guide

Když jsme se narodili, žádnou příručku na to, jak vést život, jsme nedostali. Ale možná by to bylo fajn. Jen si to představte, vyskytne se nějaký problém, nahlédnete do vaší osobní příručky a hned víte, co s tím.

V příručce bychom se také dočetli, jakou práci máme dělat, jakého si najít partnera, s kým se kamarádit a jaké jsou naše klady a zápory. Už odmalička bychom věděli, že když má máma špatnou náladu, je lepší mlčet a klidit se do svého pokoje, a ne otravovat s tím, že právě teď nutně potřebujeme poradit s matematikou, která není naše silná stránka, což bychom se dozvěděli právě v příručce.

Tím pádem bychom se nemuseli nějak extra snažit šprtat matematické vzorce, protože bychom věděli, že naším kladem je zpěv, a tak bychom rozvíjeli hudební nadání. Rodičové by nás nemohli cpát do škol, které by nás nezajímaly, ale mají budoucnost, protože by z příručky věděli, že naše vlohy jsou jinde, ať se jim to líbí, nebo ne.

Neztráceli bychom čas s randěním s Pepou nebo Maruškou, protože bychom věděli, že k nám se víc hodí Karel a nebo Anička, a abychom se ujistili, že jsme si vybrali správně, měli bychom právo prolustrovat jejich příručky. Prostě už žádná zlomená srdce, probrečené noci a nervy v kýblu.

Věděli bychom, čím svého miláčka oslnit, jestli se s ním vyspat hned na první schůzce, a nebo dělat nedobytné. Měli bychom našprtané, jak si udržet spokojené manželství a nebýt přitom pod pantoflem. Vyznali bychom se v tom, jak se správně oblékat na první pracovní schůzku a zapůsobit na šéfa. Dokázali bychom si držet od těla naše nepřátele i soky a uměli bychom si organizovat čas. Měli bychom zmáknutou výchovu dětí, protože bychom směli nahlížet do jejich příručky.

Neměli bychom vůbec žádné problémy, protože by se stačilo podívat do příručky, jak jim předejít, a všechno by bylo naprosto dokonalé. Nerozházela by nás ani manželova atraktivní sekretářka nebo manželčin vtipný kolega, protože bychom znali triky, jak si své protějšky udržet. Teď mě ale napadá, že by příručku vlastnili i ti druzí - atraktivní sekretářky i vtipní kolegové. A co kdyby se podívali do příručky našich poloviček, aby zjistili, jak na ně? Kdo by potom získal plusové body? Ale i na podlé rivaly by přece bylo v příručce pamatováno. A co kdybychom se zamilovali do někoho jiného, než už doma máme? No tak by nám příručka poradila, jestli je lepší jít za hlasem svého srdce, a nebo zůstat. Prostě žádné starosti a trápení.

Jediným problémem by bylo, kdybychom zrovna příručku nemohli najít. Znáte to, jak ženský věčně štrachají v kabelce a hledají rtěnku, klíče, mobil... a teď ještě příručku... To by byly sakra nervy. Nebo si představte situaci, kdy vás Karel naštve a místo toho, abyste dostala hysterický záchvat, podívala byste se do příručky, kde by stálo, že hlavní je zachovat klid.

V takový okamžik bych nechtěla být onou dokonalou příručkou, protože bych byla na malé kousíčky. Nebo když byste se snažili něco vysvětlit dětem a ony by se škodolibým úšklebkem před vás postavily svoji příručku, kde by to bylo úplně jinak? A co teprve, kdybyste se zamilovali do Pepy a nebo Marušky, přestože příručka doporučuje Karla a Aničku? Myslím, že by příručka celkem brzy letěla, ta vlastní, dětí, Karlova, Pepy, Aničky i Marušky, dokonce i ta atraktivní sekretářky a vtipného kolegy, kam jinam než do kamen...

Co myslíte?

Reklama