Je vidět, že u nás se ukradne vše, co není přišroubované k podlaze, a ani to není žádná jistota. A poprvé se v ČR objevil případ pirátského ukradení filmu přímo z kina. Devatenáctiletý mladík si vyrazil s digitální kamerou do Českých Budějovic na film Simpsonovi s českým dabingem. Ten velmi neobratně nahrál a v brzkých ranních hodinách ho umístil na internet s možností si film stáhnout.

Samozřejmě, že lidé neváhali, a stahovali jako diví, a tak společnosti Bontonfilm, která film v ČR distribuuje, vznikla škoda v hodnotě 10 milionů korun. Pachatel byl naštěstí díky spolupráci České protipirátské unie a Policie ČR dopaden do tří dnů. V jeho bytě se našly všechny potřebné důkazy. Digitální kamera, notebook, ze kterého byl film na internet umístěn, lístek do kina i lístek na autobus. Vše bylo použito jako důkazní materiál při soudním řízení.

Pirátskému mladíkovi tak hrozí odnětí svobody na 6 měsíců až 5 let, peněžitý trest v hodnotě až 5 milionů korun a trest propadnutí věci. To asi chlapce naučí, aby nekradl věci, na které nemá autorská práva, a když už se o to znovu pokusí, tak nejlépe tak, aby ho znovu nechytili. Ovšem teď bude asi celý život platit za svou chybu, protože 5 milionů jen tak nesplatíte.

Stahujete si také filmy z internetu? Nebo chodíte raději do kina, abyste si užila tu správnou atmosféru? Dopustila jste se někdy nějakého trestního činu proti autorským právům?

Reklama