S cukrovkou druhého typu se léčí přes 800 000 z nás. Proto jsme se rozhodly, že se na tuto nemoc zaměříme v naší anketě. V té jsme se vás ptaly nejenom na to, co vás v souvislosti s touto nemocí nejvíce trápí, ale také kde hledáte informace o novinkách v léčbě nebo co vás nejvíce zajímá.

Do ankety se zapojily nejenom ty z vás, které cukrovkou přímo trpí, ale hlavně ty, které tuto nemoc řeší u svých příbuzných. Celá třetina z vás sleduje informace k tomuto tématu průběžně a novinky pak konzultuje se svým lékařem. To je postup, který doporučují i samotní odborníci. V případě diabetu je totiž velmi důležité být aktivním pacientem, který má o léčbu zájem.

diabetes

Překvapilo nás, že víc jak polovina z vás získává informace o novinkách na internetu, pouze třetina pak od lékaře nebo z informačních materiálů v čekárně. Internet se tak stává prvním zdrojem informací, který téměř dvě třetiny z vás konzultují při nejbližší příležitosti se svým lékařem. Ten pak zůstává nejdůležitější autoritou. Velmi nás potěšilo, že se naše čtenářky aktivně zajímají o své zdraví a možnost „informace nevyhledávám“ zaškrtly pouze 2 % z vás.

A co že je pro vás v souvislosti s cukrovkou nejtěžší? Pro 42 % to je dodržování diety, pro pětinu pak celkového léčebného režimu. Není se co divit – dieta, pravidelný pohyb, měření glykémie několikrát denně, píchání inzulinu… To, že dodržování doporučení lékaře není vůbec jednoduché, potvrzuje i průzkum České diabetologické společnosti. V něm třetina dotázaných diabetiků odpověděla, že se doporučením lékaře řídí jen nedostatečně, 5 % dokonce vůbec.

Kterékoliv zjednodušení léčby je proto přínosné a přispívá k tomu, že se s nemocí diabetik bude „prát“ úspěšně a bude se mu dařit udržet hladinu cukru v krvi bez výkyvů a co nejblíže doporučeným hodnotám. I farmaceutické firmy si uvědomují, že život diabetika není žádné peříčko. Proto se snaží vyvíjet nové léky, které denní režim diabetiků zjednoduší. Příkladem může být i nová léčba, která v sobě spojuje inzulin s moderními GLP-1 analogy v jedné injekci. Tato léčba je vhodná pro pacienty, kterým se nedaří udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou ani při píchání inzulinu 1-2x denně. Těm umožní vyhnout se rizikům a komplikacím spojeným s aplikací inzulinu 3 a vícekrát denně (zvyšování hmotnosti, hypoglykémie, nutnost měřit si několikrát denně hypoglykémii). Díky spojení dvou látek stačí píchat léčbu jen 1x denně, přesto má velmi pozitivní vliv na udržení hladiny cukru v krvi bez výkyvů a hypoglykémií. Hladinu cukru se jí přitom daří držet v normě i při drobném „zahřešení“ při dietě. Mnoho pacientů navíc oceňuje další výhody této léčby – ztrátu chuti k jídlu a snižování hmotnosti. Zeptejte se na ni na příští návštěvě vašeho lékaře.

Čtěte také: