V pondělním on-line rozhovoru jste měly možnost zeptat se zubní lékařky Eriky Lenčové na vše, co byste chtěly vědět o péči o dětský chrup. Přečtěte si, co vás zajímalo nejvíce.

 

Jak se ošetřuje zubní kaz u malého dítěte, které nespolupracuje a nenechá si zuby prohlédnout?

Dítě je třeba seznamovat s prostředím zubní ordinace již od prořezání prvního zubu (ve věku 6 měsíců). První návštěvy mají proto většinou charakter konzultací. Pokud dítě ve věku 2,5 roku nemá akutní problém, je třeba během několika návštěv nenásilně zkoušet, zda by se nechalo samo vyšetřit. V případě akutního problému (otok, bolest) je třeba problém vyřešit i přesto, že dítě nespolupracuje. Pokud je zde jistá časová rezerva pro nezbytná vyšetření, může se zkusit ošetření v analgosedaci (dítě je po aplikaci látky midazolam při vědomí a spolupracuje, ošetření si však nepamatuje). Krajním řešením je ošetření v celkové anestezii.

 


MUDr. Erika Lenčová promovala v roce 1999. V současnosti pracuje jako zubní lékařka ve Výzkumném ústavu stomatologickém, který je součástí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zaměřuje se na problematiku orální epidemiologie (tj. výskyt onemocnění ústní dutiny v populaci), preventivního zubního lékařství a veřejné zubní péče. Zároveň je odbornou asistentkou na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

 

Mohou se čistit zuby, které už rostou, ale ještě se neprořízly, nebo je třeba ještě počkat? Pediatrička předepsala fluorizované tablety, jsou pro dítě vhodné?

O vhodnosti podávání fluoridových tablet bych se co nejdříve poradila se zubním lékařem, v dnešní době je potřeba hlídat příjem fluoridů a tedy posoudit příjem i z jiných zdrojů. Pokud toto nebylo provedeno (např. cíleným dotazováním se na typ vody, kterou dítě pije, obvyklou dietu, používanou zubní pastu atd.) a pokud nebyl proveden kvalifikovaný odhad rizika kazu ve vaší rodině, tablety bych nepodávala do konzultace se zubním lékařem. V dnešní době je upřednostňována spíše lokální aplikace fluoridu, např. v zubních pastách. Zuby začněte čistit, jakmile se první z nich prořeže do ústní dutiny, na začátku bez zubní pasty, kterou by dítě polykalo. Dětskou pastu přidejte, až se dítě naučí vyplachovat - orientačně ve věku 2-3 let.

 

Je nutné, aby děti používaly dětské zubní pasty? Do kolika let?
Dítě má začít používat pastu, až se naučí vyplachovat, jinak ji polyká a pasta se stává významným (nežádoucím) zdrojem fluoridu, který pak působí celkově, nikoli lokálně v ústech, a může dojít k jeho předávkování. Orientačně lze s čištěním pastou začít ve věku 2-3 let. Samozřejmostí je, že malému dítěti čistí (dočišťují) zuby rodiče. Vhodné je absolvovat nácvik čištění - požádejte o to svého zubního lékaře nebo hygienistku. Dětské zubní pasty obsahují snížený obsah fluoridu pro prevenci nežádoucího nadměrného příjmu. Děti školního věku již obvykle mohou používat pastu pro dospělé.

Vhodný kartáček si zakoupíte ve specializovaných prodejnách, lékárnách či v dobře zásobených drogeriích. Vhodný typ pasty i kartáčku vám doporučí zubní lékař, vhodné pasty jsou např. Oral-B Stages nebo Elmex pro děti, kartáčky Oral-B.

 

Kde nejlépe hledat zubního lékaře, který ošetří i děti?
Česká stomatologická komora na svých webových stránkách (www.dent.cz) uveřejňuje seznam zubních lékařů, kteří přijímají (registrují) nové pacienty. Zkuste do něj nahlédnout. Je-li to možné, velice doporučuji systém „rodinných" zubních lékařů. Tím, že zubní lékař zná celou rodinu, naváže s vámi mnohem účinnější spolupráci, je schopen vám individuálně doporučit vhodná preventivní opatření, a začne-li se s prevencí skutečně od začátku (s prořezáním prvního zubu), je více než pravděpodobné, že zubní péče bude spočívat především v konzultacích a poradenství, eventuálně v minimálních zákrocích v přátelském ovzduší, než v nepříjemných a pro obě strany stresujících výkonech. Začněte proto tím, že se zeptáte svého ošetřujícího zubního lékaře.

