Formalit se bát nemusíte – kromě návštěvy STK a úřadu si musíte sjednat jen povinné ručení. Díky našemu článku na žádný krok nezapomenete a brzy vyjedete brázdit silnice.
obrazek.png
Foto: Heitor Verdi, Pexels

Povinné ručení – ze zákona povinná ochrana řidiče

Nejprve si musíte sjednat povinné ručení, bez kterého nemůžete auto řídit. Z povinného ručení se hradí případné zdravotní a materiální škody, které byste případně způsobila. Základním parametrem, který byste při výběru měla sledovat, je výše limitů plnění. Nejnižší hranice je dána legislativou – 35 milionů Kč za zdravotní újmy a stejná částka za újmy materiální. Tento limit však při komplikovaných nebo hromadných dopravních nehodách nemusí stačit. Vše nad limit byste musela platit sama.

Povinné ručení online sjednáte na webových stránkách zabývajících se srovnáváním nabídek pojišťoven. Bez povinného ručení vaše auto do registru nezapíší, proto si jej sjednejte ještě před výpravou na úřad.

Návštěva STK

Evidenční prohlídkou musí projít každé auto, které je i jen trochu ojeté. Naštěstí se můžete s prodávajícím dohodnout, kdo prohlídku na STK s autem absolvuje. Dejte si však pozor na správné načasování – potvrzující dokument z evidenční prohlídky při registraci nesmí být starší než 30 dní.

Registr silničních vozidel – co vše máte mít s sebou?

Navštivte kterýkoli registr silničních vozidel (již to nemusí být pobočka v místě vašeho bydliště). Pokud to lze, objednejte se předem na smluvenou hodinu, ať na chodbách instituce nestrávíte mládí. Nezapomeňte si s sebou vzít:

  • originální doklad o nákupu auta (faktura, kupní smlouva, leasingová smlouva),
  • protokoly o technickém stavu vozidla z STK,
  • originální velký technický průkaz,
  • plná moc vlastníka, pokud jdete automobil registrovat jako provozovatel,
  • zelenou kartu od povinného ručení a
  • vaše osobní doklady (občanský průkaz nebo pas).

Kromě toho budete potřebovat vyplněné formuláře. Konkrétně Žádost o zápis silničního vozidla nebo případně Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla. Oba tyto formuláře najdete ke stažení na webu Ministerstva dopravy.

Povinné ručení uzavřete před návštěvou úřadu

Kromě návštěvy STK a úřadu nezapomeňte do svého „registračního kolečka“ zařadit i sjednání povinného ručení. Díky online kalkulačkám povinného ručení jej naštěstí můžete uzavřít snadno a rychle z pohodlí domova. Ušetříte tak alespoň jednu cestu do kanceláří pojišťoven a zbude vám více času na vyřizování ostatních záležitostí spojených s registrací vašeho nového auta.

Reklama