Vy se ptáte a my odpovídáme


Jak rozlišujeme čaj?


 Čaje dělíme do několika základních skupin: černé, zelené polofermentované (oolongy), bílé, ovocné (směs sušených plodů), čaje-”nečaje” (rooibos, mate, lapacho, vilcacora), bylinné směsi, monodrogy a ajurvédské čaje (směs koření a bylin). Ortodoxní čaje černé, zelené, oolongy a bílé dále rozeznáváme dle mnoha kriterií, např. podle země původu, umístění konkrétní plantáže, ročního období či pořadí sklizně, způsobu zpracování atd. Terminologie označování čajů se pak může v různých pěstitelských zemích lišit. Čaje aromatizované obsahují tzv. čajový základ (černý, zelený, ovocný nebo rooibos, ale i lapacho mate nebo byliny, popř. také směs uvedeného). Tento je pak obohacen o aroma a může být dále doplněn různým ovocem, květy, plody nebo listy, nebo o další dekorace (cukrové, želatinové ...). ¨

Jaké čaje jsou vhodné pro těhotné ženy a děti?


 Velmi populární jsou ovocné čaje obsahující hodně vitaminu C. Ten se však zalitím horkou vodou častečně ztrácí. Velmi hodnotným nápojem je dále rooibos, který obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a stopových prvků (železo, fluor, sodík, draslík, měď), které potřebují pro svůj vývin hlavně děti a také těhotné nebo kojící ženy jako doplněk stravy. Oblíbený je rooibos fermentovaný, ale stále více stoupá obliba i jeho zelené, nefermenované podoby. Z naší široké nabídky rooibosů můžeme vybrat například rooibos Pretty Woman (pro ženy) nebo rooibos Veselá zvířátka (pro děti). Kromě toho lze doporučit i honeybush nebo některý z bylinných čajů.


Jaké čaje jsou vhodné při léčbě rakoviny?


Při prevenci i při samotné léčbě rakoviny je velmi populární kůra z liány rostoucí v pralesích Latinské Ameriky - vilcacora. Má prokazatelné účinky při léčbě zánětů, žaludečních vředech a nádorových onemocněních. Vilcacora obsahuje silnou koncentraci protinádorových látek a funguje jako silný antioxidant. Její součástí jsou alkaloid izopteropodin, který aktivizuje imunitní systém a alkaloid rynkofin, který má pozitivní vliv na snižování krevního tlaku a posiluje krevní oběh. Neméně úspěšné je v boji proti rakovině i lapacho. Má podobné účinky jako vilcacora, stimuluje imunitní systém a působí protizánětlivě. V žádném případě by se však nemělo kombinovat užívání zejména vilcacory s chemoterapií, hormonální léčbou nebo ozařováním, neboť by mohlo dojít k nežádoucím kontraindikacím.


Jak často můžeme pít čaj?


 Záleží na tom, jaký druh čaje si vybereme a k jakému účelu jej pijeme. Na žízeň je výborný rooibos, honeybush nebo ovocný či bylinný čaj. Zde neexistuje žádné omezení a můžeme jej vypít kolik chceme a jsou vhodné i na popíjení po celý den. U ortodoxních čajů, tedy zelených, černých, bílých, oolongů a také mate však musíme mít na paměti, že obsahují kofein, který povzbudí organismus. Problémy mohou nastat zejména ve večerních hodinách, kdy kvůli přemíře kofeinu někteří lidé nemohou usnout. Tyto čaje zároveň lidské tělo odvodňují, a proto není vhodné vypít příliš velké množství najednou. Bylinné čaje a směsi je vhodné konzumovat dle návodu na etiketách.


K čemu je dobrý citral?


Citral je obsažen v citrusových plodech, v myrtovníku citrónovém, vousatce citrónové, ale také třeba v meduňce. Všude, kde je obsažen, se vyznačuje krásnou citrónovou vůni a chutí. Používá se také v kosmetice a lékařství.

Existují čaje pro povzbuzení potence?


Pro povzbuzení potence doporučujeme všeobecně známý kořen ženšenu, který navíc posiluje imunitu. Dále nabízíme také catuabu - kůru stromu, který roste v Latinské Americe. Catuaba kromě toho organismu účinně pomáhá proti virům a bakteriím.
Jmenovat ale můžeme i další čaje s obsahem přírodních afrodisiak . V našem sortimentu naleznete např. rooibos Amore a zelený čaj Hříšný tanec s obsahem dřeviny muira puama. Jako novinku můžeme dále doporučit zelený čaj Don Juan, obsahující kromě ženšenu listy damiany.


