Je lepší tlačit v dřepu než na porodním stole?

Poloha v dřepu napomáhá k rychlejšímu sestupu hlavičky porodním kanálem, protože ten je orientován směrem dolů. Opět pomáhá zemská gravitace, to klasická poloha na porodním stole umožňuje jen omezeně. Tedy nebojte se zvolit jinou polohu než klasickou. Nicméně pokud žena může být na porodním stole s nohama dole na posteli (mimo třmeny), je to vhodná varianta pro případ, kdy je výrazně unavená a vyčerpaná.

Je vhodné rodit na porodní stoličce?

Porod na porodní stoličce je u fyziologického porodu možný. Žena je ve vzpřímené poloze, a to umožňuje snadnější sestup hlavičky porodním kanálem, který směřuje dolů a využívá zemské přitažlivosti.

Porod na porodní stoličce je plynulejší, a proto hlavička rozvíjí hráz postupně, a tím snižuje pravděpodobnost jejího poranění. Je výhodná i proto, že umožňuje ženě sedět v poslední fázi porodu, kdy je už vyčerpaná. Navíc je tato poloha pro ženu mnohem přirozenější než poloha klasická.

Proč stále většina žen rodí v klasické poloze?
Přestože dnes už mnohé porodnice nechávají rodičky svobodně si zvolit polohu, ve které chtějí porodit, většina jich nakonec rodí v poloze klasické. Je to bezpečné zejména pro lékaře. V případě, kdy dítě začne náhle trpět nedostatkem kyslíku (hypoxií), je možné udělat bezpečně porod kleštěmi nebo vacuumextractorem (VEX) okamžitě. Klasická poloha není pro ženu příliš vyčerpávající, protože je na porodním stole v polosedě s opřenými zády. V této poloze však žena musí tlačit usilovněji než v poloze přirozenější, kde jí pomáhá při tlačení i zemská gravitace.

Používají se ještě někdy při porodu kleště?

Ano. Použití kleští je stále běžným způsobem ukončení porodu v případě, že je plod ohrožen, ale jeho hlavička je již pevně fixovaná v pánvi a není již možné provést císařský řez. Je to standardní metoda, které není třeba se obávat. Pokud je dobře provedena, nevytváří žádná rizika ani pro matku, ani pro dítě.

 

Ukázky z knihy: TĚHOTENSTVÍ, POROD A ŠESTINEDĚLÍ  - Nejčastěji kladené otázky a odpovědi: Magdalena Mikulandová, www.studioprozeny.cz

Reklama