Už v roce 2021 bylo u nás diabetiků více než milion, tedy zhruba 10 % populace[1]. Výskyt stoupá nejen mezi staršími Čechy, narůstá také počet nemocných ve středním věku. Dle odhadu České diabetické společnosti bude v roce 2030 v České republice o čtvrt milionu diabetiků více než dnes.[2]

f1.jpg

Mám cukrovku, co bude dál?

Pokud byl některý z typů cukrovky diagnostikován nedávno přímo vám nebo někomu z vašich blízkých, je potřeba počítat s tím, že jde o onemocnění spojené s většími či menší změnami v životě jednotlivce i celé rodiny. Bude nezbytné dodržovat léčebný plán stanovený lékařem (většinou se jedná o dietní opatření, užívání léků – tzv. antidiabetik či denně injekčně podávaný inzulín) a denní rutinou se také stane pravidelné měření hladiny glukózy.
 
Tři kroky k úspěchu

Hlídat si koncentraci glukózy, snížit její výkyvy a předcházet hypoglykémii. To jsou ve zkratce tři hlavní cíle pro diabetiky. S jejich plněním mohou pomoct praktické změny v životním stylu, které může udělat každý. A vězte, že pokud má člověk odhodlání se svým zdravotním stavem pracovat, je to skvělý start pro změnu.
 
Měřte si častěji hladinu glukózy. Budete mít o svém onemocnění lepší přehled

Pokud máte senzor, který kontinuálně měří hladinu glukózy, skenujte se častěji. Pravidelné a časté skenování, například prostřednictvím systému okamžitého monitorování glukózy FreeStyle Libre (Senzor), vám pomůže získat data o svém stavu, monitorovat glykémii v různých situacích, a podle toho se správně rozhodovat.
 
Abyste si o změnách glykémie udělali jasný obrázek a mohli se podle toho rozhodovat, potřebujete mít k dispozici naměřená data zhruba jednou za osm hodin. Je však možné skenovat i v kratších intervalech. A kdy je na skenování nejvhodnější doba? Zajímají nás ty časové body, které jsou z hlediska ovlivnění glykémie nejdůležitější. Po probuzení, před každým jídlem,90–120 minut po jídle a před spaním. A také v situaci, kdy si nejste jisti obsahem sacharidů v jídle nebo pití. Nebo před fyzickou aktivitou, během ní a po ní.[3]
 
Pravidelný pohyb umí dělat zázraky

Fyzická aktivita je skvělý způsob, jak se zbavit stresu a napětí, kterým nejen ve spojení s cukrovkou můžete čelit. Je to i důležitý preventivní nástroj a součást zdravého životního stylu. Možná nejste velcí sportovci a máte z téhle změny trochu obavy. Ale jestli se hned necítíte na velké výkony, vůbec to nevadí. Hlavní je pravidelnost. Klidně začněte procházkami nebo třeba jógou. Pohyb bývá často spojován s poklesem glykémie, což od něj diabetiky někdy odradí. Se senzorem si však můžete propady jednoduše hlídat, a to dokonce i přímo při sportu. Třeba při běhu nebo při plavání; pod vodou můžete se senzorem být až půl hodiny v kuse. Podle naměřených hodnot hned zjistíte, zda můžete bez obav sportovat, a zhruba za třicet minut můžete skenovat znova, abyste si ověřili, že všechno šlape jako hodinky.

f2.jpg
 
Zmizí s kily i cukrovka?

Diabetes 2. typu se vyznačuje zachovalou sekrecí inzulinu. To znamená, že slinivka břišní inzulin tvoří, ale tělo je vůči němu více či méně rezistentní. Tento jev se často pojí s nadváhou či obezitou a stejně jako se kila nenaberou přes noc, i nemoc se vyvíjí pozvolna. Dobrou zprávou je, že stejně zvolna se dá ve většině případů i zastavit.

Podle odborníků se již při desetiprocentním úbytku[4] výchozí hmotnosti zlepšuje glykémie. Při 15% úbytku může dojít k úplné remisi diabetu 2. typu, tedy k dlouhodobě normální glykémii (nalačno do 5,5 mmol/l, glykovaný hemoglobin HbA1c do 38 mmol/mol) bez nutnosti užívat léky. Pokud tedy vážíte například 90 kg, stačí shodit devět až třináct kilo, abyste viděli výsledky. Vyšší šanci na úplnou remisi mají pacienti, u kterých se diabetes 2. typu objevil teprve nedávno, a také ti, kteří nejsou léčeni inzulinem.

Velkým úspěchem je i dosažení částečné remise, kdy glykémie klesne do pásma prediabetu (glykémie nalačno 5,6–6,9 mmol/l). Už jen pouhá snaha o remisi, tedy úprava jídelníčku a dostatek pohybu, ale rozhodně pomůže. Zlepší se kompenzace inzulinu a možná už nebude potřeba tolik léků. Každopádně se budete cítit lépe a díky viditelným výsledkům se vám zlepší i nálada a sebevědomí.

7 tipů na snížení hmotnosti i glykémie

  • Začněte jídlo zeleninou, bílkovinami a tuky. Sacharidy si dejte až za 10 minut.
  • Vybírejte si potraviny s nižším glykemickým indexem a vyhněte se vysoce zpracovaným průmyslovým produktům.
  • Vyrazte po jídle na půlhodinovou procházku.
  • Jezte přes den méně často.
  • Zaveďte pravidelné půsty.
  • Naučte se počítat s tukoproteinovými jednotkami.
  • Vyřaďte ze snídaně mléčné výrobky, překvapivě velké skupině pacientů po ránu zvyšují glykémii.

 
Povinná textace:

Systém pro okamžité monitorování glukózy FreeStyle Libre (Čtečka) a systém pro okamžité monitorování glukózy FreeStyle Libre (Senzor) jsou zdravotnickými prostředky. Čtečka systému pro okamžité monitorování glukózy FreeStyle Libre při použití se senzorem FreeStyle Libre je indikována pro měření hladin glukózy v tkáňovém moku u osob s diabetem mellitem (ve věku od 4 let), včetně těhotných žen. Čtečka a senzor mají sloužit jako náhrada za měření glykémie při samostatné léčbě diabetu včetně dávkování inzulínu. Fyziologické rozdíly mezi tkáňovým mokem a kapilární krví mohou vést k rozdílům ve zjištěných hodnotách koncentrace glukózy. V době rychlé změny glykémie, např. po jídle, podání dávky inzulínu nebo po cvičení, mohou být pozorovány rozdíly v hodnotách koncentrace glukózy v tkáňovém moku a v kapilární krvi. Čtěte pečlivě uživatelské příručky a informace o bezpečném používání. Číslo notifikované osoby: 2797.

ADC-61572 v1.0 08/22

[1] Zdroj: http://www.szu.cz/zhruba-milion-cechu-trpi-cukrovkou-a-nemocnych-neustale
[2]Zdroj: https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/05/pouceni-z-covidu-meli-bychom-zapracovat-na-tom-aby-diabetici-byli-dobre-kompenzovani-a-myslet-na-prevenci/
[3] Zdroj: https://www.dialiga.cz/dalsi-typy-diabetu/diabetes-1-typu/lecba/mereni-glykemie/kdy-a-jak-merit/
[4] Zdroj: Česká diabetologická společnost ČLS JEP. Je možné dosáhnout remise diabetu 2. typu? Dostupné na: http://www.tigis.cz/images/stories/DMEV/2019/DMEV_2_2019/DMEV_2_2019_rusavy.pdf

obrazek.png

Reklama