"Začala jsem hrát squash," přiznala se mi onehdy kamarádka a moc si tenhle sport pochvalovala. Tvrdila, že se díky němu krásně uvolní, vyčistí si hlavu a ještě navrch jí pomáhá zhubnout. Nedalo mi to a řekla jsem si, tak to musím vyzkoušet.

Vyrazila jsem následující týden do squash centra s ní. Ne, že bych se cítila úplně jistá v kramflecích, přesněji řečeno v botaskách - přece jen nejsem žádný rozený sportovec a říkala jsem si, že pohled na mé pokusy trefit s raketou malý míček bude jistě k popukání. Naštěstí kamarádka vybrala kurty méně proslulé a navíc přes den, kdy tam nebývá takový nával jako ráno či večer. Takže jsem se zbavila ostychu a ač pokročilí hráči by mou hru jistě neoznačili za vzor krásy a sportovní elegance,  mě to bavilo.

Nakonec jsem nelitovala. Ač jsem občas nestačila s dechem, musím říct, tohle je sport, který by mě mohl bavit i nadále. Protože jsem z něj měla stejné pocity, jaké mi o pár dní dříve nadšeně líčila ona. Vyčistila jsem si hlavu a navíc jsem doslova fyzicky cítila, že jsem se hodinu pořádně hýbala. Pravda, varovali mě, že mě druhý den bude bolet celé tělo. A nemýlili se. Zejména  stehna a hýždě jsem cítila ještě několik dní poté. Ani to mě však neodradilo od toho, abych se na squashový kurt vydala znovu.

Jasně, vím, že squash jako takový sám o sobě hubnutí nezajistí a má také hned několik nevýhod, ale jako doplnění pohybového rejstříku třeba vedle plavání, běhání, jízdy na kole nebo posilování mi přijde dobrý.

Důležité upozornění: je velikou chybou přijít rovnou na kurt a začít hrát. Je třeba se před vlastní hrou důkladně protáhnout, a to postupně všechny části těla. Vhodnou sestavu vám poradí třeba ve vašem squashovém centru, případně si ji můžete nalézt na internetu, například ZDE http://www.ludu.cz/ludu/warm-txt.html

Mimochodem, za hodinu skutečně intenzivního hraní squashe vydáte 3 740 kilojoulů, a to už je skutečně pořádný výdej. Samozřejmě, u začátečníků je to podstatně méně, ale na druhou stranu, pokud nejsou na tak intenzivní pohyb zvyklý, jejich tělo ocení i podstatně pomalejší squash.  Srovnat energetický výdej při různých druzích sportu můžete ZDE //zena-in.cz/minisite/hubnete/?pg=energie.

Je nicméně dobré si uvědomit, že squash na skutečně vysoké úrovni patří spíše ke sportům, díky nimž si zlepšujete kondici, spíše než hubnete. Pokud chcete ke squashi přistupovat skutečně zodpovědně, můžete se před vlastní hrou kromě nezbytného protahování také třeba projet na rotopedu nebo rozehřát rychlou chůzí.

Squash má samozřejmě své výhody a nevýhody:

Výhody:

  -  je to intenzivní rychlý pohyb, díky němuž se nicméně dá i zhubnout

  - zlepšuje kondici

  - lze hrát celoročně

  - je to dobré odreagování se

Nevýhody:

 - stojí peníze, pronájem kurtu vás ve dvou přijde minimálně na 150 korun na hodinu, s permanentkou o něco levněji

 - někteří psychologové varují před tím, že pro lidi, kteří nemají rádi stres, se squash příliš nehodí, stejně jako pro ty, jež jsou ve stresu třeba celý pracovní týden 

 - je to pro tělo jednostranná zátěž, proto je nutné doplnit ho dalšími druhy pohybu

A co vy? Zkoušeli jste squash? Nebo jiný z popopulárních sportů? Co třeba jízda na in-linech? Napište nám své zkušenosti na hubnuti@zena-ni.cz

                 
Reklama