Vulvodynie je nevysvětlitelná bolest, svědění a pálení v oblasti ženského genitálu. Mnoho lékařů si s ní neví rady. Vyloučí mykózu i další neduhy a snaží se vás přesvědčit, že si potíže jen vymýšlíte, nebo vás v duchu podezírá, že do jejich ordinace chodíte se zvrácenou zálibou. Vám ale stav komplikuje nejen sexuální život, ale třeba jen pouhé zavedení tamponu či nošení tuhých kalhot, které pak v oněch rozcitlivělých místech dřou jak o život.

Jak jsem k tomu přišla?

Bolest ale samozřejmě nějakou příčinu mít musí! Nejčastěji se objevuje například po gynekologické operaci, poranění či porodu. Mnohdy na to stačí jen prodělaná endometrióza, alergická reakce na mýdlo nebo zvýšené dráždění nervových zakončení v oblasti zevního genitálu (zkrátka i sexu musí být někdy dost).

Jako spouštěč se uvádí i prodělaná infekce či zánět, ale existují pacientky, u kterých se nenajde žádná příčina, ale pouze následek. V tomto případě se problém vysvětluje pomocí psychologie, což ale praktičtí lékaři považují za v celku nepoužitelnou informaci. Jestli tímto problémem trpíte (podle statistik je to každá pátá žena), čekejte, že vám lékař předepíše antibiotika, hormonální preparát nebo třeba znecitlivující krém.

Léčba vám sice na chvíli pomůže, ale potíže se pravděpodobně brzy znovu objeví.

Pomáhá botulotoxin

Zatím jediná metoda, která dovede problémy dlouhodobě udržet na uzdě, je aplikace botulotoxinu do inkriminovaných míst. Ten totiž dokáže svalstvo hráze omladit, zrelaxovat a pozitivně ovlivnit i podrážděná nervová zakončení.