejsou příliš zakořeněné a netvoří semena. Jahodníky zbavíme oschlých a poškozených listů,“ doporučuje Petr Tichý, specialista na zahradu.

Zasadit a zasít

Jaro je ideální dobou pro výsadbu rostlin, které potřebují delší vegetační dobu, jako jsou například ovocné stromy, keře nebo trvalky, cibuloviny, okrasné dřeviny nebo jahody. Pro výsev zeleniny a květin je třeba vybrat vhodnou směs semen podle typu půdy na zahradě, polohy a celkového klimatu. Některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky, je lepší předpěstovat doma nebo ve skleníku a vysadit je až po posledních mrazících. Přímo na záhoně je možné zasít například salát, ředkvičky, mrkev, petržel, hrách, kedlubny nebo kopr.

Ošetřit a ochránit rostliny

Jarní počasí může být proměnlivé a pro citlivější rostliny tak nepříznivé. Je proto třeba sledovat předpověď a chránit čerstvé rostlinky před mrazem, větrem, deštěm nebo škůdci. Před nepřízní počasí pomůže ochránit zakrytí bílou netkanou textilií. Důležitá je také od začátku pravidelná péče - zálivka, okopávání a prořez. Ovocné dřeviny, rybíz, angrešt, kanadské borůvky lze již v tuto dobu ošetřit postřiky proti padlí a proti dalším chorobám.

Připravit vodu

Na zahradu můžete vrátit všechny nádrže, do kterých zachytáváme dešťovou vodu. Nejprve je třeba je vyčistit a zkontrolovat, zda nemají žádné praskliny nebo netěsnosti. Také je třeba zprovoznit přívod vody, který jsme na podzim uzavřeli a vyprázdnili, aby jej mráz nepoškodil. Pokud máme na zahradě zahradní jezírko, fontánu nebo jiné vodní prvky, je třeba je také vyčistit, doplnit vodu a zapnout čerpadla a filtry. Tím zajistíme, že naše zahrada bude opět plná života a krásy.

Zkrášlit a zútulnit

Jaro je také dobou, kdy můžeme posunout zahradu o kus dál a vytvořit zde příjemnou atmosféru nebo založit nový estetický vzhled. Můžeme například pořídit nový plot, pergolu, altán nebo zahradní nábytek, vyzdobit zahradu květináči, vybudovat nové zahradní cestičky, schody, zídky nebo skalky, nebo pořídit houpačku, pískoviště pro děti, houpací síť nebo ohniště.

99d80874b836e-shutterstock-1949698108.jpg

Foto: Shutterstock.cz

Základem je trávník

Základním prvkem většiny zahrad je perfektně posekaný trávník. Ten je třeba po zimě připravit na novou sezónu. Díky vertikutaci se z trávníku odstraní zplstnatělá tráva a povrch půdy se prokypří, což umožní lepší průnik vzduchu, živin a vody do půdy.

„Dnes jsou v nabídce vertikutátory s několika druhy pohonů. Hodně rozšířené jsou elektrické vertikutátory, jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové. Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie či plochy členité a větší, hodí se k této práci vertikutátory poháněné spalovacím motorem. Pokud disponujete menší plochou a nechce se vám dávat pozor na elektrický přívodní kabel, může být vhodným pomocníkem akumulátorový vertikutátor,“ doporučuje Petr Tichý.

Chytrým řešením může být akumulátorový program

„Praktickým tipem pro každého, kdo se stará o zahradu je využití synergie akumulátorového programu. Akumulátorový pohon je tichý, bez emisí a šetrný k přírodě. Aku stroje jsou snadno ovladatelné a vyžadují jednodušší údržbu ve srovnání s motorovými stroji. Moderní akumulátory disponují dostatečnou kapacitou, avšak jejich pořízení je poměrně nákladné. Nemusíte však investovat do samostatného akumulátoru pro každý stroj, protože díky akumulátorovým programům můžete napájet i desítky strojů pouze jedním akumulátorem,“ dodává specialista na zahradu.

Zdroj: Tiskové materiály, Petr Tichý-Hecht.cz