Diskuze na našem webu ve spolupráci s ČSOB Penzijní společností na téma financí a budoucnosti přinesla mnoho vašich otázek. Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti odpovídá na vaše dotazy.

foto

1) Doporučíte mi nejvýhodnější investici pro nerozhodné, který produkt doporučíte pro ženu ve věku 25 let?

Pokud s investováním začínáte, je potřeba jít na investici krůček po krůčku. Nejlépe začít s nižšími částkami a vyzkoušet si, co vám vyhovuje a co přináší kýžený výsledek. Základem finanční pyramidy je penzijko a stavebko. Pokud tyto produkty již máte, je to ideální první krok pro nastavení vaší investiční cesty. Po tomto kroku mohou na řadu přijít investice do fondů. Banky nabízejí širokou nabídku různých fondů s různě poskládaným portfoliem, to znamená, že některé fondy jsou více akciové, které rychleji peníze zhodnocují, ale dochází zde také k častějším a větším výkyvům, kdy se hodnota zhodnocení různě mění a investice může jít i do záporu. Více konzervativní fondy jsou složené třeba z dluhopisů. Zde zpravidla nedochází k výrazným výkyvům, ale zhodnocení zde nebývá tak vysoké jako třeba u dynamických fondů. V  případě, kdy si nevíte rady, jaký fond si vybrat, bývá nejvhodnější zastavit se na pobočce vaší banky a projednat s bankéřem ideální investici.

2) Jaké jsou podmínky a výhody penzijního spoření? Od kolika let doporučujete začít spořit?

Státní důchod bude v době vašeho odchodu do penze nejspíš nadále fungovat. Už dnes je ale jasné, že jeho výše pravděpodobně nebude stačit na udržení kvality života. Jako průměrný Čech strávíte v důchodu čtvrtinu svého života. Další čtvrtinu jako dítě nebo student. Zbývá polovina, kdy si díky drobné a pravidelné úspoře nebo investování můžete zajistit svou budoucnost. Spoření na důchod se doporučuje od prvního příjmu v zaměstnání. Čím dříve však začnete, tím lépe. Čím delší doba spoření totiž bude, tím méně je potřeba měsíčně odkládat, dostanete podporu jak od státu, tak např. od zaměstnavatele a v neposlední řadě čas peníze zhodnotí. Podmínky se liší dle toho, jakou cestou bude spořit. Obecně ale platí, že není dobré peníze během doby spoření vybírat, můžete tak např. u penzijního spoření přijít o státní příspěvek.

pyramida

Obr. 1: Jak si rozložit hospodaření s penězi

 

 3) Chci investovat do akcií, ale nerozumím tomu, poradíte mi?

Určitě, investování do akcií je jedním ze způsobů, jak zajistit sebe a případně i svou rodinu na budoucnost nebo v lepším případě dosáhnout finanční nezávislosti. Vyzkoušet si to může téměř kdokoliv.

Na začátku je důležité si určit, čeho a kdy chcete dosáhnout - definovat si cíl a časový horizont. Příkladem je třeba očekávaný roční výnos, dostupnost vložených investic v čase, atd. Pokud chcete obchodováním s akciemi dosáhnout očekávaného výnosu 4 – 8 % ročně, můžete si vybrat jednu nebo několik společností (pro diverzifikaci rizika), které vyplácejí stabilně dividendu, jejíž samotná výše odpovídá vašemu očekávanému výnosu. Z pohledu času je to tedy nenáročné, a pokud vám poradí analytik, nepotřebujete ani tolik studovat investování. Kdybyste ale chtěli dosáhnout výnosu nad 10 % ročně, je třeba být na trhu velmi aktivní. K tomu budete potřebovat spoustu času, trpělivosti, psychické odolnosti a vědomostních znalostí finančních trhů spojených s praxí a je také nutné počítat s tím, že to vůbec nemusí vyjít.

Neměli byste podcenit ani výběr transparentního a prověřeného obchodníka s akciemi. Ten by vám měl poskytnout servis, spolehlivou platformu na obchodování, pravidelný přísun k těm nejčerstvějším novinkách o akciích a společnostech, které vás můžou zajímat. Výběrem obchodníka se zastoupením nadnárodní finanční skupiny určitě neuděláte krok vedle.

Váš obchodník vám může pomoci i v oblasti investičního vzdělávání. Například společnost Patria pro své klienty pořádá různé workshopy, webináře, systematické kurzy a školení a jejich záznamy najdete na YouTube i v archivu webů Patria.cz a Patria-direct.cz. Zároveň klientům skrze komplexní informační servis poskytuje informace, které pak už pomůžou s konkrétním výběrem akcií k obchodování. Někteří klienti také rádi využívají poradenství zkušených makléřů nebo analytického týmu.

4) Spořicí účty jsou nevýhodné, hledám jiné formy se zajímavým zúročením, poradíte?

Každý člověk by si měl spořit peníze a mít tak nějaké své finanční portfolio. Spořicí účet, o kterém mluvíte, je vhodný zejména pro ukládání a mírné úročení peněz, které člověk potřebuje mít k dispozici např. pro nenadálé výdaje jako rozbitá pračka apod. Máte ale pravdu, že peníze, které jsou určené na spoření, by měli směřovat za lepším úrokem. Je nutné v tomto případě počítat s tím, že peníze nebude výhodné vybírat. Vhodné jsou např. takové možnosti, kde vám přispěje stát nebo i zaměstnavatel. Hodí se určitě penzijní spoření, které by mělo být jedním ze základních prvků na spoření pro delší časový horizont. Cítíte se na odvážnější investování? Své peníze můžete rozšířit v rizikovějších investicích. Pokud s investováním začínáte, běžte se poradit do své banky, kde vám vše vysvětlí a určitě ochotně pomohou.

5) Chtěla bych spořit dětem „na studia“, co mi nabídnete?

Jako jedna z nejlepších možností, která je právě dostupná na trhu, je penzijní spoření pro děti už od jejich narození. Za necelý rok fungování jsme u nás v ČSOB uzavřeli na 4 tisíce smluv a je tak zřejmé, že je to úspěšný produkt. Proč? Penzijko pro děti je jedním z mála produktů, u kterého můžete kdykoliv přestat platit měsíční příspěvek, může ho však také navýšit nebo naopak snížit. Nemá vstupní poplatek. Umožňuje také v 18 letech část peněz vybrat a využít je právě např. na studia nebo na bydlení.

Pokud se změní vaše finanční situace, penzijko na ni dokáže reagovat velmi rychle. Ničím se zde nezavazujete a záleží opravdu na vás, jaké jsou vaše cíle a jak zodpovědní chcete být. Dnes už si navíc ČSOB penzijko můžete uzavřít a obsluhovat i on-line, tj. kdykoliv a kdekoli chcete.