V dětství jsme je pravděpodobně prodělali všichni a ani naši potomci jich nebývají ušetřeni. Pamatujete si na tělo pokryté bílým pudrem? Pro malé děti je to mnohdy i zábava, že vypadají jako indiáni. Kdyby ovšem neštovice neprovázelo to nepříjemné svědění.
Víte ale, jaké onemocnění neštovice vlastně jsou a co je způsobuje?
Plané neštovice – odborný název je varicela – patří mezi nejčastější infekční onemocnění na světě. Šíří je virus Varicella zooster a až 90 % lidí, kteří s ním přijdou do styku, planými neštovicemi onemocní. Nejčastěji bývají postiženy děti do deseti let věku. Nakazit se ale může kdokoliv, kdo toto onemocnění dosud neprodělal. V dnešní době je úmrtnost při této nemoci sice velmi nízká, přesto je dobré preventivně se chránit vhodným očkováním.
Víte, jaký je rozdíl mezi pravými a planými neštovicemi?
Častým problémem současnosti jsou však neštovice plané. K prvním projevům onemocnění dochází zpravidla 10-21 dnů od nákazy. Svědivou vyrážku mohou předcházet nespecifické příznaky, jako horečka, malátnost a nechutenství. U některých pacientů mohou plané neštovice probíhat s celou řadou závažných komplikací. K těm nejčastěji dochází u novorozenců, dospělých a lidí s poruchou imunity. Mohou se vyskytnout krvácivé stavy, bakteriální infekce, zápaly plic, poruchy centrální nervové soustavy, dehydratace a další komplikace. Výjimečně může skončit i úmrtím, a to i u jedince před propuknutím planých neštovic úplně zdravého.
Lépe než je léčit je planým neštovicím předcházet. Účinnou ochranou je očkování. Vysoce snižuje riziko nákazy a chrání před komplikovaným průběhem onemocnění.
I když plané neštovice probíhají u valné většiny dětí bez komplikací, může se průběh onemocnění ve 2 až 3 % případů nečekaně zkomplikovat i u jinak zcela zdravých dětí a vést až k hospitalizacím. Mezi nejčastější komplikace patří infekce měkkých tkání, dysfunkce centrální nervové soustavy, pneumonie, dehydratace a zánět středního ucha. Po prodělané infekci má řada dětí oslabenou imunitu a je náchylnější k dalším nemocím.
„V září, kdy se děti vracejí do kolektivu dětí ve školkách a školách, se riziko šíření planých neštovic opět zvyšuje. Největší vlny infekce přicházejí zpravidla v zimě a na jaře,“ říká MUDr. Dana Vurmová, praktická lékařka pro děti a dorost. Dlouhodobě vysoký výskyt onemocnění by mohlo jednoduše snížit právě očkování. Pro představu, každoročně onemocní zhruba stejný počet dětí, jako se jich v daném roce narodí. „Mou ordinací prošlo už hodně malých dětí, které se kvůli planým neštovicím trápily zbytečně. Stěžují si na intenzivní svědění, neklidný spánek a celkovou únavu. Léčba, kterou jim můžeme indikovat, je pouze podpůrná, antibiotika ani jiné léky na plané neštovice nejsou účinná. Děti ve věku od patnácti měsíců výše, které ještě neštovice neprodělaly, by se měly chránit očkováním,“ říká MUDr. Vurmová.
Mezi hlavní přínosy očkování proti planým neštovicím patří ochrana před vysoce infekčním onemocněním s možnými komplikacemi, snížení nemocnosti v jeslích, mateřských a základních školách a ochrana vysoce rizikových pacientů, jako jsou někteří jedinci se sníženou imunitou a dospělí, kteří plané neštovice dosud neprodělali.
V České republice se zatím neuvažuje o zavedení celoplošného, státem hrazeného očkování proti planým neštovicím. Očkování si zájemci musí hradit sami. Vhodné je pro všechny děti i dospělé, kteří plané neštovice dosud neprodělali. Od 9 měsíců do 12 let (včetně) se používá jedna dávka vakcíny. U adolescentů od 13 let a dospělých jsou k očkování potřeba dvě dávky vakcíny, které se aplikují s odstupem nejméně 6 týdnů. Očkovací látka se obecně dobře snáší, je vhodná i pro alergiky. Je možné předepsat ji na recept a jedna dávka stojí přibližně 1 500 Kč. Předpokládá se, že navozená ochrana je dlouhodobá, přeočkování se nedoporučuje. Pravděpodobnost, že v případě kontaktu s virem očkovaný onemocní, snižuje očkování o 90 %. Pokud se přesto nakazí, bude mít onemocnění velmi mírný průběh bez rizika závažných komplikací. Účinnost vakcíny proti komplikovanému průběhu je prakticky stoprocentní.
O možnosti očkování se poraďte se svým pediatrem, který vám nejen předepíše recept, ale jistě vám také ochotně odpoví na veškeré vaše dotazy.
