Každý rok si vezu na dovolenou víc knížek, než dokáži přečíst. Ale nevadí. I tak jsem opět načerpala řadu zajímavých informací. A koneckonců to, že nebyl v tomto směru splněn plán, svědčí o tom, že počasí nám přálo a bylo stále co podnikat. Ovšem kniha – nejlepší přítel člověka - by neměla chybět v žádném dovolenkovém zavazadle. Na tom tedy trvám!

Číst se dá na pláži, v kavárně, v plážovém baru, jenž chrání před sluncem, večer před spaním nebo při poobědové siestě, zkrátka kdykoliv získáte pár chvil jen pro sebe. A co jsem letos nakonec přečetla já?

Ačkoliv obvykle upřednostňuji pro dovolenkové dny opravdu nenáročnou literaturu, tentokrát to vyšlo tak nějak jinak, než jsem měla v plánu. Začala jsem číst knížky lehce vzdělávací a na tu pravou zábavu už nedošlo. Ale nelituji. A třeba k podobnému stylu navnadím i vás.

Josef Koutecký/Martina Riebauerová: Osm múz mého života

Těsně před dovolenou jsem si, když jsem běžela městem splnit poslední pracovní povinnosti, koupila knížku, Osm múz mého života která asi neprezentuje klasické oddychové čtení na dovolenou, ale zase se člověk doví spoustu zajímavých informací od osobnosti, která má skutečně co říct... A že je takových čím dál méně, resp. možná jen nedostávají dostatečný prostor.

Díky autorce se také vy pravidelně setkáváte s profesorem Josefem Kouteckým, zakladatelem české dětské onkologie a lékařem s velkým L.

Příjemnou formou rozsáhlého rozhovoru nahlížíte do života moudrého muže, který skutečně ví o životě (i smrti) své. Dovíte se podrobnosti o jeho dětství a obdivuhodném zápalu studovat medicínu a pomáhat lidem.

Kniha vás vtáhne do děje, a ačkoliv není její obsah vždy optimistický, budete hltat každé slovo až do poslední stránky.

Víte, že profesor Koutecký nesnáší slovo rakovina? Ani studenti mu to nesmí říct a to je prý jinak velmi hodný examinátor. Vysvětlení má specialita prosté a pochopitelné. Nádorů je několik set druhů. A každý má jiné biologické vlastnosti. Kožní karcinom je například v devětadevadesáti a půl procentu nezhoubného charakteru. Necháte jej vyříznout a pacient je vyléčený. Naopak zhoubný nádor mozkového kmene nebo slinivky břišní mívá často fatální prognózu. A když řekne lékař slovo rakovina pacientovi, který má v podstatě nezhoubný nádor, tak je-li jen trochu psychicky labilní, okamžitě propadne beznaději.

Václav Krejčík: Jóga, očista a rituály

Další knihou, po které jsem sáhla, pochází z pera (vlastně z počítače) mého dlouholetého aerobiko-jógového přítele Vaška Krejčíka. Rozhovor s ním jste si zde mohli přečíst před časem a mimo to také ráda průběžně cituji jeho lidské postřehy o životě.Václav Krejčík: Jóga, očista a rituály

Vašek umí žít a hlavně oslovit, ba přímo nakazit svým nádherným přístupem k životu všechny kolem sebe. Nedávno jsem ho zase po dlouhé době viděla na jedné velké cvičební akci a tam mi došlo, že i kdyby na tom pódiu (moderně se říká STAGE) jen seděl a prostě byl, tak ta energie bude od něho plynout a pracovat za něj, bez jediného pohybu těla.

Nejdřív jsem si chtěla dělat z knihy výpisky (tak jsem to měla aspoň ve zvyku dřív), pak jsem se rozhodla slova, která mě zaujala, podtrhávat, a nakonec jsem zjistila, že vlastně téměř každá věta je perla k zapamatování, každý příběh si zaslouží pozornost.

Pokud se tedy máte chuť podívat do Indie, nasát místní atmosféru a dozvědět se mnoho užitečných rad pro pohodový život, přibalte si Vaškovu knížku rovněž na svou dovolenou.

A možná si můžete podle ní i trochu zacvičit. Já to zkoušela na pláži. A pokud vše dobře dopadne a já se v józe zdokonalím, mám už vyhlídnuté super místečko pro POZDRAV SLUNCI na příští rok. Je to přímo magický kruh...

Vašek Krejčík k své zatím poslední knize říká: „Při psaní této knížky, jako mé terapie, jsem si uvědomil, jak důležité je zkoušet přenést klid právě do našich podmínek, denních situací, povinností a systémů, ve kterých běžně jsme a žijeme ten „rutinní“ život. Jak dobít baterky a nenechat je svou nevědomostí rychlé vybíjet.... Zkusme objevit svou vnitřní víru, jako to omamné zářící štěstí, jenž dokáže nakazit i druhé, i přesto, že jejich cesta je ta jejich. Objevme svou záři a sílu jít naplno svou cestou bez závislosti na okolních podmínkách.

Léto ještě nekončí a tak budu číst dál. A vy jistě také. Takže věřím, že společně ještě nějaké zajímavé tituly objevíme.

Přečtěte si také:

Reklama