Sex baví lidi už odpradávna. Vlastně baví i naše chlupaté příbuzné, pokud to ovšem jsou naši příbuzní. Na rozdíl od lidoopů ale často nechceme nést přirozené následky sexu - tedy děti. Jak si užít a nepočít, toť otázka stará jako lidstvo samo. I když vlastně ne, přece jen je trochu mladší.

Tak nějak samo
V pravěku lidé totiž neměli ani tušení o tom, že soulož nějak souvisí s těhotenstvím. Například domorodci na Madagaskaru se ještě nedávno domnívali, že první pohlavní styk prostě nastartuje plodnost ženy, a pak už se všechno děje tak nějak samovolně. Přebytek dětí řešili jednoduše - zabíjením těch, které se narodily ve „špatný“ den. Tato poněkud brutální metoda „antikoncepce“ byla běžná v mnoha kulturách.

Kojení jako antikoncepce
Jako přirozená antikoncepce fungovalo u mnoha primitivních kultur také kojení. Pravidelně kojící žena má vysokou hladinu hormonu prolaktinu, který brání ovulaci, a zabraňuje tak početí. Ovšem k tomu, aby kojení fungovalo jako antikoncepce, je třeba kojit skutečně často - odborníci tvrdí, že přibližně osmkrát denně do úplného vyprázdnění prsou. Tato forma antikoncepce prý také funguje jen asi šest měsíců po porodu.

Jak na to šli šamani
Snaha zabránit početí je známá i u vysoce primitivních národů. Odpradávna existovala různá zaříkadla a šamanské rituály, které měly zabránit otěhotnění nebo ho, v horším případě, přerušit. Kromě slov a gest byly součástí těchto obřadů různé přírodní látky, z nichž některé skutečně měly požadovaný účinek. Například mykotoxiny z hub mají účinek podobný ženskému hormonu estrogenu, hlízy sladkých brambor - jamů - zase obsahují látky podobné progesteronu a kořen rozpuku jízlivého, jehož odvar používaly indiánky z kmene Cherokee v Severní Americe, má účinek blízký hormonální antikoncepci.

Kam s ním?
Jakmile lidé seznali, že příčinou těhotenství je dokonaný koitus, začali hledat různé jiné formy sexuálního uspokojení. Anální a orální styk známe z Egypta i z Pompejí a i přerušovaná soulož byla aplikovaná v mnoha kulturách, ač v jiných byla považována za hřích. Méně známou, avšak bezesporu účinnou metodou bylo naříznutí kůže a vývodových cest muže v oblasti hráze. Vytvořilo se tak jakési falešné vyústění močové trubice a muž musel močit v sedě, zároveň však tímto otvorem odtékal i ejakulát, a tak nemohlo dojít k oplodnění ženy. Tento zákrok je popsán například v Talmudu a je považován za nábožensky přijatelný.

Krokodýlí trus, sloní lejno
První písemné zprávy o antikoncepčních metodách jsou však mnohem starší než Talmud. Pochází z roku 1850 př. Kr. a nalézají se na papyru Petri ze starověkého Egypta. V tomto díle se doporučuje k zabránění početí pasta z krokodýlího nebo sloního trusu. Lze užít také směs medu a uhličitanu sodného. Uvedené substance mají skutečně částečně spermicidní účinek a zároveň fungují i jako mechanická bariéra - tedy jakýsi kondom. V o něco mladším papyru Ebers se pro změnu doporučuje smísit med s rozemletými špičkami akácií. I tato metoda mohla být poměrně účinná.

Kleopatřin recept
Další oblíbenou Egyptskou metodou bylo vykuřování pochvy před souloží. Dým z nejrůznějších bylin však na rozdíl od předchozích postupů zřejmě žádný antikoncepční efekt neměl, stejně jako řada zaříkání a magických obřadů uvedených na Berlínském papyru. Funkční prý naopak byla metoda slavné Kleopatry, která si do pochvy vtírala směs olivového oleje s olejem cedrovým, kadidlem a olovnatou mastí.

Kýchněte si při tom
V Řecku patřila mezi oblíbené antikoncepční metody speciální gymnastika, zadržování dechu při ejakulaci a kýchání. Používaly se ovšem také různé masti, například z olověné běloby s myrtovým olejem. Řekové už ovšem znali i bariérovou metodu antikoncepce - užívali například smotek ovčí vlny namáčený do vína nebo dřeň fíků míchanou s uhličitanem sodným. Využívala se také metoda výpočtu plodných a neplodných dní, naneštěstí pro ženy chybně určených už od Sórána, který nesprávně stanovil za plodné období dny těsně po menstruaci. Hippokratés naopak správně objevil, že obezita je častou příčinou neplodnosti.

Výplachy a lektvary
Pokud už došlo k průniku spermií do pochvy, bylo možno užít nejrůznějších výplachů. Například příslušníci kmenů na ostrově Martinique v Malých Antilách dodnes užívají roztok z citronové šťávy a mahagonových lusků, jehož účinky jsou potvrzeny i moderní vědou. Zajímavostí přitom zůstává, že zatímco většina mastí, výplachů a bariérových metod byla poměrně účinná, o nejrůznějších lektvarech a pilulkách to zdaleka říct nemůžeme. Myrha s bílým pepřem, včelí vosk s vínem, hořčičná semínka s medem a podobné recepty neměly na početí pražádný dopad.

Jakou metodu antikoncepce využíváte? Vyzkoušela jste ještě nějakou jinou? Zkusila byste nějakou z výše uvedených? Vzala jste si už někdy pilulku zabraňující početí po styku?

Reklama