Když vyrazíte na louku, objevíte tam nejeden přírodní lék. Zjišťovali jsme, které léčivé bejlí můžete natrefit v tomto období. Na některé stačí vyrazit s košíkem, na jiné si vezměte pořádnou motyku a připravte se na hrabání v zemi...

Jaká léčiva právě kvetou na louce? Dlužno podotknout, že slovo kvetou je trochu zavádějící, například u jitrocele vás květ až tak moc zajímat nebude, jako spíš listy...

Louka

Třezalka – jednoduše na nervy. Čaj z třezalky doporučuje nejeden psycholog, když trpíte úzkostmi, kvůli kterým nezamhouříte oka. Ale musíte s ní opatrně, je totiž tak silným přírodním sedativem, že je dobré, pít ji maximálně 14 dní a pak si dát trochu pauzu.

Na louce ji poznáte podle zářivě žlutých květů. Nemůžete se splést, květy i listy totiž obsahují červené barvivo, a když se na ně podíváte líp, vidíte v nich malé tečky. Ano, odsud jistě české jméno tečkovaná.

Sedmikrásky – na vykašlávání, na průjem, na jaterní a ledvinové obtíže. Můžete si z ní udělat med podobně jako z pampelišek, ale můžete je přidat i do salátu, nebo si s nimi ozdobit chleba s lučinou. Určitě si pochutnáte, sedmikrásky totiž mají příjemnou nasládlou chuť!

Na louce si je také asi nikdo nesplete. Drobné bílé kvítky se žlutým středem krčící se nízko v trávě...

Jitrocel – na suchý kašel si udělejte sirup nebo čaj z jitrocelových listů. Také prý pomáhá při odvykání kouření.

Jitrocel se sbírá ještě, než na konci srpna vykvete – léčivé účinky jsou totiž hlavně v listech. Ty protáhlé nízké pruhované listy jistotně poznáte. Vyrůstají jakoby všechny ze země, nemají stvol.

Kostival – nepřekonatelná mast na klouby. Jak se vyrábí, to se brzy dozvíte v našem magazínu!

Je to vysoká rostlina s fialovými kvítky. Její stvol jakoby každý list rozděloval. Když na něj půjdete, vezměte si pořádnou motyku, protože kořen, který má léčivé účinky, je i půl metru hluboký...

Jetel – na bronchitidu, průjem i ekzémy. Léčivé účinky má hlavně ten růžový. Bylinkáři ho doporučují také jako skvělý detox a pro ženy také na potíže v období menopauzy. Jetelový čaj pomáhá s návaly horka, nespavostí i nevolností.

Heřmánek – nadýmání, zklidnění žaludku, menstruační křeče. Heřmánek je snad nejznámější bylinka. Seženete ji ve formě čaje v každé lékárně, ale proč si to zbytečně komplikovat, můžete ho mít přeci zadarmo a v mnohem čistší formě!

Na louce je skoro nezaměnitelný, i když si ho můžete splést se rmenem, ale heřmánek jasně identifikujete podle vůně.

Reklama