Základní informace o planých neštovicích a možnostech prevence najdou zájemci na internetových stránkách www.nestovice.cz.
Nový komentář
Komentáře
U nás neštovice prodělaly obě děti a průběh byl celkem klidný. Ty různé tekuté pudry a gely jsou už dnes hodně tlumící, takže se děti ani neškrábaly. Ve výsledku byly rády že můžou být doma a koukat na pohádky
Diazepam máme od doktorky taky, kluk dostal jako malinký poprve horečku až v 16 měsících na dovče v Řecku a k tomu ty křeče a my vůbec nevěděli o co jde. Pak mu český doktor píchnul diazepam a naše doktorka mi ho pak taky preventivně předepsala, abych mu ho pokaždé při horečce dávala. A dceři ho taky napsala, máme ho doma.
Synkovi jsem moc pudrem nemazala, spíš fenistilem a taky jsem mu dávala Zyrtec na alergii, i to na svědění pomáhalo. Už moje máma před lety bráchovi dávala na radu doktorky tehdy Dithiaden, aby to tak nesvědilo. Naše doktorka navíc dává nějaké homeopatika - když to někdo chce - a ty ten průběh urychlují. My to zvládli i bez toho, tak hrozný to kluk neměl, horečku měl jen dva dny.
Sandy: já myslím, že je dobré nebrat očkování tak automaticky
Ono to taky není dobré, věřit že očkování převezme za naši imunitu všechno.
A ještě do třetice: bacha na ty vysoké horečky! I když jsem se je snažila je stáhnout léky a zábaly, malá mi prošla febrilní křečí. Není to příjemný zážitek
, první pomoc je dítě okamžitě chladit a volat rychlou. Dodatečně mi pak někdo poradil-a ne naše Mudra!?- dát dítěti preventivně už při horečce kolem 38°C kromě běžných antipyretik 1/4 Diazepamu, aby ke křeči vůbec nedošlo...
janato: letos to opravdu aktuální nebylo, ale mě všichni varovali, že neopalovat!!! Zůstávají světlé skvrnky, které mizejí pomaleji, než jizvičky ...
Už jsem to sice psala jinde, ale upozorním i vás - moje 2letá
měla letos v květnu neštovice s velmi masivním průběhem - pupence úplně všude (na zádech skoro jednolitě, pak na sliznici oka, v puse, v uších, na genitálu, v konečníku, ve vlasech ...), k tomu vysoké horečky (40°C), takže jsme skončily na infekčním. Tam, když ji viděli spatlanou tekutým pudrem (rada Mudr. dětské doktorky), zděsili se a okamžitě ji myli s tím, že pudrovat se nemá - lepší je nechat volně zasychat, max. chladit gelíky (např. Fenistil apod.). Pudr pupence údajně ucpe a vyhnisá větší díru ... Léčili ji tam kapačkami (antivirové léky) a ty nejhorší pupence mazali jodovým krémem.
je měla po propuštění fakt hrozné, ale kožařka mě uklidnila, že se to srovná. A je to pravda!
P.S. Malá je atopik, možná proto takový průběh - upozorněte na toto při neštovicích - měla by být jiná léčba!!!
P.S.2 K jizvám - moje
Hm... dítě proti neštovicím očkovat nedám.
To je dobrej článek, nechám malýho očkovat. Když si sečtu, kolik dní s ním budu doma, když bude nemconej, tak se to furt vyplatí a ještě ho zbavim nepříjemný nemoci.
1500,- sice není málo, ale vyplatí se to.
janato: Já zase slyšela,že se s tím na sluníčko nesmí, aby se jizvy nezvýraznily (no stejně letos žádné nebylo)
Křeček:moje malá měla neštovice před půl rokem, jizvy jsou pořád viditelné, ale přece jen vidím, že se to postupně zmenšuje a bledne.Myslela jsem, že to spraví v létě sluníčko, ale asi to chce ještě trochu času.
Sandy: Tak díky
zatím jsou to červené krátery. Když s ní někam přijdu, tak se každej vyděsí, že je tak hrozně poštípaná
Tak beru zpět, nemám je tady.
Holky, dá se sem vložit obrázek? Dala bych sem jednu "puntíkatou" fotku, ten chlapeček na obrázkách je slabej odvar.
Já jsem malé dělala sedací koupele v hypermanganu a docela to pomáhalo
Sandy: dva měsíce
Žábina: Dík za povzbuzení, tak až jí začnou vadit, tak se poohlédnu po nějaké léčbě.
Žábina: V článku píšou, že se přeočkování nedoporučuje, tak snad jen jedna?
Křeček: jizvy se určitě dají odstranit laserem
Kaca: myslím že jsem někde viděla 1500,-
když si spočítáš, o kolik přijdeš, když jsi doma na "hlídačence", tak to není žádná závratná suma