Když se mladá žena dozví, že čeká své první miminko, kromě pocitu štěstí má často i trochu strach: Co s sebou měsíce soužití s tím malým tvorečkem přinesou?

Maminky a babičky těhulek se v první řadě starají o to, jak se bude potomek jmenovat, a už radí, jak ho nejlépe dávat spát. Jak ale ukázal výzkum farmaceutické firmy Boehringer-Ingelheim, provedený v USA, nastávající maminky by více ocenily, kdyby se dozvěděly, jaké problémy s sebou nese těhotenství. Nemusí jít přitom o žádné maličkosti, mnohé ženy v době očekávání trpí kromě známých ranních nevolností a přibírání na váze, vysokou unaveností, zácpou nebo inkontinencí.

Odborníci v USA se proto rozhodli v kampani podpořit veřejnou debatu o této problematice, která by měla prvorodičkám umožnit, aby byly na své těhotenství připraveny.
I když zácpou a problémy s udržením moči trpí velké procento budoucích maminek, řada z nich se cítí trapně, když má o těchto problémech hovořit.
Konkrétně – mluvit o zácpě mělo obtíže 30 procent účastnic výzkumu, o inkontinenci by se radši nebavilo 27 procent. Ostatní potíže považují těhulky za méně choulostivé, o přibývání na váze se nechce bavit jen 7 procent nastávajících matek, o ranních nevolnostech 4 procenta, o změnách chutí 3 procenta a zvýšenou unavenost nechtějí probírat jen 2 procenta z nich.
Na základě zjištění vědci formulují jednoznačná doporučení, která se dají shrnout do jednoduchého pravidla: Ve vědění je síla (Knowledge is power).
Proto by ženy měly být co nejvíce informovány o změnách, které jejich tělu těhotenství přináší.

K možným stavům, které se dají očekávat, patří například:
· gingivitida (záněty dásní),
· bolesti zad,
· křeče nohou,
· problémy s pletí,
· bolesti sedacího nervu,
· pálení žáhy a problémy s trávením,
· problémy s dechem (rostoucí děloha tlačí na plíce),
· předčasné kontrakce (tělo si od 20. týdnu těhotenství může „trénovat“ porod),
· otoky (zvětšuje se objem krve v těle maminky),
· či hemoroidy (ty souvisí s již zmiňovanou zácpou),
· a také problémy s udržením moči.

Každý z těchto problémů má souvislost se změnami těla v těhotenství, což ale neznamená, že se s nimi nedá nic dělat. Lékař vám často může poradit postup, který vám může pomoci. V případě inkontinence například platí: Čím silnější jsou vaše svaly pánevního dna, tím spíše se vám problémy vyhnou.

 

Zdroj: Newswire