5b56eb7ee62dfobrazek.jpg
Léto je bohužel obdobím nechtěných úrazů. Co by měla vědět maminka, co udělat, když si dítě ulomí nebo vyrazí zub?
Především by neměla propadnout panice. Při správném postupu je možné zachránit  i na první pohled vážně poraněné zuby. Každý úraz zubů by měl vidět zubní lékař. Je důležité zaznamenat stav zubů (i když v některých případech není nutný zákrok) a myslet na možné pozdní komplikace nebo následky. Pokud má dítě úrazovou pojistku, je nutné mít záznam o úrazu a výsledek vyšetření, aby bylo možné později nárok pojišťovně doložit.
5b56e9ffbef25obrazek.jpg
Jaký je rozdíl, když se jedná o mléčné zuby a zuby stálé?
S úrazem zubu stálého bychom zubního lékaře měli vyhledat ihned. U zubů mléčných jsou urgentní tři situace. Když zub posunutý v zubním lůžku brání dítěti dokousnout nebo když se krvácení způsobené posunem zubů nezastaví do přibližně 10 minut. Další situace, kdybychom návštěvu zubaře odkládat neměli je ulomení mléčného zubu, při kterém je vidět krvácení přímo ze zubu (lom zasahuje až do “nervu” zubu). V ostatních případech úrazu mléčných zubů 5b56ed71301efobrazek.jpgstačí, když zubního lékaře vyhledáte do druhého dne. U úrazů stálých zubů je často důležité postižené zuby pravidelně a dlouhodobě sledovat. Pozdní komplikace se nemusí nijak nápadně projevovat. Přitom jejich včasné zjištění může hrát významnou roli pro další prognózu zubu.

Jaké jsou kroky – co udělat, když se ulomí kus zubu nebo zub úplně vypadne?
Pokud se úraz týká stálého zubu (nebo to není zcela vyloučené) je pravidlo číslo jedna: zůstat stát na místě a ulomený nebo vyražený zub najít a co nejrychleji vyhledat zubního lékaře. Jak už bylo řečeno, s ulomeným mléčným zubem bychom k zubaři měli vyrazit bez odkladu v případě, že je patrné krvácení přímo ze zubu. Pokud tomu tak není, stačí zubaře navštívit do 3 dnů.

Jak zub ideálně přenášet? Stačí si ho strčit do kapsy nebo potřebuje speciální prostředí?
Ulomený kousek korunky stačí ponořit do obyčejné vody. Předejde se tak jeho dehydrataci - vysušení. Vysušený kus zubu je světlejší a zároveň by jeho přilepení mělo o něco horší kvalitu. U vyraženého zubu je důležité velmi šetrně zacházet s kořenem. Bereme ho do ruky pokud možno za korunku a povrch kořene nijak mechanicky nečistíme, neoplachujeme nebo nedezinfikujeme. Pro další prognózu zubu je rozhodující čas, který zub stráví mimo lůžku a zároveň “transportní medium”. Existuje roztok, který byl vyvinut pro uchování vyražených zubů a který prodlužuje čas pro ošetření s dobrou prognózou. Ve vyspělých státech je k dispozici na místech s vyšším výskytem úrazů zubů (školy, sportoviště, bazény). Pokud tento roztok není k dispozici, volíme pro transport vyraženého zubu buď mléko (lépe trvanlivé) nebo potravinovou fólii. V tom případě je pro dobrou prognózu potřeba, aby mezi úrazem a ošetřením neuplynulo vice než 1-2 hodiny. V případě zmíněného speciálního roztoku se tato doba prodlužuje na 24 hodin.

Za jak dlouho lze ještě zub nalepit?
Limitující je způsob uchování ulomeného kousku zubu. Čas pak nehraje rozhodující roli. Pokud by byl dobře v čisté vodě „skladovaný” fragment k dispozici, vždycky bych při ošetření nejdřív myslela na jeho přilepení, než bych uvažovala o způsobu jeho náhrady.
5b56e926c031cobrazek.jpg
Po dvou letech
5b56e93fc6d11obrazek.jpg
Po 3,5 letech a sejmutí rovnátek

Jakou máte s těmito úrazy zkušenost?
Ošetření úrazů zubů – u dětí ještě více než u dospělých – představuje pro stomatologickou praxi vždycky výzvu. Máte před sebou dítě po úrazu, které většinou provází vystrašení rodiče. Navíc se zpravidla jedná o neplánovaný výkon a je nutné upravit plánovaný program. Důležitým předpokladem úspěchu je sehraný tým, potřebné vybavení a znalosti moderních postupů, které nabízejí dobrou prognózu i u vážných úrazů zubů. Moje zkušenosti provází radost ze záchrany zubů, které by dříve byly odsouzeny k extrakci.

Co když řekne rodiči zraněného dítěte zubní lékař, že to nejde, že to neumí, že je to nesmysl?
Hledat pracoviště, které má s touto problematikou zkušenosti.

Za odpovědi děkujeme zubní lékařce Haně Zallmannové.

Další zajímavé články:

Více informací naleznete zde.

Uložit