Pálí vás oči? Dělají se vám mžitky nebo vidíte rozmazaně? Obrazovka počítače za to s největší pravděpodobností nemůže. Poradíme vám, kde hledat viníka!

Otázka, zda a jak moc může monitor ublížit našemu zraku, se ve světě ocitla v centru pozornosti hned v samých začátcích „počítačového věku“.

Během mnoha let se uskutečnila řada studií a anket, kterých se zúčastnily desítky tisíc osob. Výsledky shrnuje verdikt Světové zdravotnické organizace: „Není důkaz o poškození či o trvalém zhoršení zrakového systému u osob pracujících se zobrazovací jednotkou.“ Pozor – tím se myslí vliv elektromagetického záření.

Nejrůznější obtíže a zhoršení zraku uvádí (v různých průzkumech) mezi třiceti a sedmdesáti procenty lidí, pravidelně pracujících na počítači. Za tyto problémy ovšem nemůže monitor jako takový, ale pracovní podmínky v tom nejširším slova smyslu.

Proč vás mohou pálit oči

Syndrom nováčka. Pálící a zarudlé oči jsou časté u lidí, kteří zahřívají židli u počítače teprve krátkou dobu. Trvalé sledování obrazovky je pro zrak velká zátěž, na kterou si musí teprve zvyknout.

Nesprávné umístění monitoru. Vzdálenost obrazovky od očí má být nejméně 40, optimálně 60 cm. Horní řádka textu by měla být ve výši očí nebo o trochu níž; v žádném případě byste se neměli dívat nahoru. Monitor postavte tak, aby se na něm neodrážely odlesky z okna, lampy a podobně.

 Příliš mnoho nebo příliš málo světla. Zraku škodí velký světelný kontrast, jako je zářící monitor, umístěný v tmavém prostoru. Rušivě působí i silné zdroje světla v jeho blízkosti.

Špatný monitor. Kmitání, ujíždění nebo poskakování znaků vám zaručeně způsobí pořádné bolení hlavy. Braňte se, máte na to právo. Zaručuje vám ho nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci.

Potřebujete brýle (případně silnější brýle). Přirozené zhoršení zraku, ke kterému dochází s přibývajícím věkem, se nejdřív projeví právě při dlouhodobém zírání na monitor. Někdy se vyplatí nechat si k počítači předepsat speciální brýle – vzdálenost od očí k monitoru je totiž jiná, než od očí např. ke knize.

Zapomínáte na pauzy. Nepřetržitá práce u počítače by neměla trvat déle než 50 minut. Během (nejméně) pětiminutové pauzy nezírejte do novin, to není pro oči žádný odpočinek. Zahleďte se z okna nebo alespoň na druhý konec místnosti (změna akomodační vzdálenosti). Čas od času oči na několik vteřin zavřete.

Málo mrkáte. Při soustředěné práci se to často stává. Slzný film dostatečně neomývá povrch oka, rohovka vysychá a zrníčka prachu na ní způsobují infekce. Vysychání očí mají někdy na svědomí i kontaktní čočky.

Zbytečně malá písmenka. Proč oči zbytečně namáhat, když stačí několik kliknutí a bude se vám číst mnohem lépe?

Dusno v práci. Dlouhodobý pracovní stres, nejistota, nevyhovující tempo, konfliktní atmosféra, to všechno se může manifestovat v podobě bolestí hlavy nebo očí. 

Není co filtrovat

Filtry na klasickou CRT obrazovku byly dobře prodávaným zbožím. Slibovaly především ochranu před elektromagnetickým zářením.

Ovšem lidé od počítačů (ajťáci) se nad tím jen potutelně usmívají – vědí totiž, že účinnou ochranu obsahuje přímo materiál, ze kterého jsou obrazovky vyrobené. Propouští jen nepatrné množství částic, které mají navíc „dostřel“ jen asi 10 cm za sklo.

Jako ochrana před zářením jsou tedy filtry k ničemu. Dokážou ale pohlcovat odlesky a snížit oslnění a také – jak tvrdí výrobci – „dosáhnout jasnějšího obrazu a věrnějšího vyjádření barev“.

Pořiďte si LCD monitor

Zabírají mnohem méně místa, nekmitají, neprodukují žádné záření. Ani nemohou, je to jen světlo, co v nich „pracuje“. Jejich výroba i likvidace mnohem méně poškozuje životní prostředí, než je tomu u klasických (katodových) obrazovek. Nejlevnější devatenáctipalcové seženete už za cenu okolo 2500 korun. 

Jak řešíte problémy s očima? Dbáte na prevenci?

Reklama