Když jej spatříte poprvé, většinou ani nechcete věřit vlastním očím, v hlavě vám proběhne jediná myšlenka: „Proboha, to je co?“ Tak většina z mého okolí reaguje, když jim ukážu roztomiloučké skinny morčátko. Pro mě je to ale domácí mazlík, který je tak škaredý, až je krásný.

foto 1

Hned jak jsem poprvé viděla na Facebooku, že si má dlouholetá kamarádka pořídila nového zvířecího kamaráda, řekla jsem si, že si asi pořídila třeba pejska, náhle ale přidala fotku a ejhle, nahaté morče? Zpočátku jsem měla teda rozpolcené pocity, ale pak jsem si do toho rozkošného zvířátka přímo zamilovala a musela jsem ho vidět. Vážně mi učarovalo tak, že koketuji s myšlenkou, že bych té své zvířecí bandě pořídila dalšího kámoše.

foto 2

Moc jsem se těšila, až Glorii uvidím. Jméno dostala příhodně podle hrošice Glorie z animovaného filmu Madagaskar, protože morčátko opravdu vypadá jako kapesní hroch. Myslela jsem si, že na omak bude mít kůži nepříjemnou a vytahanou, stejně jako ji mají bezsrsté kočky Sfinx, což byl omyl. Její holé tělíčko bylo velmi příjemné, to díky častému mazání dětskými olejíčky, jak mi prozradila kamarádka. Další věc, co mě dostala, byla její kamarádská nátura, ihned ke mně přiskočila a začala na mě čumáčkem dorážet a vydávat zvuky připomínající pískání nějakého mončičáka, prostě roztomilost sama, a já jsem se do ní zamilovala.

Jak o něj pečovat?

Co mě ale nejvíce zajímalo, byla starost o takové morče, sice jako malá jsem měla dlouhosrsté Pištu, ale přece jen tohle asi bude vyžadovat trošku větší péči.
První, na co je dobré myslet, než si skinny morče přivezete domů, je jeho nové bydlení. Místo klece mu raději pořiďte plastový box, je to z toho důvodu, že díky tomu, že je holé, a má tak sklony „ofouknout“ během chvilky, proto je také dobré ho umístit někam, kde není průvan. I morčátko potřebuje své místečko na chvilku odpočinku, proto mu tam dejte nějaký domeček s kusem látky, nejlépe třeba fleece, moc rádo se totiž zavrtává a vyhledává teplo. To, že musí mít denně čerstvou vodu a jídlo, asi říkat nemusím, to je u každého zvířete samozřejmost. Nejvhodnější je ovoce a zelenina s obsahem vitaminu C, které najdete např. v mrkvi, jablku, kapustě, mandarince, kiwi atd. Vitamin C si totiž neumí samo vytvořit, stejně jako my lidé. Co jsem si tak všimla u Glorie, její oblíbenou pochoutkou je okurka a rukola, ale prý nepohrdnou ani sladkým melounem nebo rajčetem. Nezapomeňte mu dopřát čas od času i tvrdý chleba, jako každý hlodavec si o něj rádo brousí své zuby.

foto 3

Z čeho jsem ovšem byla nejvíce „paf“, je péče.
Morče je nutné promazávat,nejlépe pak přípravky pro citlivou pleť, či jak už jsem zmínila výše, různými dětskými olejíčky, které jsou velmi šetrné. Dobré je čas od času jej vykoupat, ale počítejte s tím, že o žádného velkého milovníka vody nejde, tak se může trošku škubat a dělat scény. Zase ale záleží, samozřejmě se najdou i světlé výjimky. Kamarádka svou lásku, jak nazývá Lolu (zkráceně Glorii), chodí i venčit na kšírech, ale jakýkoliv kontakt se sluníčkem je pro ni nebezpečím, tak ji musí vždy před procházkou natřít opalovacím krémem, aby se nespálila. Na to je také potřeba myslet…

foto 4

Co vám budu povídat, prostě je to ideální mazlík do domácnosti především pro ty, kteří mají alergii na srst, nebo pro ty, co hledají ne příliš náročného kamaráda, který když se ochočí, je velmi přítulný, komunikativní a inteligentní.

Jak se líbí vám toto stvoření? Pořídila byste si ho?

Reklama