Když jsem psala svoji poslední úvahu, tak jsem si najednou uvědomila, že Velikonoce mého mládí byly takové nějaké … jiné. Byly delší, a to o hodně.

Pamatuji si svoji maminku, jak nosívala proutky jehněd a kočiček na Květnou neděli. Ty se pak nosily do kostela. Jenže - kdy asi taková Květná neděle byla? To bych ještě věděla - je to nějaká neděle po Popeleční středě. A kdy je Popeleční středa? A proč zrovna Popeleční? Po dlouhém přemýšlení jsem zvolila kompromis: vyptala jsem se starších příbuzných ve vesnici, odkud pocházela moje babička.

A jak jsem koupila, tak i prodám: Velikonoce začínají Popeleční středou, kterou zároveň končí masopust. A taky se likvidují kočičky, které se minulý rok posvětily. Celý rok měly viset za rámem svatého obrázku a kdo chce být zdravý, musí aspoň jednu polknout. Br….a pak jsou postní neděle. Půst o velikonocích trvá 40 dní. A tak mě napadá - proč jsme vlastně hubly v únoru, když teď máme čtyřicet dní zachovávat střídmost? Neděle mají svoje jména a zvyklosti. Já si pamatuju, že první neděli se něco peklo - prý snad preclíky, druhá neděle se jmenuje Samozmetná - uklízí se, vymetá se a praží se hrách.Někdy se jí také říká Pražná. Třetí neděli člověk nesmí kýchat, protože kýcháním začíná mor a čtvrtou chodívala družba se ženichem obhlížet, kam se vydají na námluvy. Pátou neděli známe všichni - je to Smrtná neděle a o vynášení Smrtky ze vsi se mluví i v televizi. No a poslední z toho dlouhého půstu je Květná neděle. Právě tuhle neděli se posvětí ty kočičky, které pak budeme rok schovávat. A teď se vezmeme kalendář a budeme počítat. A budu to počítat pozpátku. Květná neděle je jasná - ta vyjde 13.dubna, a potom můžu nalistovat, že Popeleční středa byla 5. března. Tu už nestihnu a stejně tak se nemusím bát, že bych musela na Samozmetnou neděli uklízet.

Tak nevím - na jednu stranu mi to připadá složité, na druhou to muselo být strašně fajn, vědět dopředu, co budu vařit a co se má kdy udělat. Samozřejmě, ty hlavní svátky nás teprve čekají. Slaví se ten týden po Květné neděli, ale tak daleko jsem se ještě nedostala. Musíte si počkat, až se zase dostanu na chalupu a opráším další vzpomínky.