Dnes máme 1. března a ve vzduchu už je cítit vůně jara. Podle mě jedna z nejkrásnějších. Kam se hrabou syntetické voňavky!

Lidský mozek si vůně pamatuje velmi dobře. Někteří vědci jsou dokonce přesvědčeni, že každou vůni, kterou člověk zaregistruje, si jeho mozek zapamatuje napořád.

Něco na tom bude. Například dodnes, když jdu kolem pekařství a cítím vůni čerstvého chleba, vybaví se mi prázdniny u babičky, která ho pekla také.

smell

Vůně jsou spojené s určitými životními údobími

A co teprve zmíněné voňavky! Každou mám spojenou s určitým životním obdobím. Dejte mi přičichnout třeba k takové Gabriele Sabatini a okamžitě se mi vybaví mých devatenáct let, mateřská dovolená… a několik let následujících, kdy jsem měla i prázdné flakony této voňavky rozestavěny po celém bytě.

A co taková vůně jehličí, vůně lesa? Hned si vzpomenu na tábory, kam jsem coby malá jezdila a byli jsme ubytování přímo u lesa. Nádherná vůně.

Miluji také vůni moře, už dlouho jsem ji necítila.
Zato vůni jídla cítím čím dál častěji. A i tady mám každou vůni spojenou s nějakou událostí, tedy spíš s člověkem, který dané jídlo vařil.

smell

Fascinuje mě také vůně vypraného prádla, strašně ráda věším prádlo, s žehlením už je to horší. Ale když už se k tomu konečně dokopu, taková vůně čerstvě povlečeného ložního prádla je naprosto fascinující.

Miluju také vůni dětí. Všimly jste si, jak krásně voní miminka? Škoda, že tuto vůni časem ztrácí. Možná je to tím, že už je nenatíráme různými vonnými olejíčky, kdo ví.

Ale stejně, ze všeho nejvíc miluji vůni muže. Žádného převoněného metrosexuála, ale normálního, obyčejného, hladce oholeného a upraveného chlapa s nádechem toho správného mužského pižma.

Až se mi jednou tato vůně omrzí, to už se mnou bude ámen, pak už přijde na řadu jenom vůně kostelní. :)

Téma dnešního dne 1. března 2012: Vůně

  • Napište, které vůně máte nejraději.
  • Je to snad vůně čerstvě pomleté kávy, anebo třeba vůně jehličí?
  • Nepište jen o vůni parfémů, vzpomeňte také na vůně, které vás provází od samého dětství
  • Vůně, při kterých se vám něco vybaví, nějaká vzpomínka, ať už dobrá či špatná
  • Pište prostě o vůních, a třeba i o té přicházející – vůni jara

Příspěvky posílejte na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží za svůj voňavý příspěvek i voňavou výhru - parfém Exotic od Avonu

parfem

Reklama