Pokud poletíte déle než šest hodin anebo se nejedná o nízkonákladovou společnost, pravděpodobně nějakou základní výbavu dostanete. Na to se ale není radno spoléhat, vždy buďte vybaveni, ať vás nic nepřekvapí.

6489ebe9baa30obrazek.png
Foto: Shutterstock

Doklady
To je samozřejmost, bez které nebudete moci ani odletět. Máte pas, letenku, následně i palubenku, peníze a další dokumenty? Rozhodně si je jen tak neházejte do tašky nebo batohu a raději si pořiďte nějaké desky, ve které je vždy bezpečně najdete.

Svačinka
Pokud letíte krátce, pravděpodobně na palubě nedostanete žádné jídlo. A i pokud letíte dlouho, vždy si sebou přibalte na cestu alespoň malou tyčinku. Nikdy nevíte, kdy vás přepadne hlad při čekání nebo kdy vám nebude chutnat jídlo v letadle. Samozřejmostí jsou i žvýkačky a bonbony, nejen kvůli tlaku při vzletu a přistání, ale kvůli kolísání cukru.

Léky
Možná to nevíte, ale na palubu si můžete vzít veškeré léky, které potřebujete k užívání. A přibalte si do letadla i ty, bez kterých let sice vydržíte, ale budete je potřebovat na následující dny. Měly by být v originálních obalech a ideálně i krabičkách.

Oblečení
Teplá mikina, ale i spodní prádlo nebo plavky, to vše si zabalte s sebou. Nikdy nevíte, kdy se vám ztratí kufr nebo budete muset nouzově přistát a někde přespat. Někdy se také v původním oblečení necítíte moc dobře, takže je fajn se převléknout do čistého. Hned budete mít lepší pocit.

Kartáček a pasta na zuby
Lidé se smějí tomu, proč by si měli brát do letadla kartáček, ale to není vůbec špatný nápad. Zvlášť během nebo po dlouhých letech se budete chtít opláchnout a vyčistit si zuby. Navíc opět, pokud se vám ztratí kufr, budete muset zbytečně shánět kartáček nový. Pastu si také přibalte, ale pozor, myslete na to, že se jedná o tekutinu, proto doporučujeme sbalit cestovní.

Špunty do uší a škraboška
Jak v letadle zahnat nudu nebo let rychle přečkat? Spánkem. Jenže to nejde, pokud vám svítí sluníčko do očí a za vámi brečí dítě. Proto u sebe vždy mějte škrabošku a špunty do uší, abyste měli na spánek klid.

Kniha a sluchátka
Zejména při dlouhém letu se budete chtít zabavit. Nespoléhejte na přítomné obrazovky a zábavné kanály, které některé aerolinky na své palubě poskytují. Wi-fi také nemusí vždy fungovat, i když ji slibují. Proto se zásobte knížkami, časopisy, čtečkou nebo třeba omalovánkami pro dospělé. Až už nebudete vědět, jak si sednout a spát vám také nepůjde, budete za to ještě rádi.

Péče o pleť
Vzduch v letadle a klimatizace nepříznivě působí na stav pleti. Dehydratuje ji, a proto je potřeba se o ni starat i během letu. Sbalte si v cestovní verzi krém i sprej s termální vodou. Opět myslete na velikost.

Dezinfekce
Vlhčené ubrousky a dezinfekce v malém obalu by měla být samozřejmost. V letadle i v letištních prostorech se potkáte s mnoha cizími lidmi a bakteriemi se to tam jen hemží. V omezeném letadlovém prostoru není možnost si mýt ruce pokaždé, když potřebujete, proto se vybavte čistícími a dezinfekčními přípravky.

Zdroj: autorka článku, cntraveller, planreadygo

Čtěte také:

Reklama