 Jsou aromata v čajích přírodní?


K aromatizování čajů jsou většinou používána aromata přírodně identická. To znamená, že se tato běžně v přírodě vyskytují, ale lze je vyrobit i chemickou cestou. Do našeho sortimentu jsme však nově zařadili i čaje, které obsahují pouze přírodní aromata (Earl Grey Superior, Tokajská meruňka, Valencia Orange a Wimbledonská jahoda). U bio čajů je aroma dokonce přírodní v bio kvalitě, nebo vůbec žádné a čaje obsahují pouze kousky ekologicky pěstovaného ovoce, čajů, bylin nebo koření (Yogi čaje).


Jaký je rozdíl mezi kofeinem a theinem?


Kofein a thein je jedna a tatáž látka, obsažena v kávě nebo čaji. Thein byl dříve užíván pro označení kofeinu v čaji. Ve skutečnosti se odlišují pouze jinou chemickou vazbou kofeinu (v čaji se kofein váže na třísloviny). Tím je způsobeno, že kofein z kávy lidský organismus vstřebává mnohem rychleji než z čaje. Po vypití kávy se účinek kofeinu dostaví rychle, povzbuzuje spíše srdce a krevní oběh, ale poměrně rychle zase odezní. Pokud pijeme čaj, působí kofein i při stejném množství pomaleji, ale delší dobu a povzbuzuje centrální nervovou soustavu. Šálek zeleného čaje obsahuje cca 40-50 mg kofeinu, šálek černého čaje asi 50-60 mg kofeinu a šálek kávy 66-99 mg, záleží na způsobu přípravy a druhu použité kávy.


Existují čaje, po kterých se hubne?


V naší nabídce naleznete čaj Pu-Erh, a to v čisté podobě, nebo ochucený různými příchutěmi. Černý čaj Pu-Erh je významným pomocníkem při hubnutí. Napomáhá odbourávat tuky - někdy je označován také jako “požírač tuků”. Usnadňuje trávení tučných jídel, pročišťuje organismus, snižuje hladinu cholesterolu v krvi (což může být dalším průvodním znakem nadváhy) a také pomáhá snižovat hladinu alkoholu v krvi. Obsahuje méně kofeinu, proto je možné jej popíjet celý den, nejlépe je tímto čajem nahradit hlavně sladké limonády a kávu. Je však nezbytné současně dodržovat alespoň základní pravidla zdravého stravování. Pu-Erh sice napomáha trávit těžká jídla, avšak nelze očekávat, že za nás vyřeší problém s nadváhou. Dalším vhodným doplňkem diet je velmi populární mate, které napomáhá tlumit pocity hladu a působí povzbudivě. Nabízíme jej zelené či pražené jak čisté, tak v několika ochucených variantách. Kromě toho lze doporučit i různé bylinné čaje - z našeho sortimentu doporučujeme např. Štíhlou linii. V poslední době se na trhu objevil i fenomé zvaný “Hannasaki”, který je vydáván za zázračný čaj na hubnutí, ve skutečnosti se však jedná o drcený nebo mletý Pu-Erh.


Existuje více druhů káv?


Kávy dělíme na základní dvě skupiny - na arabiku a robustu. Arabika je lehčí a ušlechtilejší, velmi aromatická, obsahuje poněkud méně kofeinu, a proto jí můžeme vypít větší množství než robusty. Robusta je výraznější a plnější v chuti a více kofeinová. Velmi často je proto využívána pro přípravu espresso směsí. Dále kávy podobně jako čaje rozlišujeme také podle zemí původu, nejznámější jsou kávy z Brazílie, Kolumbie, ale také Jamajky. V poslední době jsou stále více oblíbené kávy africké (Keňa,
Etiopie). Káva se také liší velikostí a vzhledem zrn. O její konečné chuti velmi rozhoduje způsob pražení. Podobně jako čaje i kávy mohou aromatizovat různými příchutěmi (v našem sortimentu naleznete např. kávu Alžírskou, Švýcarskou, Irish Cream, ale i příchutě jako Čokoláda,Vanilka).

 Andrea Vykoukalová

 

Andrea Vykoukalová

 

 

 Více informací najdete ZDE

Reklama