Dnes budeme uklízet, nebo taky ne, třeba už máte uklizeno, anebo na nějaký velký jarní úklid s prominutím kašlete. Uklízíme přece po celý rok, ne? Tak proč právě na jaře by to mělo být jinak? Ale v každé domácnosti je to jiné, proto si o tom v dnešním tématu povíme.

Coby mladá novomanželka jsem po vzoru své maminky i babičky na jaře pravidelně gruntovala ve velkém. Umyla okna, pověsila čisté voňavé záclony, odsunula všechen nábytek a vymetla pavučiny, vyklepala koberce, udělala pořádek ve spižírně, přeleštila vyleštěné a já nevím, co ještě. Na jaře se většinou také nově vymalovalo, natřely se okenní rámy, pospravovaly kliky u dveří… a tak bych mohla pokračovat dlouho. Už si to ani všechno nepamatuju, jen vím, že s příchodem jarního sluníčka jsem prostě byla pilná včelička.

jarní úklid

Po nastěhování se do Prahy, kdy jsem unikla dozoru maminky i babičky, jsem se postupně na nějaký „velký“ jarní úklid s prominutím vyprdla. Uklízím prostě tak nějak průběžně, když mám čas a hlavně, když se mi chce.
Ano, okna by to asi umýt chtělo, aby do nich mohlo nakouknout jarní sluníčko, jak říkávala moje babička, ale sluníčko si letos stejně přispalo, tak si pospím i já. Nájemníkům naproti v baráku je to absolutně jedno, jestli mám, nebo nemám umytá okna. To v místě předchozího bydliště, tam už by jim to asi jedno nebylo. Tam to byla pomalu kolektivní práce.

Zahrádku v Praze nemáme a já mám pojem jarní úklid spojen odmalička i s úklidem na zahradě, takže to mě tady také míjí. Až pojedu na chalupu, vyřádím se.

Každý si pod pojmem jarní úklid prostě představuje něco jiného. Já si nepředstavuji nic. Úklid jako úklid. Ale vím, že zejména u starší generace se jarní gruntování ještě drží. A někde i u mladší, pokud tedy mají za zády nějakou tu maminku nebo babičku. :)

Jak je tomu u vás, milém Ženy-in?
Co si představujete pod pojmem jarní úklid?

  • Práci na zahradě?
  • Mytí oken, malování, komplet vygruntovaný byt,
    nebo také nic?
  • A jak vlastně taková forma jarního úklidu podle vás vypadá?
  • Dodržovaly tento „zvyk“ vaše maminky a babičky?
  • Jak se jarní gruntování dodržovalo ve vašem dětství?
  • Odnesly jste si tento „zvyk“ i do vašich domácností?

Pište vy, které pečlivě uklízíte i vy, kterým je to de facto jedno, a uklidí, až se jim prostě chce.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Téma dne: Jarní úklid

Jedna z pisatelek obdrží „úklidový balíček“ :)

darek

Reklama