Když má rodná redakce byla ještě mladá, měli jsme hodně počítačů, nikoli však server. A bylo to nějak podivně prokáblované, že z jednoho počítače se šlo hrabat ve druhém, z druhého ve čtvrtém, ze čtvrtého v prvním a třetím, ale jenom někdy, ale už se nešlo dostat z druhého do prvního, a když chtěl člověk tisknout, tak si to třikrát rozmyslel.

Měla jsem cosi fotošopovat a na příslušném disku, kde byla příslušná data k úpravě, bylo asi sedm adresářů. Zde odbočím, jeden tehdejší kolega, který byl něco jako neoficiální náčelník grafiků, měl rozkošný zvyk pojmenovávat složky jako Vyhodit (ta se nesměla smazat, jak jsem se dozvěděla, když jsem se při jakési příležitosti ptala, jestli toho půl giga čehosi ještě bude někdo potřebovat). Takže ty adresáře se jmenovaly jako Ostatní, Jiné, Nepotřebné, Cotoksakru je, A1 a tak podobně. Jak říká šéf logistiky, prase aby se v tom vyznalo.

Takže jsem usoudila, že prázdný adresář jménem Cotoksakruje i jeho bratříčci mohou vesele táhnout k čertu a jednoduše jsem je vymazala. Poté mi došlo, že v jednom byly dvě publikace připravené do tisku a že jsem je jenom možná neviděla, protože to všecko bylo ve vedlejším počítači, a možná se mi soubory jenom neukázaly. A protože to bylo ve vedlejším počítači, tak neexistoval koš...

Skoroinža ze sekretariátu (odešel ze školy po devíti semestrech s tím, že vysoká škola je na nic, že jako počítačový muž raději bude vydělávat majlant...),který měl techniku na starosti, po předestření problému odtušil, že s tím se nedá dělat nic a dále se věnoval svačině.

Já jsem neabsolvovala ani týden na nějakém informatickém institutu, ale je mi povědomo, že clustery na disku tu informaci drží, dokud nejsou přepsány, a že pokud se s počítačem nic nedělá, tak se dá něco udělat. Občas čtu Hospodářské noviny, tam se člověk dozví leccos, totiž.

Takže jsem zavolala Janka, nekorunovaného náčelníka grafiků (toho času studenta filosofie a medicíny), ten pravil, že do toho semináře o postmoderně konec konců nemusí, že na počítač nemá nikdo chytat, že z něho mám vytáhnout paralelní kabel a dát si kafe.

Janek dorazil asi za půl hodiny, prohrabal internet, stáhl všechna příčetně vypadající demoverze programů na obnovu neobnovitelných dat, hodinu jsme se v tom hrabali a z 240 stran jsme neobnovili jenom čtyři. Poplácali jsme se po ramenou a šli každý po svém u vědomí, že jsme přidali další příběh do kancelářské mytologie.


Druhé dějství
Za týden si mě šéfka zavolala, co že jsem chtěla po skoroinžovi. Nic, říkám.
„Že mi šéf říkal, že skoroinža měl cosi udělat a neudělal to, protože po tobě někdy minulý týden napravoval jakousi strašnou paseku v počítači. Žes něco smazala a tak."
„Jo tu publikaci, jak jsem ti říkala minulé pondělí, že jsme to spravili s Jankem? No, to jsem po něm chtěla pomoct, on mi žvýkaje pravil, že s tím se nedá nic dělat, a to mu zabralo asi dvacet vteřin."
„Fakt?"
„Jo. Teda, ještě pak kafral, že já i Janek jsme úplně blbí, že tohle nepůjde."
Šéfka odkvačila. Pak mě pozvala do náčelníkovny, že Nejvyšší si to chce poslechnout ještě jednou. Takže jsem to převyprávěla s tím, že přece o nic nejde, že teda se věci zdržely o dvě hodiny, ale svoje jsem si udělala po šichtě a ty čtyři chybějící stránky jsem dodělala taky, takže snad to není tak hrozný a že mě to mrzí, ale..."

Nejvyšší mi blahosklonně pokynul, abych vypadla, a zároveň drtil mezi zuby něco nepříliš přívětivého o skoroinžovi.

Usoudila jsem, že půjdu k nám do kanclu a najdu si nějakou práci, kterou můžu dělat pod stolem, protože to vypadalo, že se blíží bouřka.

Pochopitelně, náš Hromovládný šéf, který snese leccos, ale ne, když z něho někdo dělá vola, řval tak, že to bylo dobře slyšet i přes dvě zdi a mám pocit, že skoroinža týden neslyšel, protože mu bylo vysvětleno, že flákání se dá občas překousnout, zatloukání už míň, ale co nebude snášeno, když někdo dělá z Nejvyššího debila.

Skoroinža mě týden nezdravil, přestože já v tom byla fakt nevinně - a nadto vznikla další poučná historka do kancelářského folklóru na téma Lež se nevyplácí a skoroinža je vůl i sviňa v jednom.

Gentiana


Milá Gentiano,
nechcete udělat sebrané spisy z Ženy-in a vydat to? Nějaký příběh, aby to navazovalo, by pro vás byla hračka… Viděl bych to pak i na film.:) Zkusil bych to.

Smazali jste, co jste neměli? A co se stalo? Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz!

Reklama