 

Má podávání antibiotik v těhotenství vliv na kvalitu zubů matky a dítěte?
Některé látky mohou pronikat do vyvíjejícího se zubního zárodku a poškodit jej. Stejný vliv mohou mít např. horečnatá onemocnění či nedostatečná výživa. Tyto faktory však ovlivní pouze vyvíjející se zub. Jelikož matka má již zuby s ukončeným vývojem, zub může být poškozen pouze lokálními faktory - např. změnou kvality sliny, nesprávnou výživou, nedostatečným odstraňováním povlaku, zvracením. Poškození u prořezaného zubu začíná na povrchu zubu, kvalita skloviny jako takové (v celé tloušťce) se již měnit nemůže.

 

Jak často by si měly děti čistit mléčné zuby? Stačí dvakrát denně, nebo doporučujete vícekrát?
Dostatečný preventivní účinek by mělo mít čištění dvakrát denně vhodnou pastou s obsahem fluoru. Důležitá je však správná technika čištění a délka čištění, která je orientačně 2 minuty, ale ve skutečnosti se musí měnit tak, aby byly všechny zuby a mezizubní prostory čisté. Prozkoumáme-li si po vyčištění zuby jazykem, všechny povrchy v ústech mají být hladké jako sklo. Orientačně a pro názornost je vhodné občas použít tabletu pro obarvení povlaku. Používá se po vyčištění zubů a obarví veškerá nedočištěná místa, na které se pak můžeme lépe soustředit. Správnou techniku čištění a kontrolu dostatečného vyčištění chrupu opakovaně konzultujte se svým zubním lékařem. Na prohlídky s sebou noste zubní kartáček a nechte si předvést vhodnou techniku čištění nejen na modelu, ale i ve vašich ústech.

Opravdu mají žvýkačky téměř zázračné účinky na zuby, jak to vidíme v reklamách? Doporučila byste žvýkání dětem?

Slina je pro zdraví zubů velmi důležitá, dá se říci zásadní. Význam má správné složení sliny, ale i množství sliny. Již samotné slinění mechanicky pomáhá odstraňovat zbytky potravy. Žvýkací guma navíc mechanicky otírá povrch zubů, a tedy má čisticí efekt. Slina stimulovaná žvýkáním má jiné složení než slina klidová", je mnohem účinnější v neutralizaci kyselin. Žvýkačky obsahují různé látky, které mají preventivní účinek, např. xylitol. Žvýkání u někoho může sloužit jako určitý způsob odbourání stresu. Možné negativní důsledky žvýkání souvisí s tím, že slinné žlázy mají omezenou kapacitu. Denně produkují cca 1-1,5 litru slin. Pokud tedy slinné žlázy stimulujeme celý den, dojde k jejich vyčerpání" a na sklonku dne paradoxně k pocitu such v ústech. Kdo není zvyklý žvýkat, může dojít k namožení žvýkacích svalů. Myslet by se mělo také na estetickou a společenskou stránku. Nakonec žvýkačky s obsahem xylitolu mohou při extrémně nadměrné spotřebě způsobit u některých jedinců průjem - xylitol totiž ve střevech váže vodu. Komu tedy žvýkání nevadí, je vhodné žvýkat 5-10 minut po jídle.

Je vhodné dětem přes noc podávat slazené čaje nebo mléko, nebo je lepší podávat nápoje bez cukru?
V noci je slinění fyziologicky utlumeno. Ochranný účinek sliny je tedy snížený. Pokud v noci dítě dostává slazené nápoje, významně se zvyšuje riziko vzniku kazu. Nejsou vhodné ani ovocné čaje, které obsahují slabé organické kyseliny, a ty mohou naleptávat zubní sklovinu. Vhodné jsou tedy neslazené nápoje.

 

Tady další užitečné informace, jak pečovat o dětský chrup:

 

Bobříkova škola zdravých zoubků
Kaz si pochutná i na mléčných zubech
 

Upozorňuje vás zubař, jak správně pečovat o dětský chrup? Mají vaše ratolesti ze zubaře strach, nebo statečně spolupracují? 

Reklama