I když jde o straší věc, je jí věnována nemalá pozornost... O co jde? O Aleše Cibulku...

Aleš Cibulka musel přestat s moderováním rozhlasového pořadu kvůli slovům svého hosta. Zpěvačka Yvonne Přenosilová přirovnala premiéra Paroubka k Mussolinimu. Podle vedení stanice tím moderátor porušil etický kodex. Na otázky nejen o rozhlase odpovídal Aleš Cibulka čtenářům iDNES.


ODPOVĚDI ALEŠE CIBULKY ČTĚTE ZDE

"Paroubek si tak trošku hraje na Mussoliniho," prohlásila v pátek 28. dubna v živém vysílání Českého rozhlasu 2 - Prahy v pořadu Host do domu, který Aleš Cibulka moderoval od února 2000, tedy více než 300x, zpěvačka a bývalá redaktorka Svobodné Evropy Yvonne Přenosilová.  

Kritizovala ale i jiné politické strany. Vedení rozhlasu se to nelíbilo. Pořad podle šéfů působil nevyváženě. Aleši Cibulkovi dali stop pro moderování dalších dílů Hosta do domu. Zábavnější pořady, jako je Tobogan, moderovat může.

Aleš Cibulka však v on-line rozhovoru na iDNES uvedl, že etický kodex nemohl porušit, protože podle pravidel ČRo ho nemá zakotven ve smlouvě.

"Pokud vedení výhrady mělo, měl jsem o nich být informován," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři Cibulka.

"Paní Přenosilová, takhle se nesmí mluvit"
"Byla mi vytýkána 'nevyváženost'. Hned co paní Přenosilová domluvila o premiérovi, řekl jsem doslova, cituji: 'Pojďme dál, abychom samozřejmě nemluvili jen o jedné straně.' Vzápětí jsem se ptal na další strany, kandidující do voleb. Co se týká další výtky, že jsem nezakročil ve chvíli, kdy Yvonne Přenosilová přirovnala gestikulaci premiéra Paroubka ke gestikulaci Mussoliniho. Proč? Šlo o její svobodné vyjádření, o její osobní názor! ... Pokud bych na její vyjádření reagoval slovy: "ale paní Přenosilová, takhle se o premiérovi nesmí mluvit!", nebo bych rozhovor "utnul" (jak radil mluvčí ČRo), řešili bychom teď možná mé pochybení v tom smyslu, že jsem nakloněn současné vládní straně a tedy, jako moderátor, nejsem nestranný," vyjádřil se Cibulka k několika otázkám na téma "Jak to vlastně bylo".

Odejít? Ani náhodou!
Odejít z Českého rozhlasu nehodlá. "Vykašlat se na rozhlas? To bych posluchačům ČRo 2 - Praha nemohl udělat. Za těch šest let už mezi námi je určité pouto, což se mi potvrdilo i během sobotního Dne otevřených dveří," odpověděl na jednu z otázek Cibulka.

Yvonne Přenosilová se potrestaného moderátora zastala. "Jsem z toho šokovaná. Vždyť jsem ta slova řekla já. Nechápu, jak mohlo vedení rozhlasu zamést s jedním z nejlepších lidí, které má," prohlásila zpěvačka.

Premiér Jiří Paroubek v tiskovém prohlášení k odchodu Aleše Cibulky z pořadu Host do domu tvrdí, že mu nejsou známy okolnosti a nemá s nimi nic společného.

K politicky motivovaným dotazům, ve kterých se čtenáři ptali na podíl politiků na skončení pořadu, se Aleš Cibulka odmítl vyjadřovat.


Zdroj: skr, mia, iDNES
Co vy na to?

Jde o demokratický postup?

Má Cibulka skončit s moderováním?

Co je za tím?

Reklama