Už téměř čtvrt roku se v naší příloze Derma Genesis Pro krásu máte možnost poradit v záležitostech týkajících se péče o pokožku a související zdravotní problematiky s odbornicí na slovo vzatou. Doktorka Karolína Kykalová z Centra laserové a estetické dermatologie odpovídá na vaše dotazy, a vy tak můžete konzultovat nejen své potíže, ale dozvědět se i spoustu nového nejen od ní, ale i skrze zajímavé otázky našich čtenářek.

Nejvíce se zajímáte o problematiku léčby akné, stárnutí kůže, pigmentace, kruhů pod očima, vypadávání vlasů nebo správné volby přípravků k ošetřování pleti. Vybrali jsme pro vás několik dotazů, dotýkajících se nejdiskutovanějších témat. Máte-li chuť, můžete si přečíst všechny příspěvky v poradně TADY.

 

Moje pleť špatně snáší chlorovanou vodu. Vždy když se po kontaktu s chlorovanou vodou namažu krémem, tak se mi udělají na obličeji hrozné červené fleky. Existuje přípravek, který by tento problém odstranil?
Myslíte chlorovanou vodou z bazénu či vodou z vodovodního kohoutku? Pokud je problém při běžném mytí obličeje vodou, doporučuji vodu vynechat a čistit kombinací pleťové vody (či minerální vody bez bublinek) a pleťového mléka. Zkuste jiný kosmetický přípravek (pro citlivou pleť - Vichy, LaRochePosay) či delší pauzu pro aplikaci kosmetického přípravku.

Mám opravdu hodně mastnou pleť, co s tím? Poradíte nějaký „babský" recept?
Z „domácí lékárny" přichází v úvahu třeba okurková maska, ale doporučuji pravidelně používat speciální kosmetiku pro mastnou pleť a snížit příjem nasyceným mastných kyselin v potravě.

Dají se odstranit pihy po slunění, které mám na pažích a zádech?

Jedná-li se o ploché světle až tmavě hnědé plošky, odstranit je lze, např. chemickým peelingem fenolem, či trichloroctovou kyselinou nebo tzv. Qswitch laserem. Ale jedná se často o záležitost vázanou dědičně, takže se může vracet. Zákroky je nutné podstupovat u kvalifikovaných odborníků - lékařů.

Chtěla bych se informovat na vztah pojišťoven k mateřským znamínkům. Mám jedno umístěné přesně pod gumičkou podprsenky, a přestože zatím vypadá v pořádku, občas svědí. Odstraní mi jej kožní lékař na náklady pojišťovny, nebo mám jít kamkoliv na korektivní chirurgii a zaplatit si pětistovku?
Pokud se mateřské znaménko skutečně mění a je v místě stálé traumatizace, pak by odstranění měla hradit zdravotní pojišťovna. Rozhoduje stav mateřského znaménka. Doporučuji klinická pracoviště.

Má šestnáctiletá dcera má velké množství pigmentových znamének, je pro ni vhodné odstranění laserem? A jak je to s případnými jizvami?

Určitě je vhodné jednou za rok (pokud není akutní problém, pak ihned) navštívit poradnu pro mateřská znaménka při klinických dermatologických pracovištích. Některá znaménka lze odstranit laserem. Ovšem i po laseru mohou být jizvy. Závisí na hloubce odstraňovaného znaménka, použitém laseru, nutnosti opakování výkonu a hojení kůže pacienta. Obecně velmi mladí lidé mají sklon k tvorbě jizev nad úrovní kůže (hypertrofické, keloidní) i po laserovém ošetření i po chirurgickém zákroku. Je na individuálním zvážení, kdy a jak odstranit znaménka. Vždy to musí posoudit odborník, nejlépe dermatolog.

Co s černými kruhy okolo očí (kromě krycího korektoru)?
Je možná korekce injekčními kožními implantáty s kyselinou hyaluronovou. Ke zlepšení pomohou krémy obsahující kyselinu hyaluronovou jako je Derma Genesis.

Mám stejný problém - kruhy pod očima, opravdu velké, v místech dolních očnicových oblouků, spím i piji přiměřeně. Čeho je to postižení - jater nebo ledvin, a jak se zařídit, co jíst a nejíst, aby se to zlepšilo?

