Kvete všude kolem nás. Růžový, bílý, fialový… Přivoníme nebo utrhneme do vázy, ale víc o něm nepřemýšlíme. Řeč je o šeříku, rostlině, která byla přivezena do Evropy v 16. století z Osmanské říše.

Odkud se tu vzaly?

šeřík

První šeříky byly do střední Evropy přivezeny pravděpodobně v polovině 16. století císařskými posly z Konstantinopole. Jednalo se o dnes nejznámější a nejběžnější druh - šeřík obecný.
Dnes je známo už okolo tisíce různých druhů šeříku s květy v odstínech fialové, růžové, bílé i krémové.

Šeřík čínský

Po šeříku obecném je nejpěstovanějším, na jaře kvetoucím druhem - šeřík čínský.
Jeho jméno je tak trochu zavádějící, protože se jedná o křížence, který byl na konci 18. století vyšlechtěn ve Francii. Oba druhy těchto šeříků se od sebe na první pohled liší tvarem listů. Zatímco šeřík obecný je má široké, srdčitého tvaru, listy šeříku čínského jsou výrazně užší.

Dominanta májových zahrad i odháněč zlých duchů

Vůně šeříků je pro mnohé až omamná. Patří k májovým dnům, večerům i nocím. Zpříjemňuje jarní vzduch a svou krásou se stává dominantou májových zahrad. Je symbolem pro vůni, barvu a jaro vůbec, ale možná se o něm málo ví, že také chrání obydlí před špatnými vlivy. Odhání zlo a zlé duchy, kteří v domě straší.

Aby v domě nestrašilo

Aby vám v domě nestrašilo, vypěstujte a nasaďte si svůj vlastní šeřík. (Čím blíže domu, tÍm lépe). Mladý výhonek koupíte v zahradnictví nebo dáte zakořenit doma do vázy. Šeřík dává přednost hlubokým vápenatým půdám s dostatkem živin, které drží vlhkost. Při nasazování květů v dubnu až květnu je dobré každý den šeřík alespoň trochu zalévat. Zasychající květenství pravidelně odstraňujte pomocí ostrých zahradnických nůžek. Celý keřík bude díky tomu kvést déle. Jeho růst podpoří také slabé přihnojování.

šeřík

Všestranné využití

Šeřík není jen okrasnou rostlinou. Občas narazíme také na výrobky z šeříkového dřeva, které je poměrně tvrdé, ale pružné. V nábytkářském průmyslu se proto využívá na drobnější prvky.
Z květů šeříků se pak získávají éterické oleje, které jsou pro svou aromatičnost využívány v kosmetickém průmyslu k výrobě parfémů.  
Dříve se květy šeříku využívaly také proti bolestem hlavy, a to ve formě obkladů.

Zkuste to:
Vezme se květ šeříku, navlaží se vínem nebo octem a poté se přiváže pod šátkem na čelo. Máme ho tam tak dlouho, dokud hlava bolet nepřestane.
A pokud obklad nezabere, můžete zkusit také „čaj ze šeříku“.

Recept:
Vezme se hrst květů a na ně se nalije půl litru vařící vody. Celé se to nechá čtvrt hodiny odstát, poté se přecedí a vypije (nejvýš dva šálky). Údajně pomáhá také proti bolesti v krku a chrapotu.

Kdoví, možná si tento nápoj dali v roce 1945 i osvoboditelé, vojáci, kteří byli květy šeříku zasypáni, aby potom lépe zpívali – a nechraptěli… :)

Přečtěte si také:

Reklama