I takto může vypadat průběh tzv. sedmé nemoci. Co to vlastně je za nemoc, jak je možné jí předcházet a jak se léčí? Na tyto a další otázky odpovídala paní doktorka Denisa Jaššová. 
5e2eb898b31acobrazek.png
Paní doktorko, co je to sedmá nemoc? 
Sedmá nemoc je onemocnění, které se v lékařských kruzích ani sedmou nemocí nenazývá. Odborný název zní hand-foot-mouth disease, tedy česky ruce-nohy-ústa. Je to velmi vysoce nakažlivé onemocnění, které je způsobené enteroviry ze skupiny Coxackie. Výskyt nemoci je celosvětový a postihuje zejména dětskou populaci.

Jaké jsou příčiny vzniku této nemoci?
Jediným nositelem a přenašečem viru je člověk. Nejčastěji se virus nemoci přenáší fekálně-orální cestou, ze špinavých rukou. Není ale výjimečný ani přenos přes respirační trakt, kýcháním a kašláním. Inkubační doba, tedy doba, od kdy se od střetu s nakaženým choroba projeví, je obvykle 3 - 7 dní.

Jak mohou maminky poznat, že jejich dítě prodělává právě sedmou nemoc?
Klinický obraz tohoto onemocnění u dětí je poměrně jasný a nezaměnitelný s jiným onemocněním. Má několik fází. 

V první fázi, která trvá 1 - 3 dny, je dítě více unavené, může mít zvýšenou teplotu, ale i horečku. Dítě obvykle trpí nechutenstvím.

Pro druhou fázi onemocnění je typický výsev puchýřků, které jsou v typických lokalitách. Nejprve v okolí úst a v ústech. Tento kožní projev je velice bolestivý a dětem znemožňuje otevírat pusinku, jíst a dokonce i pít. Děti jsou plačtivé, nepokojné a pokud dojde až k nepřijímání tekutin, často také dehydratované. Puchýřky mohou být i za ušima a ve vlasech. Tento projev už je ale méně obvyklý.

Následně dochází k tomu, že se puchýřky objevují na dlaních, prstech a chodidlech. Mohou se vyskytnout také v zákolenních nebo loketních jamkách. Výjimečně také v oblasti slabin. Podle výsevu puchýřků také nemoc dostala své jméno - ruce-nohy-ústa.

Jak puchýřky vypadají?
Nejprve jsou velmi drobné, asi jako špendlíková hlavička a zarudlé. Postupně se mohou naplnit tekutinou. Ta je zpočátku čirá. Později může dojít k bělavému zakalení této tekutiny, nebo až začervenání. Pokud dojde k porušení naplněných puchýřků, stává se místo výrazně bolestivým. Stává se také branou pro vstup bakterií, které si děti mohou do otevřených puchýřků zanést špinavýma rukama, škrábáním a dotýkáním se bolavého místa. V tomto případě je velmi důležitá ochrana takto otevřené rány. 

Naše babičky často lamentují, co je to dneska za nemoci. Je to skutečně tak, že dříve sedmá nemoc u dětí nebyla, nebo se prostě jen takto nenazývala?
Naše babičky celkově neznaly mnoho chorob, které generace dnešních matek zná. Je to asi dané tím, že měly zaneprázdněnější životy - musely se věnovat obživě rodiny. Chodily na pole, vychovávaly víc dětí než my. Navíc se děti až tolik nesdružovaly a tím onemocnění tolik nešířily. A v neposlední řadě - maminky si mezi sebou neměly možnost vyměňovat informace v takové míře, v jaké je tomu dnes. Nebylo možné si prostě sednout za počítač a hned si všechno “vygooglit”. Virusy tu samozřejmě jsou miliardy let.

Chytí-li dítě tuto nemoc, jak se liší její léčba s věkem? Léčí se například šestiměsíční miminko jinak než pětiletý předškolák?
Neléčí se jinak. Léčba tohoto onemocnění je symptomatická. To znamená, že se léčí její symptomy. Pokud má dítě teplotu, snižuje se teplota, pokud má dítě puchýřky, sušíme je. Pokud má puchýřky v pusince, používáme přípravky na vyplachování. Kojencům pusinku vytíráme, protože ještě nedovedou kloktat a plivat.

Jaký věk je u dětí nejrizikovější? Kdy se s touto nemocí setkávají nejčastěji?
Nejčastější výskyt je u předškoláků, velmi často také u batolat a kojenců. Ti jsou zároveň nejrizikovější skupinou, protože jsou nejvíce ohrožení rozvojem dehydratace.

Pokud mám doma dítě, které prodělává sedmou nemoc, mohu ji (jako dospělá osoba) od něho chytit?
Je to vysoce nakažlivé onemocnění, k němuž je více náchylná dětská populace. Ale samozřejmě riziko nakažení je i u dospělých.

Jak moc je sedmá nemoc pro dospělé nebezpečná?
Nebezpečná je pro těhotné ženy. Může způsobit spontánní potrat, hydrops plodu, nebo novorozeneckou meningitidu po narození děťátka.

A jak je nebezpečná pro děti? 
Největší nebezpečí je dehydratace kojenců. U dětí do 5 let se při vysokých teplotách mohou dostavit febrilní křeče. Pro toto onemocnění jsou ale spíše netypické. Jako komplikace je také uvedena meningitida, s tou jsem se ale ještě v praxi, v souvislosti s tímto onemocněním, nesetkala. 

Jak se případně léčí u dospělých osob? 
Je to stejné jako u dětí - léčí se symptomy. Doporučuje se klidový režim, ticho, teplo, tekutiny. Pokud jsou horečky, tak léky na její snížení. Pokud jsou puchýřky v dutině ústní, aplikují se výplachy. Na otevřené puchýřky pak lokální roztoky.

Existuje způsob, jak se nemoci úplně vyhnout?
V tuto chvíli neexistuje očkování. Je nutné dodržování správných hygienických zásad. Toto onemocnění je ale opravdu velmi nakažlivé, takže při bezprostředním kontaktu s nakaženým je velmi pravděpodobné.

Článek vznikl ve spolupráci s webem Modrý koník.cz.

Reklama