Kruhy pod očima jsou skutečně problém. Neznamená vždy jen postižení ledvin (zde je kombinován většinou s otoky dolních víček). V podstatě nejjednodušší je tzv. kamufláž - speciální oční korektor o stupeň světlejší než přirozená barva (někdy se používá i bílý) a na něj make-up a pudr dle zbarvení pleti. Pokud se jedná o kruhy způsobení zvýrazněním váčků pod očima (prolapsy), pak je řešením operace očních víček. V případě zvýraznění cévní kresby je možná i místní kožní injekční výplň - např. kyselina hyaluronová (průměrně na 6 měsíců). Pokud se jedná o kruhy z nevyspání se a nezdravého životního stylu, je pomoc nasnadě...

Jak lze nejefektněji odstranit chloupky z obličeje (na horním rtu a bradě)? Zatím se „osvědčilo" je vytrhávat - ale je to nutné obden, což je vysilující a na často namáhaných místech jsou stále červené skvrny. Děkuji předem za radu.


Závisí na kvalitě a zbarvení ochlupení a jeho množství. Jestliže je tmavé, pak je skutečně velmi dobré podstoupit ošetření laserem, které postupně ochlupení odstraní, není to ovšem jednorázová záležitost a je to finančně náročné. Pro světlé ochlupení není laser vhodný, jsou některé jiné přístroje, ale efekt je sporný. Jestliže je málo ochlupení, pak je možná i elektrická jehla, ovšem je nutné jít k zkušenému odborníkovi, aby nebyly jizvičky a efekt byl dobrý.

Mám třináctiletého syna a průvodním jevem jeho puberty je asi půl roku urputné akné. Po celém obličeji má velké zarudlé boláky a i přes ošetřování už má pár jizviček a stále přibývají nové. Vyzkoušel již několik preparátů od kožní lékařky, ale výsledek není žádný. Slyšela jsem o laseru, myslíte, že by pomohl? Kam se obrátit o pomoc?

Jestliže se u vašeho syna projevuje akné hlubokými hnisavými záněty, které přes místní léčbu jizví, pak je třeba nasadit buď silné místní přípravky (kombinace místních antibiotik a látek na otevírání mazových žlázek - např. Zineryt a Airol pouze na recept), nebo jestliže toto již prošel, pak je možné místní ošetření tzv. kryodesquamace - mražení či celkově antibiotika nebo v nejtěžších případech tablety Roaccutan (vše pod odborným vedením lékaře). Obraťte se na klinické pracoviště v místě bydliště.

Mé sestře po porodu vypadávají vlasy. Jak se tomu dá zabránit?
Je nutné mít dostatečný příjem vápníku, zinku, selenu a bílkovin v potravě a potravinových doplňcích. Z vlastní zkušenosti doporučuji zkrátit sestřih.

Poslední asi dva měsíce mi dost padají vlasy. Samozřejmě je jaro, může to být způsobené i tím. Ale dělá mi to starosti. Umývám si vlasy každý den ráno, možná i tohle má vliv. Je nějaký přípravek, vodička či tablety, které by padání vlasů zmírnily?
Doporučuji zvýšit příjem zinku, selenu a vápníku. Existují speciální vitaminové mixy proti padání vlasů, pro místní aplikaci jsou vhodné přípravky s obsahem účinné látky minoxidilu (např. regaine liq, šamp.).
Nebo speciální profesionální kosmetická řada Kerastase, ampule proti padání vlasů. Pokud si nemusíte mýt vlasy každý den, nedělejte to. Pozor i na vysoušení vlasů. Pokud vypadávání nepřestane a bude trvat více než 6 měsíců, navštivte dermatologa a někdy je ev. nutné i celkové vyšetřené (krevní testy, hormonální hladiny).

A protože každá z nás jistě touží po krásné a bezproblémové pleti, připravili jsme pro Vás ve spolupráci Derma Genesis a paní dermatoložkou Karolíny Kykalové zajímavou soutěž.

5 z Vás může vyhrát voucher v hodnotě 1000 Kč na konzultaci a ošetření pleti v Centru laserové a estetické dermatologie u paní doktorky Kykalové.

Soutěžte ZDE!

 

Reklama