Čtenářka Vlaďka006 trávila letošní dovolenou na Slovensku. Skoro to vypadalo, že celou dovolenou chodila Vlaďka se svou rodinou po výletech. Jak probíhal jejich pasivní odpočinek, si můžete přečíst na následujících řádcích.

Dovolená ubývala a já přemýšlela, kam bychom mohli ještě vyrazit. Nikomu se již nikam na túru nechtělo. Napadlo mě se podívat, co skrývá Nitra ve svém nitru. Udělat jen menší dopolední procházku a pak se stavit třeba na koupališti nachytat nějaký bronz. Všichni byli pro.

Auto jsme zaparkovali na velkém parkovišti přímo u koupaliště.
U koupaliště jsme si všimli turistických směrovek přímo na hrad. Prošli jsme Pribinovým náměstím, prohlédli si podhradí a vystoupali na samotný hrad. Nic moc nás tam nezaujalo. Snad jen díky slunnému počasí krásný výhled na Nitru a diecézní muzeum na vrcholku hradu.

podhradi

Malinko zklamaní jsme se vraceli zpátky. S takovou náladou se nikomu ani na koupaliště nechtělo. Co nás však z dálky zaujalo, byla rozhledna Zobor.

zobor1

Viděla jsem manželův úsměv, ale nechtěla jsem, aby zase všichni ostatní sváděli na mě, že já můžu za to, že je bolí nohy.
„Zobor je ale daleko, to bychom stejně neušli,“ prohlásila jsem.
Plán vyšel. Holky se obořily: „Si myslíš, že jsme jako nějaké béčka? To tebe tentokrát budou bolet nohy.“
„Hurá, jupí, jede se na Zobor,“ radoval se můj vnitřní hlas. Sice jsme kousek zajeli autem, abychom stihli koupaliště, ale i tak jsme se krásně prošli.
Cesta byla na výsost příjemná. Venku vedro, ale naše trasa vedla lesem. Na informačních tabulích jsem se dozvěděla, že na naučném chodníku Zobor lze zahlédnout i vlka. Celou cestu jsem se modlila, abych to nádherné zvíře ve volné přírodě uviděla.

Zobor

Ze Zoboru se nám naskytl výhled na Nitru mnohem krásnější než z hradu. Trochu jsme si odpočinuli, nasvačili a šlo se dolů. Vlka jsme sice nezahlídli, přesto rozmanitost rostlinných druhů byla opět kouzelná.

Trochu jsme se ochladili ve slíbeném koupališti. Moc se nám líbilo, že nebylo narváno. Na koupališti bylo několik plaveckých bazénů, nechyběly ani neplavecké a tři brouzdaliště pro nejmenší. Okolí bylo udržované, upravené. Najíst se dalo celkem solidně a za přijatelné ceny. Mimo hamburgerů, párků v rohlíku, apod. jsme našli i stánky s hotovkami a točeným Zlatým Bažantem. Jediné pivo, které mi na Slovensku chutná.

Po čtvrté hodině se počasí začalo mračit, vítr pofukovat. Zabalili jsme své saky paky. Domů se nám ještě nechtělo. Už cestou na hrad jsme si všimli parčíku nedaleko koupaliště. Naše zvědavost udolala únavu. Krásný městský park. Takový bych brala i u nás. Našli jsme několik kolotočů, hřiště s prolízačkami a pískovištěm, okrasných fontánek a několik ohrad se zvěří.

park

Parkem se křížilo několik hladkých asfaltových cest vhodných na kolečkové brusle či běh. Děti i dospělí si přišli na své.

Z posledních sil jsme dojeli domů. Druhý den jsme byli rozlámaní všichni. Chtělo to už opravdový pasivní odpočinek. Sluníčko se schovalo pod mraky, ale bylo teplo. Počasí ideální pro návštěvu termálního koupaliště Podhájská. Podhájskou najdeme nedaleko Nových Zámků. Svým návštěvníkům nabízí několik bazénu s minerální teplou vodou, jež obsahem je dosti podobná vodě z mrtvého moře. Voda výborně léčí kožní nemoci, akné, pohybový aparát, dýchací cesty a žilní onemocnění. Teplota bazénů je od 31 do 38 stupňů. Přičemž ten „nejchladnější“ slouží pouze malým dětem.
Mimo teplé bazény návštěvníkům koupaliště nabízí ještě plavecký bazén s asi dvaadvaceti stupni, neplavecký bazén, který je o něco teplejší než plavecký a jeho hloubka je asi 150 cm, takže není vhodný pro malé děti. Ovšem i na ně stavitelé mysleli a postavili krásné brouzdaliště se skluzavkou a prvky na hraní.

brouzdaliste

Líbilo se mi, že brouzdaliště bylo určeno pouze dětem do šesti let a opravdu kolem bazénů chodil dozor a hlídal, aby v něm nebyly starší děti nebo rodiče s dětmi. Vždyť i oni měli o kousek dál své dvě hlubší brouzdaliště se spousty vodních atrakcí, kam směly děti samy nebo s rodiči.
Stejně tak pro milovníky klidu byl určen teplý bazén v zadní části lázní, do nějž děti nesměly, a opět byl hlídaný a děti z něj vyháněny. Některé maminky měly na hlídače nejapné poznámky, což jsem nechápala. Kousek opodál měly stejně teplý bazén a vedle něj o něco méně teplý právě pro jejich ratolesti.

teplybazen

Zatímco si maminky užívaly teplého bazénu, jejich dítka se mohla bez obav koupat hned vedle nich v málo hlubokém a méně teplém.

Co se nás týče, my jsme si užili všichni. Manžela přestalo bolet namožené rameno, mně zmizelo akné, neteři se zahojily bradavice a sestra si chválila kvalitu vlasů. A to po jediném dni. Na závěr odpočinku jsme se stavili na zmrzku a prošli jsme si parčík s několika dřevěnými sochami. Sochu čerta jsem si musela vyfotit. Hodně mi připomínala Masaryka. No, posuďte sami.

certMasaryk

Mimo venkovních bazénu a parku je v areálu Wellness centrum akvamarín. Co se za jeho zdmi skrývá, nevíme. Nám stačily atrakce venku. Jak Nitru, tak Podhájskou mohu jako výletní cíl doporučit.

Vlaďka006

Četli jste také další cestovatelské tipy od Vlaďky006:

Reklama