„Je to hon na čarodějnice dnešních dnů,“ vzdychá pan Teraoka, 47 let, když kouří svojí cigaretu ve „Smocar“ – speciálně upraveném karavanu, dodaném japonským tabákovým gigantem Japan Tobacco (JT) kuřákům vykázaným z některých ulic Tokia. „Je fajn mít k dispozici místo, kde se dá kouřit. Venku je zima a tady v teple si mohu odpočinout,“ vysvětluje tento muž, který pracuje jako šéf tiskového oddělení jedné softwarové společnosti.
Kuřácký karavan „Smocar“, jehož karosérie je vyvedena v barvě stříbrné metalízy a interiér je vybaven pultíky a klimatizací, se objevil 20. ledna v jednom parku obvodu Chiyoda v centru Tokia. Tento obvod rozhodl v říjnu o zákazu kouření na ulici. Radnice příslušného obvodu udělí pokutu až do 20 000 jenů (156 euro nebo 170 dolarů) lidem, kteří by kouřili na veřejných místech této bankovní a podnikové zóny.
Nařízení vstoupilo v platnost v listopadu a od té doby asi už 2 250 osob muselo zaplatit pokuty městským strážníkům. Hříšníkům byla zatím udělena pokuta ve výši 2 000 jenů a 80 % z nich již tuto pokutu zaplatilo.
Kuřácký karavan navštíví denně kolem 300 osob. Je otevřen v pracovní dny od 8.00 do 21.00. Jeho klienti si zde mohou dát pivo, kávu a nealkoholické nápoje. Mohou si též zakoupit zapalovače či náhradní bombičku plynu, ne však cigarety – k jejich prodeji je třeba licence státu.
Společnost JT investovala 10 milionů jenů na nákup a adaptaci karavanu, jehož délka je 8 metrů. Mluvčí společnosti říká: „Vzhledem k tomu, že míst, kde se dá kouřit, ubývá, snažíme se kuřákům snížit nepohodlí.“
Japonsko je zemí náruživých kuřáků, kde 31 % obyvatel kouří, z toho 49 % mužů a 14 % žen. Oproti tendencím v Evropě je v Japonsku reklama na tabák stále k vidění v ulicích, na billboardech a v médiích. Podle zahraničních pramenů připravila
Reklama